apua!! voisiko joku vastata..

onko muilla joilla on huulilävistys niin ollu ongelmana et koru jää hampaiden väliin syödessä.. otin tänään omani ja oikeesti en voi syödä normaalisti ku koru ottaa etuhampaisiin kiinni ja mä puren sitä jatkuvasti..en mä voi olla koko loppuelämääni jogurtti diietillä..
pitääkö mun luopua heti uudesta lävistyksestä??
6377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

onko sulla siinä vielä se tappi joka pistettiin ekaksi? koska sehän on pitempi ja sitte turvotuksen laskettua vaihetaan lyhkäsempään! :)

Äänestä

Mulla aikoinani kun otin alahuuleen lävistyksen, niin oliko se nyt viikon verran abouttiarallaa niin, että syöminen oli vaikeaa juuri tuon ongelman vuoksi. Mutta kun koruun tottuu, niin ei se tartu hampaisiinkaan enää. Toki korusi voi olla niin ylhäällä, että se ottaa vielä herkemmin hampaisiin. Mutta kuten edellinenkin sanoi, lyhyemmän tapin kanssa syöminen onnistuu paremmin plus tosiaan tottuminen auttaa myös.

Äänestä
  • vaihda rengas huuleen, niin ei jää hampaiden väliin..:)

    Äänestä

  • mä* kirjoitti:

    vaihda rengas huuleen, niin ei jää hampaiden väliin..:)

    ok! siis se kutakuinkin on normaalia.. kuinka lyhyen korun siihen voi laittaa.. onko 1.2 X 6 mm hyvä, vai onko se jo liian lyhyt?

    Äänestä

Minullakin aikanaan tuotti vaikeuksia tuo syöminen mutta se johtui vaan siitä että en ollu vielä tottunu koruun. Kyllä ajan kanssa se syöminenkin onnistuu!

Äänestä
  • kuinka kauan teil kesti parantumisaika? ja kuinka kauan siihen koruun tottuminen vie aikaa.. nyt on kolmas päivä mulla menossa, vähän jo paremmin menee, mut taas äsken purin niin lujaa et tuntu et hammas pian rikkuu.. ärsyttävää ku pitää valita ruoat ja syömiseen kuluu sikana aikaa ku pitää pelätä hampaittensa puolesta.. =)

    minkäkokoisia koruja teillä on? 1.6mm vai 1.2 mm halkaisija ja kuinka pitkä se tapin pituus minimissään? mä haluan niin pienen korun ettei varmaan jää enää hampaiden väliin..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


...........sussu......... kirjoitti:

onko muilla joilla on huulilävistys niin ollu ongelmana et koru jää hampaiden väliin syödessä.. otin tänään omani ja oikeesti en voi syödä normaalisti ku koru ottaa etuhampaisiin kiinni ja mä puren sitä jatkuvasti..en mä voi olla koko loppuelämääni jogurtti diietillä..
pitääkö mun luopua heti uudesta lävistyksestä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu