Osaan tehdä meidän trampoliinilla ( 4,3m ) voltin silleen että se pyörähtää melkein mutta putoan pyllylleen.Volttia tehdessä hypin niin korkealle kuin pääsen ja pyörähdä niin kovaa kuin pystyn.Onko neuvoja kuinka saan voltin jaloilleen asti?
Vastaukset 9
- voltinosaavapersoona
hypi korkealle ja aloita pyörittäminen heti ilmassa ollessasi. on vähän hankala selittää... mutta hyppää korkealle ja pyöritä kovempaa
- jaketsutmoi
Mene ilmassa kyykkyyn. Ja vähän ennen kuin tulet alas niin pistä jalat suoraks.
- pyörii
jaketsutmoi kirjoitti:
Mene ilmassa kyykkyyn. Ja vähän ennen kuin tulet alas niin pistä jalat suoraks.
Ensiksi yleisesti, että voltin teko taaksepäin on teknisesti helpompi kuin eteenpäin mutta kaikkessa akrobatiassa mitä tehdään taaksepäin niin pelko tuo siihen paljon lisävaikeutta.
Voltin teko taaksepäin:
Homman idea on se, että hypätään ensin mahdollisimman korkealle suoraan ylöspäin, juuri kun tullaan lakipisteeseen niin vedetään vatsalihaksilla polvet nopeasti rintaan ja tämä vatsalihaksista lähtevä voima on se joka pyöräyttää ympäri. Kerää ei saa avata liian aikaisin jolloin pyöriminen pysähtyy. Myöskään ei saa taivuttaa itseään eteenpäin (siis tuoda rintaa jalkoihin) jolloin pyöriminen hidastuu tai pysähtyy vaan nimenomaan nostaa nopeasti polvet rintaan. Alussa kerän on taipumusta avautua liiankin aikaisin.
Käsiä voi käyttää apuna niin että hypätessä suoraan ylöspäin nostetaan kädet myös suoraan ylöspäin. Samalla hetkellä kun nostetaan polvet niin tuodaan kädet polvien alapuolelle ja pidetään siinä kerän avaamiseen asti.
Yleisimmät virheet: 1) Hypätään liikaa taaksepäin eikä suoraan ylöspäin jolloin korkeutta ei saa riittävästi ja myöskin tullaan liian kauas taakse alas. 2) Ei tuoda riittävästi polvia rintaan tai virheellisesti tuodaan päätä liian eteen jolloin pyöriminen ei lähde riittävän nopeasti. 3) Kerä avataan liian nopeasti.
Trampalla kylläkin saa niin paljon normaalia enemmän pomppuvoimaa että jaloilleen saa kyllä huonommankin voltin ja liikerata ja kerän avaamishetki on kovin erilainen tasaiselta tehtyyn.
Jos on hyvä pomppuvoima ja tekee teknisesti oikein niin homma saattaa mennä jopa suoraan paikaltaan nurmikolta. Mutta ilman avustajia ei saa koskaan harjoitella tasaselta ennen kuin homma sujuu varmasti. Polvilleen tulee alas muuten. Jos on semmoiset vaatteet josta molemmilla sivuilla olevat avustajat pystyy ja jaksaa pitää kiinni ja myös tarvittaessa kannattaa hetken aikaa ilmassa niin silleen voi harjoitella että avustajat pitää toisella kädellä kiinni jostain vyön korkeudelta ja toisella kädellä auttaa jalkojen heitossa pään yli.
Voltin tekeminen eteenpäin:
Tässä on samaa ideaa kuin taaksepäin voltissa se tiiviin kerän pitäminen koossa pyörimisen aikana. Erona on vaan se että nyt ei tuodakaan polvia rintaan vaan rinta polviin. Yhtälailla hypätään suoraan ylöspäin eikä eteenpäin, kädet voidaan nostaa myös suoraan ylös ja sitten lakipisteessä heitetään nopeasti kädet polvien alapuolelle. Polvet tuodaan koukkuun kylläkin mutta eteenpäin pyörivä voima tulee nyt siitä käsien ja etukropan eteenpäinviemisestä.
Tätä on paha paikaltaan harjoitella edes avustajien avulla toisin kuin taaksepäin volttia, mutta voi laittaa patjan ja ottaa muutaman juoksuaskeleen ennen patjaa, sitten ennen patjaa yrittää pompata kovaan suoraan ylöspäin (se juoksuvauhti vie jo liikaakin eteenpäin) ja lakipisteessä siis polvet koukkuun mutta etuvartalo tuodaan eteen sekä kädet tuodaan polvien alle ja tehdään tiivis kerä sillä tavalla. Aukaisu sopivalla hetkellä.
Trampalla tätä onkin hyvä harjoitella, idea sama mutta ponnistusvoimaa saa riittävästi ja saattaa mennä jo ekalla yrityksellä suorille jaloille.
- ap54
sinun pitää hyppää pidemmälle että jalat kerkiivät maahan ja muuten tiedätkö miten voltti tehdään nurmikolla?
- afdadsf
Kui voltti sitte tehää nurmikolla? Osaan rampal iha iisisti mut nurmikol on jo eri asia. Nii ja mikskä sitä kutsutaan sitä et joka paikas tekee volttei, nii eiks sil oo iha oma nimityski?
- Anonyymi
En mää ainakaan tiiä:/
- Anonyymi
Seksi ajaksi
Huvä - Anonyymi
Mä teen woltin sillee että otan Kädet niskan taakse ja sitten voltin aikana vedän ne polviin niin saan Enemmän Voimaa woltin tekemiseen Terveisin Asa
- Anonyymi
Mä osaan vaikka mitä temppuja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1582626
- 561139
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160937Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....56853- 83777
- 4759
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.173750Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e167679- 59656
- 53647
- 67646
- 6644
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.189633Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21578- 54568
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?122544Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32538Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66529- 34517
- 55508