En ole koskaan ymmärtänyt, kuinka jotkut miehet alkavat kehuskella kuinka miehet ovat älykkäämpiä, kun miehet ovat tehneet suuret keksinnöt yms. Kyllähän se niin on. Mutta millä perusteella tavallinen kaduntallaaja, jopa vähä-älyiset pitävät itseään älykkäänä sillä perusteella? Eiväthän he ITSE ole saavuttaneet yhtään mitään. Siis millä perusteella muiden saavutukset tekevät varsinaisista ääliöistäkin muka älykkäitä?
Muiden saavutuksilla
kehuminen
7314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Samaa voisi kysyä, että jos leijonat voittaa maailmanmestaruuden niin miten helvetissä me suomalaiset ollaan kaikki jotain vitun sankareita kun oikein silmiin katsotaan? Ihme hysteriaa :)
tähän päivään mennessä ole oppinut erottamaan selviä nettiprovoja, niin nyt kannattaa viimeistään alkaa opettelemaan, ettei tarvitse näin päivänselviä kysellä.
ap vastaa: En tarkoita nettiprovoja, vaan ihan yleensä. Kyllä, olen tavannut IRL ihmisiä, jotka todella ajattelevat noin. Myös ensimmäinen vastaaja, olen ihmetellyt tuotakin asiaa. Tai sitä, että hävetään lähes kaikkea, vaikka Suomi alkaa olla ihan outo käsite jo pohjoismaiden ja Venäjän Baltian ulkopuolella.
ja sitten kun tule puhe joistain pedofiileistä, raiskaajista sun muista sarjamurhaajista niin sitten sitä ollaan niin yksilöä, eikä saa yleistää.
Itsetunnon kohotusta.
Eikö noi pölvästit sitäkään tajua, että nainen on tiiviisti pidetty koulutuksen ja tiedemaailman ulkopuolella, vasta nyt rupee vähän verho raottumaan. Niistä harvoistakin, kuten Marie Curiesta miesarvostelija "naisparka on tehnyt valtavan työn ja hänen kirjoistaan on paljon hyötyä vuoden tai kaksi"
Nobelin Voitettuaan Ranskan Tiedeakatemia ei suostunut ottamaan häntä jäsenekseen - nainen kun sattui olemaan.. että noin.
No Curiehan voitti vielä toisenkin Nobelin ja samoin hänen tyttärensä.
Kyllä se on just naiset kun tekee noin. Yleensä ne ottaa jonkun Marie Curien tai 5 lapsen konsernijohtajaäidin 'tyyppiesimerkkinä' naisesta ja sillä perusteella yhtäkkiä kaikki naiset on samanlaisia, ja parempia kuin miehet tottakai.
..kuitenkin ihan sukupuolesta riippumatta.
"En ole koskaan ymmärtänyt, kuinka jotkut miehet alkavat kehuskella kuinka miehet ovat älykkäämpiä, kun miehet ovat tehneet suuret keksinnöt yms. Kyllähän se niin on."
On yleinen virheluulo, että miehet olisivat tehneet kaikki suuret keksinnöt. Totta tietysti, että suurissa keksijöissä on paljon miehiä, mutta esimerkiksi (näin populääristi) meidän kaikkien tunteman Einsteinin suhteellisuusteoriankin takana on sanottu pitkälti olleen hänen matemaatikkovaimonsa. Aina yhteiskunta ei ole vain mahdollistanut naisten työskentelyä vaativissa tutkimus-, tuotekehittely- jne. tehtävissä, joten miehet ovat siksi vuosisatojen ajan olleet niitä, joille keksintöjen kehittäminen ylipäätään on ollu mahdollista. Naisen tehtävä oli pitkään keittää puuroa keittiön puolella.
"Siis millä perusteella muiden saavutukset tekevät varsinaisista ääliöistäkin muka älykkäitä?"
Luultavasti ne ääliöt vaan tiedostavat sisäisesti, ettei heissä itsessään ole mitään suurta.:) Sovinismin mukaista linjaa kaikessa fiksummista miehistä vedetään sitten pakon edessä.
Einstein että tietää olevansa naista viisaampi.