Voltti?

Juhotzu

Osaan tehdä meidän trampoliinilla ( 4,3m ) voltin silleen että se pyörähtää melkein mutta putoan pyllylleen.Volttia tehdessä hypin niin korkealle kuin pääsen ja pyörähdä niin kovaa kuin pystyn.Onko neuvoja kuinka saan voltin jaloilleen asti?

9

4168

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voltinosaavapersoona

      hypi korkealle ja aloita pyörittäminen heti ilmassa ollessasi. on vähän hankala selittää... mutta hyppää korkealle ja pyöritä kovempaa

      • jaketsutmoi

        Mene ilmassa kyykkyyn. Ja vähän ennen kuin tulet alas niin pistä jalat suoraks.


      • pyörii
        jaketsutmoi kirjoitti:

        Mene ilmassa kyykkyyn. Ja vähän ennen kuin tulet alas niin pistä jalat suoraks.

        Ensiksi yleisesti, että voltin teko taaksepäin on teknisesti helpompi kuin eteenpäin mutta kaikkessa akrobatiassa mitä tehdään taaksepäin niin pelko tuo siihen paljon lisävaikeutta.

        Voltin teko taaksepäin:

        Homman idea on se, että hypätään ensin mahdollisimman korkealle suoraan ylöspäin, juuri kun tullaan lakipisteeseen niin vedetään vatsalihaksilla polvet nopeasti rintaan ja tämä vatsalihaksista lähtevä voima on se joka pyöräyttää ympäri. Kerää ei saa avata liian aikaisin jolloin pyöriminen pysähtyy. Myöskään ei saa taivuttaa itseään eteenpäin (siis tuoda rintaa jalkoihin) jolloin pyöriminen hidastuu tai pysähtyy vaan nimenomaan nostaa nopeasti polvet rintaan. Alussa kerän on taipumusta avautua liiankin aikaisin.

        Käsiä voi käyttää apuna niin että hypätessä suoraan ylöspäin nostetaan kädet myös suoraan ylöspäin. Samalla hetkellä kun nostetaan polvet niin tuodaan kädet polvien alapuolelle ja pidetään siinä kerän avaamiseen asti.

        Yleisimmät virheet: 1) Hypätään liikaa taaksepäin eikä suoraan ylöspäin jolloin korkeutta ei saa riittävästi ja myöskin tullaan liian kauas taakse alas. 2) Ei tuoda riittävästi polvia rintaan tai virheellisesti tuodaan päätä liian eteen jolloin pyöriminen ei lähde riittävän nopeasti. 3) Kerä avataan liian nopeasti.

        Trampalla kylläkin saa niin paljon normaalia enemmän pomppuvoimaa että jaloilleen saa kyllä huonommankin voltin ja liikerata ja kerän avaamishetki on kovin erilainen tasaiselta tehtyyn.

        Jos on hyvä pomppuvoima ja tekee teknisesti oikein niin homma saattaa mennä jopa suoraan paikaltaan nurmikolta. Mutta ilman avustajia ei saa koskaan harjoitella tasaselta ennen kuin homma sujuu varmasti. Polvilleen tulee alas muuten. Jos on semmoiset vaatteet josta molemmilla sivuilla olevat avustajat pystyy ja jaksaa pitää kiinni ja myös tarvittaessa kannattaa hetken aikaa ilmassa niin silleen voi harjoitella että avustajat pitää toisella kädellä kiinni jostain vyön korkeudelta ja toisella kädellä auttaa jalkojen heitossa pään yli.

        Voltin tekeminen eteenpäin:

        Tässä on samaa ideaa kuin taaksepäin voltissa se tiiviin kerän pitäminen koossa pyörimisen aikana. Erona on vaan se että nyt ei tuodakaan polvia rintaan vaan rinta polviin. Yhtälailla hypätään suoraan ylöspäin eikä eteenpäin, kädet voidaan nostaa myös suoraan ylös ja sitten lakipisteessä heitetään nopeasti kädet polvien alapuolelle. Polvet tuodaan koukkuun kylläkin mutta eteenpäin pyörivä voima tulee nyt siitä käsien ja etukropan eteenpäinviemisestä.

        Tätä on paha paikaltaan harjoitella edes avustajien avulla toisin kuin taaksepäin volttia, mutta voi laittaa patjan ja ottaa muutaman juoksuaskeleen ennen patjaa, sitten ennen patjaa yrittää pompata kovaan suoraan ylöspäin (se juoksuvauhti vie jo liikaakin eteenpäin) ja lakipisteessä siis polvet koukkuun mutta etuvartalo tuodaan eteen sekä kädet tuodaan polvien alle ja tehdään tiivis kerä sillä tavalla. Aukaisu sopivalla hetkellä.

        Trampalla tätä onkin hyvä harjoitella, idea sama mutta ponnistusvoimaa saa riittävästi ja saattaa mennä jo ekalla yrityksellä suorille jaloille.


    • ap54

      sinun pitää hyppää pidemmälle että jalat kerkiivät maahan ja muuten tiedätkö miten voltti tehdään nurmikolla?

      • afdadsf

        Kui voltti sitte tehää nurmikolla? Osaan rampal iha iisisti mut nurmikol on jo eri asia. Nii ja mikskä sitä kutsutaan sitä et joka paikas tekee volttei, nii eiks sil oo iha oma nimityski?


    • Anonyymi

      En mää ainakaan tiiä:/

    • Anonyymi

      Seksi ajaksi
      Huvä

    • Anonyymi

      Mä teen woltin sillee että otan Kädet niskan taakse ja sitten voltin aikana vedän ne polviin niin saan Enemmän Voimaa woltin tekemiseen Terveisin Asa

    • Anonyymi

      Mä osaan vaikka mitä temppuja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1029
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      852
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      586
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      585
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      46
      557
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      29
      523
    7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      516
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      515
    9. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      513
    10. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      508
    Aihe