Vuorotteluvapaa ja yllätykset

TIAN10

Mitä sanotte seuraavasta? Mitä teen?
Nimeni poistettiin henkilöstölistoilta heti kun lähdin vapaalle, en saanut palata vanhoihin työtehtäviin - uusi työsopimus piti allekirjoittaa 3 kk ennen paluuta työhön, en olisi saanut vuorotteluvapaani aikana sanoa kuuluvani organisaatiooni - kun kävin omalla kustannuksellani koulutuksessa jne. Kuitenkin sanotaan että "Vuorotteluvapaan tarkoituksena on edistää työntekijöiden työssä jaksamista, ja sen voi käyttää haluamallaan tavalla, esimerkiksi opiskeluun. Vuorotteluvapaalla työntekijä on vapaalla, mutta hänen palvelussuhteensa työnantajaan jatkuu".

2

3293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikä yllätyksiä

      No, ihan alkuun. Kyllä minäkin poistan välittömästi listoilta työntekijän, joka lähtee vuorottelu- tai opintovapaalle. Kyseinen työntekijä ei ole tavoitettavissa tänä aikana. Täysin normaalia yrityksen sisäinen informaation ylläpitoa.

      Olet palvelusuhteessa vapaan aikana, muttet kuitenkaan yrityksen resursseissa. Silloin ilmoitat työpaikkaasi kysyttäessä; olen vuorotteluvapaalla sieltä ja sieltä. Et voi sanoa olevasi töissä paikassa X. Tämä pitäisi olla itsestäänselvyys.

      Paluu vanhoihin työtehtäviin;
      työnantajalla on työnjako-oikeus, työtehtävien muutoksiin on monta syytä. Palkkaan ei ole oikeuksia muutoksia tehdä (jotain poikkeuksia lukuunottamatta).

      Kohdallasi voi tietysti olla useita syitä;

      työtehtävät vanhassa hommassasi on jaettu muualle,
      tehtävät ovat muuttuneet,
      ja yksinkertaisesti, sijaisesi on katsottu hoitaneen tuon postin paremmin kuin sinä konsanaan.

      Se, että sinua on pyydetty allekirjoittamaan uusi työsopimus 3 kk ennen, on itseasiassa erittäin kohteliasta; tiedät mitä odottaa, eikä tule yllätyksenä. Voit vielä tehdä tuona aikana ratkaisut uuden työpaikan löytymiselle.

      Muutokset eivät aina ole vääryyttä.

      • TIAN10

        "No ihan alkuun" Ainakin suurempien organisaatioiden vuosikertomuksessa tilapäisesti poissaolevat ilmoitetaan aina(esim. XX äitiyslomalla aika, XX vuorotteluvapaalla aika)
        "Oli väärin ilmoittaa että olen vuorotteluvapaalla sieltä ja sieltä".
        Mielestäni ei mitenkään itsestäänselvyys.
        Työtehtäväni hoiti 4-5 henkilöä vuorotteluni aikana. Paremminko? Totta kai!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe