Jäitkö sinä eron jälkeen aivan yksin?
Onko sinulla ystävät vähissä?
Uloskaan ei kiinnosta mennä?
Telkkaristakaan ei tule mitään...
Kukaan ei soita tai kysy mitä kuuluu...
Oletko hautautunut 4-seinän sisälle?
Syötkö suruusi?
Katseletko ulos ikkunasta ja mietit, että oliko tämä sinun kohtalosi, mitähän ex-tekee tai että siinä meni se viikonloppu..
Et kertakaikkiaan jaksa tehdä mitään hyödyllistä..
Kartat kenties julkisia paikkoja...
Jos vastasit edes muutamaan kysymykseen kyllä, niin voit olla varma, että et ole yksin!
Jos haluat mailata, laita osoitteesi.
Onko sinulla ystävät vähissä?
Uloskaan ei kiinnosta mennä?
Telkkaristakaan ei tule mitään...
Kukaan ei soita tai kysy mitä kuuluu...
Oletko hautautunut 4-seinän sisälle?
Syötkö suruusi?
Katseletko ulos ikkunasta ja mietit, että oliko tämä sinun kohtalosi, mitähän ex-tekee tai että siinä meni se viikonloppu..
Et kertakaikkiaan jaksa tehdä mitään hyödyllistä..
Kartat kenties julkisia paikkoja...
Jos vastasit edes muutamaan kysymykseen kyllä, niin voit olla varma, että et ole yksin!
Jos haluat mailata, laita osoitteesi.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Se, joka haluaa mailata, tarvitsee sinun osoitteesi. Ei toisin päin!
Mihin käyttöön yrität kerätä osoitteita??
en todellakaan tullut ajatelleeksi asiaa kuten kuten sinä!
[email protected]
yksin. Vaimo häipyi joulukuussa ja vei 13v tyttäremme mukanaan. Vaimolla on ollut viimeisen kolmen vuoden aikana suhde arabimieheen, joka on myös naimisissa tahollaan, kanssa. Avioero on vireillä ja vaimo viettää hauskaa aikaa arabin kanssa, mm Italian matkoja jne. Vaimoni oli ensimmäinen ja ainoa rakastettuni ja olimme naimisissa n.15v. Sitä ennen en ollut kelvannut kenellekään ja nyt viisikymppisenä vanhana äijänä se on tasan varma, että en kelpaa edelleenkään. Ystäviä ei ole vain tyhjät seinät ja hiljaisuus. Visiona tuntuu rekan keula varsin hyvältä ratkaisulta.
Toivoisin kaiken ahdistuksesi ja surun keskeltä löytyvän hyvääkin. Itse olen eronnut kuukausi sitten 17 vuoden avoliiton jälkeen. Tulin petetyksi. Uusi tilanne on pelottava, mutta kai tälläkin on tarkoitus. Kaikki ystäväni toitottaa että tämä on uusi alku kun aikaa hieman kuluu. Joten sinullekin tämä tilanne on alku jollekin uudelle vaikka se ei varmasti paljon lohdutakkaan. Mielessäni on myös käynyt rekan keulat ja kaikki mahdollinen, mutta se kai osittain kuuluu asiaan epätoivon hetkillä. Ystävät ovat auttaneet ja käyn terapiassa. Tiedän että selviän vaikka ei todellakaan tunnu siltä. Sinäkin tiedät sen sisimmässäsi! Kuuntele vaikka! Alä valitse sitä rekan keulaa. Kokeile ensin muut vaihtoehdot. Olen huono neuvomaan kun olen niin alussa itsekin. Mutta ystäville puhuminen on auttanut ja olen saanut heiltä tukea. Terapia on ollut kohdallani onnistunut valinta - opin ymmärtämään tilannetta vähitellen.
Voimia!
Rekkaa tai junaa ohjaa työtään tekevä ihminen, on itsekäs temppu lopettaa päivänsä edes leikillään tuollaisella tavalla.
Pieni pala kerrallaan elämää eteenpäin, huomaa pikkuasiat joista voi nauttia, huomaa omat edistysaskeleesi eron jälkeen, ne on sitä mistä revit voimaa eteenpäin menoosi. Ja kun surut on kunnolla surtu, huomaat joku kaunis tai sateinen päivä, että olet tasapainossa ja valmis ihanaan vahvaan omaan uuteen elämääsi!
Tsemiä!
Voimia tarvitaan,päivä kerrallaan,kyllä se ajan myötä helpottaa, vaikka suossa rämpimiseltä se tuntuukin. Itselläni on pitkä liitto takana, mies otti ja lähti nuoremman matkaan. Vietin puolet elämästäni hänen kanssaan, seitsemäntoistavuotta. Asumme vielä samalla paikkakunnalla toistaiseksi. Hän yrittää erosta huolimatta hankaloittaa elämääni, tekstareilla kommunikoidaan, lasten takia. Ensimmäinen vuosi oli todella "uninen",jotenkin siitä vain selvisi. Nyt olen päässyt taas elämän makuun,kahden vuoden jälkeen,joka sujuukin hyvin. Kateellisia riittää,en ole "ruikuttaja" tyyppiä. Pidän itsestäni huolta, pyrin elämässä eteenpäin, kotiasiat ovat kunnossa. Uskon, että elämä kantaa ja odotan, mitä kaikkea kivaa se tuokaan tullessaan. Unohda rekat, usko itseesi,kyllä selviät voittajana vielä ! Mukavaa tulevaa viikkoa !!
Samanlaisia ajatuksia on ollut minullakin viime kuukausien aikana. Mutta onneksi osasin myös ajatella niin, että lapset tarvitsevat vielä minua ja sitä iloa en miehelle suo, jotta hänen takiaan tekisin itselleni jotain.
Pitkä avioliitto takana ja ikää melkein yhtä paljon kuin sinulla. Uuden elämän aloittaminen tuntuu vaikealta mutta päivä kerrallaan mennään eteenpäin. Onneksi minulla on iästäni huolimatta pienet lapset joiden takia kannattaa rakentaa uutta, erilaista elämää. Lasten lisäksi pidän huolta myös itestäni ja elän päivän kerrallaan. Uskon ja luotan siihen, että jonain aamuna herään onnellisena. Minä elän, minulla on ihanat lapset ja koti. Mitä muuta elämältä tarvitsen? Uuden rakkauden aika on sitten myöhemmin, jos sellainen on minulle vielä tarkoitettu. Nyt on tärkeintä että minä itse ja lapset selviämme tästä erosta mahdollisimman hyvin.
Voimia sinulle ja päivä kerrallaan eteenpäin!
Kyllähän sitä eron jälkeen aika tyhjän päälle jäi. Ei tässä mitään elettävää enää ole. Toisaalta haluaisi elää ja nauttia maailmasta, mutta kun mihinkään ei kykene.
Minäkin vain valitan turhasta...
kirjottele, jos siltä tuntuu
[email protected]
Minä olen yksi jo 6 vuota yritän löydä ja samassa tavataan ketä että. mutta jos joku haluisi minut vaikka kaveriksi. [email protected]