TALKMAN, NUKU !

Talkman

Heipä hei! Minä olen päässyt amiskoulutuksella unelmatyöhön. Työskentelen isossa elintarvikevarastossa, jossa minut on kytketty kuulokkeilla keskustietokoneeseen. Työ menee niin, että töihin tullessani otan telineestä Talkman-nimisen päätelaitteen, joka muistuttaa vähän jotain vanhan ajan korvalappustereota. Laitan sen roikkumaan vyöhön, ja kiinnitän siihen korvakuulokkeet ja mikrofonin. Talkman on langattomassa yhteydessä keskustietokoneeseen.

Ensin kerron suuni edessä olevan mikrofonin kautta Talkmanille kellokortin numeroni ja muita tietoja, ja sitten se kytkee minut keskustietokoneeseen, josta tuleva äänisyntetisaattorin sanelema robottiääni kertoo minulle, minkä numeroisista varastohyllyistä minun pitää kerätä kuinkakin monta laatikkoa tilauksen tehneelle kauppiaalle. Sitten vain ajelen keräystrukilla oikean numeroisiin hyllyihin ja poimin rullakon kyytiin niin monta laatikkoa kuin kone kulloinkin käskee, kuittaan tavarat kerätyiksi ja siirryn koneen kertomaan seuraavaan hyllyosoitteeseen ja poimin kyytiin ne tavarat, jotka robottiääni käskee. Kun kauppiaan tekemä tilaus on kerätty valmiiksi, vien täydet rullakot lastauslaiturille, josta rekkakuski vie ne kauppiaalle.

Mahtava työ! Mitään ei tarvitse ajatella, kone kertoo joka työvaiheen, mitä pitää tehdä, ja sitten vain kuittaan vaiheen valmiiksi ja saan uuden käskyn! Työkaverien kanssa ei tarvitse jutella yhtään koko työpäivän aikana, kun jokainen keskittyy vain omista kuulokkeistaan tuleviin käskyihin ja omaan työhönsä. Ja automatisaation ansiosta turhat työvaiheet on saatu karsittua pois, joten työ on nopeaa ja palkka on kova, kun jokainen pystyy ylittämään minimitehon eli 100 % kellotetun tehon.

3

1428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4388
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      150
      3187
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2502
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      51
      2435
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2115
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1632
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1484
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe