Sain tarpettomana sellainen piano, siis Roland FP-5. Se on toimiva ja oikeastaan vähän käytetty, näyttää ainakin uudelta ja siistiltä. Mut minä en harrasta mitään soittoa, ja ymmärtäkseni toi laite on liian kallis meikäläisen "kerran kuussa katselen"-harrasteeksi.
Millä hinnalla sitä olisi viisasta lähteä myymään? Kuulinkin jostain se hinnan olevan puolitoista tuhatta tai sitä luokkaa, paljonko yleensä hinnat putoavat jos laitte on käytetty?
Millä hinnalla sitä olisi viisasta lähteä myymään? Kuulinkin jostain se hinnan olevan puolitoista tuhatta tai sitä luokkaa, paljonko yleensä hinnat putoavat jos laitte on käytetty?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kato sen mallin numero, mene www.thomann.de ja kato mitä se siellä maksaa. Thomannilla hinnat on yleensä pikkusen halvempia kun muuaalla. siitä hinnasta vielä 200-300 pois ja myyntiin menee.
800-1k€ ois ehkä hinta, millä tuon käytettynä itse suostuisin ostamaan. Itselläni siis löytyy samanmoinen, jonka ostin hieman päälle 1,5k€ jotain nelisen vuotta sitten. Noiden hinnat ei tietty kamalan nopeasti tule alas, mutta 1,5 tonnilla saa nykyään jo paljon parempia vehkeitä uutenakin..
Huuto.netissä joku möi tuon "pikkuveljeä" FP-3:a lähtöhintaan ~650€. Kyllä tuosta FP-5:stä sen pari satkua enemmän kehtaa tosiaan pyytää.
http://www.pianostudio.fi/?t=cat&id=13&prod=43
Kyllä tuollakin näkyy tosin ohvina olevan 1690€. Tarpeeksi tietämätön kaveri saattaisi tuosta sen reilun tonnin kyllä maksaa, kannattaa yrittää =)
Tuossa linkissä taisikin olla kyseessä uudempi malli FP-7. En tiedä, mitä eroa noissa on, mutta Thomannilta tuota FP-7:aa saa jo ~1300€ hintaan, joten enimmillään tonnin tuosta FP-5:stä käytettynä saa..