Sukeltaessa ylöspäin mulla alkaa tuntumaan voimakasta huimausta ja vahvaa korvien kipua. Joskus myös otsasta kuuluu narinaa. Tätä ilmenee melkeinpä joka kerta. Onko tämä normaalia? Tai onko siitä mitään haittaa? Toivoisin vastauksia...
Onko normaalia?
4
2370
Vastaukset
- JIAM
Moi kyseinen pahoinvointi tai huimaus johtuu korvienpaineentasauksen epäbalanssista elikkäs toisen korvan paineentasaus ei ole onnistunut.
Muutamalla sukekaverilla ollut vastaavia ongelmia
tasaappa paine myös ylöspäin mennessäsi. - ylös
Ja muistahan nousta tarpeeksi hitaasti ylöspäin, ja tietenkin laitesukelluksen tärkein sääntö "älä koskaan pidätä hengitystä".
- tai muuta
vastaavaa.
Edellisen kirjoittajan veikkaus korvien epätasaisesta paineenalenemisesta voi olla hyvinkin oikea koskien huimausta, mutta ilmeisesti molemmat välikorvasi purkavat painetta hieman hitaasti jos tunnet kipua molemmin puolin. Se johtuu tärykalvon pullistumisesta ulospäin.
Otsan narina taas johtuu otsaonteloiden kohdalla olevasta samasta ongelmasta eli veikkaisin näin maallikkona ongelman olevan poskionteloiden seudulla, josta lopulta molempien niin korvien kuin otsaonteloidenkin paine purkautuu hengitysteihin eli nenään / suuhun ja siitä ulos.
Kuten sanottu hida ylösnousu on hyvä lääke ja hengen pidättäminen tietenkin kiellettyä jo keuhkojenkin takia.
Jos ongelma on jatkuva, kääntyisit ihmeessä korvalääkärin puoleen, joka osaa sanoa onteloidesi ja eustaakkisen putken (=putki poskionteloista välikorvaan) tilan esim. tähystämällä ja antaa parempia ohjeita / korjata vikaa.- en ole lääkäri
mutta edellinen kommentti kuulostaa järkevältä. veljeltäni leikeltiin ilmateitä kun ne olivat jotenkin liian kapeat. hän ei kyllä sukella, tuo oireili sitten jo ihan muutenkin.
aluksi kannattaa kokeilla tosiaan tasata paineita aina syvyyden muuttuessa suuntaan tai toiseen, ja jos ongelma ei katoa niin putkien tarkastus lekurissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 724088
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans553770Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa522324Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?432105Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik361895- 491819
- 971573
Kummallista
Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?551563- 391486
- 351378