miksi katkenneita verisuonia

mistä ne tulee??

Mistä johtuu pienet katkenneet verisuonet? Mistä ne tulee? Esim. jaloissa, reisissä?

Tiedän, että ne saa pois vain laserilla...mutta miten niiden tulon voi ehkäistä?

13

19537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niille

      on juuri ilmestynyt Avonilta! Kysy nettisivuilta alueesi konsulttia ja osta voide! Hinta vain 22,90. Ensimmäisiä myytävänä olevia tehovoiteita, kohta on pian varmaan muillakin mutta ei tähän hintaan.

      • nimistä

        se voide on, että osaisi etsiä?


      • Anew Clinical
        nimistä kirjoitti:

        se voide on, että osaisi etsiä?

        Laservoide säärille SPF 15 UVA/UVB.

        Lähimpään jälleenmyyjään saat yhteyden
        Avonin nettisivujen kautta.


      • vaikutukset
        Anew Clinical kirjoitti:

        Laservoide säärille SPF 15 UVA/UVB.

        Lähimpään jälleenmyyjään saat yhteyden
        Avonin nettisivujen kautta.

        todella näkyviä ja kuinka pian tulokset näkyvät?


      • tuloksista
        vaikutukset kirjoitti:

        todella näkyviä ja kuinka pian tulokset näkyvät?

        kyllä ovat näkyviä. lupaavat 7 päivän kuluttua haalenevat verisuonet ja kyllä on toiminut. tuote on suht uusi ja vasta ensimmäiset henkilöt ovat sitä kokeilleet. käsittääksei jo vajaassa viikossa näkyi jo huomattavaa vaalenemista.

        tämä on diatermiassa käyville loistojuttu näin kesän kynnyksellä. omaa kokemusta ei ole mutta pari henkilöä on testannut ja ovat antaneet positiivista palautetta. siirtyivät voiteen käyttäjäksi.


      • Anonyymi

    • alkuperäinen kirjoittaja

      Minua ei kiinnosta voiteet, koska olen monesta paikasta lukenut että vain laser voi ne oikeasti kunnolla hävittää. Voiteet on huuhaata.

      Haluaisinkin vain tietää että mistä ne johtuvat, jotta voin pyrkiä ehkäisemään niitä?

      Voiko liian tiukat housut aiheuttaa katkenneita verisuonia? Tai hankaavat saumat farkuissa?

      • tuli...

        ihan omasta tyhmyydestä, kun puristelin
        nenänpieliä kylmiltään ja sääriin ne tuli
        epiloinnista! Yksi jälki on reidessä ja
        sen muistelen tulleen raskauskilojen mukana.


    • kuulut

      että liian rankka liikunta ja treenaus aiheuttaisi katkenneita verisuonia jalkoihin.

      • alkuperäinen kysyjä

        Mä olen kyllä juossut tosi paljon nyt viime aikoina. Toivottavasti nyt ei siitä ole tullut!

        Mut eikö ne voi tulla liian kireistä vaatteista? Koska mulla on niin pulleat reidet, joten farkut on aika tiukkoja reisistä vaikka muuten olisivat sopivat...ja huomasin reidessä näitä verisuonia :(


      • kireät
        alkuperäinen kysyjä kirjoitti:

        Mä olen kyllä juossut tosi paljon nyt viime aikoina. Toivottavasti nyt ei siitä ole tullut!

        Mut eikö ne voi tulla liian kireistä vaatteista? Koska mulla on niin pulleat reidet, joten farkut on aika tiukkoja reisistä vaikka muuten olisivat sopivat...ja huomasin reidessä näitä verisuonia :(

        housutkin voi olla yksi syy. ainakin selluliittiin tämä vaikuttaa... veri ei kierrä kunnolla jos on liian tiukat vaatteet joten voi olla hyvin mahdollista.


    • Kenzo

      Suonikohjut on monesti pääsyynä katkenneisiin verisuoniin alaraajoissa. Huono laskimoverenkierto/-paluu johtaa siihen, että laskimot alkavat "kasvattamaan" lisää pintaverisuonia. Siksi kannattaa ensin selvittää onko syynä alkava tai jo olemassa oleva ns. suonikohjutauti.
      Suonikohjuihin on nykyisin hoitona vaahtoruiskutus ja pienet pintaverisuonet voidaan hoitaa samalla joko diatermialla (polttamalla) tai laserilla.

    • suku on pahin aina

      Tuo miksi joillekkin tulee ja toisille ei, on pitkälti ihan perinnöllistä.
      Voit yrittää välttää niitä varomalla kuuma/kylmä vaihtelua, älä käy siis saunassa tai mene pakkasella ulos. Mutta ei niin helppoa välttää suomalaisena. Poistokeinoja on lähinnä suonien poltto, mutta se ei estä niitä tulemasta uudelleen.
      Eli tasan ei käy onnenlahjat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3523
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2359
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2198
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1957
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1542
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1399
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1262
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1210
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1175
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1159
    Aihe