Työttömyys kasvattaa miehen

Eroriskiä! kuin myös kasvattaa henkisesti.

Yhteiskunnan perusta on perhe.

Kiinostaako sinua työtön mies? (tai miestä työtön nainen?)

http://www.taloussanomat.fi/omatalous/2007/05/23/Ty%F6tt%F6myys kasvattaa miehen eroriski%E4/200712577/135
81177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tärkeintä on miehen sisin ja se, että arvostaa naista. Piste.

Äänestä

raha on naiselle tärkeä

Äänestä
  • Ja mistähän olet tuon mantrasi keksinyt? Perusteluita sille?

    Äänestä

Jos tapaan kultaisen pojan ja hän ilmoittaa olevansa työtön,en jätä häntä.

Äänestä

Jos on muuten hyvä mies niin ei haittaa vaikka olisi työtön, se on kuitenkin tätä päivää että lähes kaikki on jossain vaiheessa työttömiä itsestään riippumatta.

Toisaalta jos ei sitä työtä meinaa edes hakea, niin ei kiinnosta. Syy siihen on yksinkertaisesti se, että pidän semmoista henkilöä patalaiskana enkä siedä semmoisia.

Äänestä

Olen kyllä itsekin ollut (laman aikana, jos joku vielä ajan muistaa) työttömänä.

Olen myös seurustellut työttömän kanssa, jopa avoliitossa ollut. Oli kiva tulla töistä tietty kotiin kun ruoka oli valmiina ja koti siisti. Kuitenkaan en "kotirouvaa" itselleni halua, enkä ala miestä elättämäään, joten työttömät karsiutuu seuralaisteni joukosta ensimmäisinä.

Nykyään on niin helppo löytää töitä, että jos sanoo olevansa työtön (ja on kuitenkin terve), on pakko olla vähän saamaton tai laiska. En kuitenkaan ketään jättäisi jos seurustelukumppani työttömäksi jäisi.

Äänestä
  • Taidat elää pumpulissa ja taidat olla syntynyt kultalusikka suussa..hohhoh kuinka paksua..

    Äänestä

  • löytää töitä..? kirjoitti:

    Taidat elää pumpulissa ja taidat olla syntynyt kultalusikka suussa..hohhoh kuinka paksua..

    Jo tuossa aiemmin mainitsemani laman aikana hakeuduin ihan vapaaehtoisesti opiskelemaan, ja hankin itselleni uuden ammatin, alalta jolla ei pitäisi ihan heti työt loppua.

    Ja kyllä se niin on, että jos työtä tahtoo tehdä ,sitä kyllä löytyykin. Se on vaan niin helppo pitää itseään tarjolla olevaa työtä arvokkaampana.
    Minä myisin mieluummin vaikka lehtiä, kun olisin työtön.

    Terveisin kultalusikka haalareiden taskussa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hän&Minä kirjoitti:

Eroriskiä! kuin myös kasvattaa henkisesti.

Yhteiskunnan perusta on perhe.

Kiinostaako sinua työtön mies? (tai miestä työtön nainen?)

http://www.taloussanomat.fi/omatalous/2007/05/23/Ty%F6tt%F6myys kasvattaa miehen eroriski%E4/200712577/135

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu