Iltoja.
Olen uimari ja olen ihmetellyt tätä aika kauan..
Eli en näe yhtään mitään, jos aukaisen veden alla silmät. Koko näköaisti sumentuu ja kaikki mitä näen, on uimaradan pohjassa menevä sininen viiva ja senkin hyvin hajanaisena ja sumeana. Jos kaveri seisoo vieressä, en näe edes hänen jalkojaan.
Olenko jotenkin epänormaali, vai miksi tuntuu, että monet sukeltelevat ilman laseja altaassa eteensä näkien vaivatta?
Voiko veden alla jotenkin oppia näkemään hyvin vai onko se vain persoonallista?
Esimerkiksi dokumenttisarjassa Haaste Taistelusukeltajaksi tyypit sukeltavat ja uivat altaassa sarjoja ilman laseja ja ei mitään ongelmia. Tosin alokaskaudella näyttivät olevan silmät punaisina..
Uimisestakaan ei itsellä tule mitään, jos vaikka kisoissa starttihypyssä lähtee lasit, pitää vedenalla olla silmät kiinni ja yrittää pärjätä.
Veden alla näkeminen
8
10531
Vastaukset
- sumentuu
Ainahan se näkö sumentuu veden alla ilman laseja, ja silmät punertuu väkisinkin jos sukeltaa vähänkin pidempään mm. kloorin takia.
Toki se on myös hieman yksilökohtaista kuinka paljon näkee, mutta eroa ei ole paljon, johtuen silmän perusrakenteesta. Kun ääriviivat näkee niin pystyy jo veden alta hakemaan tavaroita ym. ilman että todella näkee kaiken tarkasti.
Toki jos ongelmana on että mitään ei näe, niin voi mahdollisesti käydä kysymässä vaikka silmälääkäriltä onko esim. yliherkkyyttä tai muuta. - jokaiselle
koska valo käyttäytyy eri tavalla vedessä kuin ilmassa. Silmäsi taas tarkentavat kuin ympärillä olisi ilmaa, koska siihen ne on suunniteltu. Kukaan ei siis näe vedessä vaivatta ilman maskia tai uimalaseja.
- Räpeltelijä
Kiitoksia infoista.
Täytyy vaan mahd paljon uiskennella ilman laseja.. Silmät siinä kyllä väsyneiksi tulee.
Vähän vaikeuksia tuossa hengityksessäkin, kun olen tottunut hengittämään ulos nenän kautta ja sisään suun kautta kilpauinnissa, mutta se ei ilman laseja ole oikeen hyvä. Nenästä puhallettava ilma tulee vedessä suoraan silmille kuplien ja se ei ole kaameen mukavaa.. Täytyy totutella siis vaan suun kautta hengittämiseen. - sukeltelijainen
Räpeltelijä kirjoitti:
Kiitoksia infoista.
Täytyy vaan mahd paljon uiskennella ilman laseja.. Silmät siinä kyllä väsyneiksi tulee.
Vähän vaikeuksia tuossa hengityksessäkin, kun olen tottunut hengittämään ulos nenän kautta ja sisään suun kautta kilpauinnissa, mutta se ei ilman laseja ole oikeen hyvä. Nenästä puhallettava ilma tulee vedessä suoraan silmille kuplien ja se ei ole kaameen mukavaa.. Täytyy totutella siis vaan suun kautta hengittämiseen.Niin miksi sinun täytyy uida tai sukeltaa ilman laseja? Onko siihen joku syy? Ei kenenkään silmillä vedessä häävisti näe, tarvitaan ilma siihen veden ja silmän väliin että näkee.
- hjtrfg
sukeltelijainen kirjoitti:
Niin miksi sinun täytyy uida tai sukeltaa ilman laseja? Onko siihen joku syy? Ei kenenkään silmillä vedessä häävisti näe, tarvitaan ilma siihen veden ja silmän väliin että näkee.
kyllä veden alla oppii näkemään ilman laseja kun vain jaksaa harjoitella. =)
- auttakaa mua
sattuuko kun on veden alla silmät auki kerran kokeilin ja kirveli
- Anonyymi
Minulla oli kyllä sama juttu. Aina olen miettinyt että miten muut pystyvät ilman sattumatta ja kirvelemättä. Mulla ainakin kirvelee ja sattuu.
- Moikka6
1. Sukella.2.Avaa varovasti silmäsi. 3.Ota nenästä kiinni että vettä ei mene nenään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.803885Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j943266Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1172554Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201734Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1371603Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m761550Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä901473- 1021419
- 551113
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä591111