Lastenhoitajan sopiva tuntipalkka

JuJu

Olen lupautunut vahtimaan kesällä kahta lasta päivisin kahden viikon ajan, lasten iät 5&8. Laitan lapsille ruoan ja välipalan, siivoan automaattisesti kaikki siitä tulevat jäljet ja viihdytän aktiivisia mukuloita. Tein samaa hommaa viime kesänä ja sain palkkaa 25€ päivässä, työtä oli n.6-8 h per päivä. Mietin nyt uudelleen tuota palkkausta, että eikö se ole vähän alakanttiin? Tai ainakin itsestä tuntuu siltä. Työ oli kuitenkin uuvuttavaa ja kokonaisvaltaista, kesälomakin on loppujen lopuksi lyhyt ja siksi arvokasta aikaa. Mikä olisi sopiva palkka? Ja miten pyydetään hienotunteisesti lisää palkkaa?

4

2900

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esimerkkiä..

      tuolta kahden viikon ajalta sinun tulisi saada ainakin 400€ käteen.
      itse olen tehnyt lastenhoitajan töitä perheessä pitkiä aikoja,viimeisimmässä työsuhteessa palkkaukseni oli 900€/kk joka OLI IHAN LIIAN VÄHÄN. ja työaikani oli n. 10h/pv..

    • saa tämän:

      Jos ottaisivat hoitajan MLL:n kautta, palkka olisi kai 5 euroa ruoka mahd. työmatkat. Tuon alle ei pitäisi olla. Tuohon vetoamalla voit pyytää enemmän. Jos sinulla on kokemusta, niin pääset varmaan muuallekin, kesällä on monella hoito-ongelma varsinkin ekaluokkalaisten kohdalla. Itsekin voisin ottaa sinut, jos lapseni olisivat pieniä ja paikkakunta oikea- aikoinaan maksoin tuon MLL:n taksan ja lakisääteiset päälle. Enempään ei olisi rahat riittänyt, sitten olisi jo kannattanut jäädä itsellä pois töistä. Meillä hoitaja oli tosin MLL:n kurssin käynyt.

      • lastenhoitaja..

        saa 6,2 euroa/tunti (etelä-suomessa päin on tosin kokeiluna 8,2 euroa/tunti), ei ruokaa eikä matkakuluja. tuntipalkasta sitten vähennetään hoitajan osuus(4,3%) tyel maksusta, ja perhe maksaa koko tyelin (22,04%) vakuutusyhtiöön. ruokailu on tosin perhekohtaista, mutta sitä ei enää voi perheeltä vaatia, vaikka olisit töissä montakin tuntia.


    • ex-lastenhoitaja :)

      moikka!!

      hei toi on ihan liian vähän. ite olin viime kesänä samanlaises tilantees, paitsi ettei "työn kestosta" puhuttu etukäteen. Työhön kysyminen tapahtui parin päivän varoitusajalla "edellisen lapsenvahdin mystisesti lopetettua". Lapset olivat 8kk ja 7vuotta. Ekana työpäivänä työt alkoivat kello 8(äiti meni töihin) ja loppuivat isän saapuessa kotiin noin kello 18. Seuraavasta työpäivästä ei muuta osattu sanoa (kestosta) kuin milloin aamulla paikalle). Palkka olisin saanut viikosta 100€/ vko (= noin 2€/h). Työtuntien määrää en edes kuullut etukäteen. Ja oletettavasti työn tuntimäärä olisi kasvanut. Puhuin vanhempieni kanssa ja he ilmoittivat etten enää tule hoitamaan lapsia tähän perheeseen. Myöhemmin sain kuulla edelliseltä lapsenvahdilta saman kohtalon.

      Eli kannattaa jutella asiasta etukäteen ja tehdä KIRJALLINEN TYÖSOPIMUS palkkoineen ym.

      Tsemppiä kaikille !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4362
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      155
      1823
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1543
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      38
      1317
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1083
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      58
      929
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      79
      925
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      847
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      821
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      791
    Aihe