Mistä kilpailevat joukkueet/seurat (joukkue-/rytminen voimistelu) hankkivat pukunsa? Tympii Piruetin puvut kun ne on aina samanlaisia ja niitä muutenkin näkee kaikilla... Ja kalliita ne myöskin on.
Voimistelupuvuista
sinnna
62620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Gymnasticalta. Merkkejä ko. liikkeelä on milanolta ja GK:lta.
http://www.gymnastica.fi/
Vähän tylsiähän ne piruetin puvut ehkä on, mutta kotimaisia ja halvimmasta päästä. Gymnasticasta voi hommata sitten vaikka kilpapuvut, mutta harjoituksiin minusta kelpaa vähempikin. Kun tuota rahnaa menee muutenkin.
Jv:ssähän käytetään itse tehtyjä pukuja.
Ne on helppo tehdä, tiedät minkälaisen haluat ja teet siihen kaavat (tässä vaiheessa kokemattomilla ompelija apuna!) sitten vain ompelemaan..:D
Voit myös lisätä siihen paljetteja tai muita trasseja.
JOS piruetin tylsät ja käytetyt puvut ärsyttävät lisää siihen itse vaikka paljetteja tai silitettävää itse kiinnittyvää liima kangasta(hauska kuvio)et varmaan löydä samanlaista toisella! :)
Kilpailevat joukkueet ja yksilöt teettävät pukunsa ja ainakin iso osa huipuista käyttää Tarita Worldin kankaita. Osa tilaa Venäjältä, mutta Tarita World on suomalainen maahantuontiliike.
Kuinka kauan kestää puvun tuleminen gymnasticalta😊
FB:n kirppiksiltä, mm. Jumppatori ja seurojen omat kirpparit esim. Elise, voi löytää hyviä, käytettyjä kisapukuja, tosin niistäkin usein pyydetään aika suolaisia hintoja. Hintaan vaikuttaa paljon strassien määrä ja laatu. Moni tilaa myös ulkomailta, lähinnä kai Venäjältä kisapukuja. Mutta ei ne ulkomailta tilatutkaan "ilmaisia" ole. Jos pidät Piruetin hintoja kalliina, niin sitten suosittelen seurailemaan noita kirppiksiä.