Onko normaalia?

TyttöSukeltaja

Sukeltaessa ylöspäin mulla alkaa tuntumaan voimakasta huimausta ja vahvaa korvien kipua. Joskus myös otsasta kuuluu narinaa. Tätä ilmenee melkeinpä joka kerta. Onko tämä normaalia? Tai onko siitä mitään haittaa? Toivoisin vastauksia...

4

2367

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JIAM

      Moi kyseinen pahoinvointi tai huimaus johtuu korvienpaineentasauksen epäbalanssista elikkäs toisen korvan paineentasaus ei ole onnistunut.
      Muutamalla sukekaverilla ollut vastaavia ongelmia
      tasaappa paine myös ylöspäin mennessäsi.

    • ylös

      Ja muistahan nousta tarpeeksi hitaasti ylöspäin, ja tietenkin laitesukelluksen tärkein sääntö "älä koskaan pidätä hengitystä".

    • tai muuta

      vastaavaa.
      Edellisen kirjoittajan veikkaus korvien epätasaisesta paineenalenemisesta voi olla hyvinkin oikea koskien huimausta, mutta ilmeisesti molemmat välikorvasi purkavat painetta hieman hitaasti jos tunnet kipua molemmin puolin. Se johtuu tärykalvon pullistumisesta ulospäin.
      Otsan narina taas johtuu otsaonteloiden kohdalla olevasta samasta ongelmasta eli veikkaisin näin maallikkona ongelman olevan poskionteloiden seudulla, josta lopulta molempien niin korvien kuin otsaonteloidenkin paine purkautuu hengitysteihin eli nenään / suuhun ja siitä ulos.
      Kuten sanottu hida ylösnousu on hyvä lääke ja hengen pidättäminen tietenkin kiellettyä jo keuhkojenkin takia.
      Jos ongelma on jatkuva, kääntyisit ihmeessä korvalääkärin puoleen, joka osaa sanoa onteloidesi ja eustaakkisen putken (=putki poskionteloista välikorvaan) tilan esim. tähystämällä ja antaa parempia ohjeita / korjata vikaa.

      • en ole lääkäri

        mutta edellinen kommentti kuulostaa järkevältä. veljeltäni leikeltiin ilmateitä kun ne olivat jotenkin liian kapeat. hän ei kyllä sukella, tuo oireili sitten jo ihan muutenkin.

        aluksi kannattaa kokeilla tosiaan tasata paineita aina syvyyden muuttuessa suuntaan tai toiseen, ja jos ongelma ei katoa niin putkien tarkastus lekurissa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      88
      2924
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      81
      2399
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2228
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      26
      2197
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1716
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      12
      1475
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1267
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1140
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1054
    Aihe