Miten tunnistan flirtin?

Miten tunnistan flirttaileeko nainen minulle, vai onko hän vain muuten hyväntuulinen... ei ole niin helppoa kuin olettaisi, sillä jos uskaltautuu lähietäisyydelle juttelu mielessä, se hymy tuntuu usein kuin taikaiskusta haihtuvan ja vaihtuvan varautuneeseen asenteeseen... jo ennen kuin sanaakaan on sanottu.
84016
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ehkä kuvailemasi henkilö on vaan "flirttihenkinen" , tai ei edes ymmärrä flirttaavansa.

Itsekin olen hyväntuulinen, ja heitän `läppääkin` toisinaan aiheesta kun aiheesta. Olen usein huomannut, että miehet ottavat tämän flirtin tosissaan, ja ahdistus on melkoinen kun alkavat lähestyä, koska en sen kummempaa tarkoita. Tarkoitan siis sanoa, että usein nämä signaalit luetaan väärin.

Jos nainen flirttaa kanssasi kahdenkin kesken, voi asia kuitenkin olla eri :)

Äänestä

suoraan simmuihin ja hymyilee,tulkkaisin sen sinulle osoitetuksi.

Äänestä

Se pitää muistaa. Sen on tarkoitus piristää osapuolien päivää eikä yleensä ole mikään kutsu seurusteluun, eikä yleensä edes kutsu tulla lähelle.

Tuossa ylhäällä taisi joku jo mainita että on todella inhottavaa kun on itse hyvällä tuulella, juttelee ja hymyilee niin jo se tulkitaan viestiksi: tämä nainen (tai mies, koskee kumpaakin sukupuolta) tahtoo mut kokonaan,jonka jälkeen aletaan kyselemään puhelinumeroa ym. Eihän sitä kohta uskalla edes hymyillä.

Äänestä
  • jää sellainen kuva, että naiseen ei saa ottaa kontaktia missään tilanteissa tai olosuhteissa (lihatiskibaarit hekä poislukien). Ilmeisesti täytyy jäädä edelleen kotiin odottamaan, että nainen tulisi ja hakisi pois.

    Äänestä

  • ohjeiden jälkeen kirjoitti:

    jää sellainen kuva, että naiseen ei saa ottaa kontaktia missään tilanteissa tai olosuhteissa (lihatiskibaarit hekä poislukien). Ilmeisesti täytyy jäädä edelleen kotiin odottamaan, että nainen tulisi ja hakisi pois.

    ajattelin juuri samaa :D

    Äänestä

  • ohjeiden jälkeen kirjoitti:

    jää sellainen kuva, että naiseen ei saa ottaa kontaktia missään tilanteissa tai olosuhteissa (lihatiskibaarit hekä poislukien). Ilmeisesti täytyy jäädä edelleen kotiin odottamaan, että nainen tulisi ja hakisi pois.

    Itse en ainakaan oleta jokaisen flirttailevan miehen yrittävän iskeä minua. Flirtti ei ole sama kun se että tullaan baarissa/missä vain istumaan viereen ja juttelemaan, jonka voisi jo tulkita selväksi haluksi tutustua paremmin.

    Kaikki pienet katseet ym. on niin tulkinnan varaisia että on ihan hölmöä ylipäätänsä kysellä täältä jotain ohjetta siihen, jos nainen kerta alkaa vältellä katsetta kun menee lähemmäs niin ei kai siitä kovin montaa johtopäätöstä voi tehdä: joko ujostuttaa ja menee paniikkii, tai sitten sitä alkaa v***aa kun toinen änkee vierelle kun on hieman ystävällinen. Eikä täältä kyllä löydy siihen vastausta.

    Äänestä

Mä oon periny aikamoiset vilkkusilmät ja oon reipasluonteinen muutenkin. Monet ovat flirtiksi sanoneet. Otan kontaktia helposti ihmisiin. Mitä paremmalla tuulella olen ja mitä kauniimmin aurinko ihoa lämmittää, sen avoimempi on katse.

Tällä hetkellä oon tosi ihastunut yhteen mieheen. Hyvä kun hymyillä pystyn hänen läsnäollessaan :) Sitä se kiinnostus tälle flirttiperseelle teettää. Pelkään pahoin, että olen lattiaan katselulla viestittänyt tahtomattani etten olisi kiinnostunut. Mutta kun hänen katseellaan on lähes halvaannuttava vaikutus minuun... Joten omalta osaltani flirtti ei ole minkään tae.

Sen verran voin sanoa, että täysin luotaantyöntäviä hahmoja välttelen katsella "liian " avoimesti. Asiallinen ja ystävällinen pitää olla kaikille. Omalta osaltani flirtti kuvastaa erityisen positiivista suhtautumista huomioituun ihmiseen. Flirtin puute taas... no se voi kertoa tosi kovasta ihastumisesta tai siitä ettei juurikaan kiinnosta syvällisempi tuttavuuden hierominen.

Joten kyllä se naisesta ja tapauksesta riippumatta on ainoa keino kysymällä tai/ja juttelemassa selvittää mikä on puudelin ydin :)

Äänestä

Monet naiset katsovat silmiin ja hymyilee esim. ohi kävellessä, mutta ei se tarkoita sitä että olisivat seuraa vailla. Se on vain joidenkin ihmisten tapa. Hymyile takas ja jos oikein villiksi alat voit myös tervehtiä.
Jos taas itselläsi on muita aikomuksia niin silloin ehdottomasti juttusille. Nopeastihan sen saa selville onko kiinnostus molemminpuolinen. Lopuksi hyvä motto silloin kuin jännitys meinaa viedä voiton... God Hates A Cowards!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


olen pihalla kirjoitti:

Miten tunnistan flirttaileeko nainen minulle, vai onko hän vain muuten hyväntuulinen... ei ole niin helppoa kuin olettaisi, sillä jos uskaltautuu lähietäisyydelle juttelu mielessä, se hymy tuntuu usein kuin taikaiskusta haihtuvan ja vaihtuvan varautuneeseen asenteeseen... jo ennen kuin sanaakaan on sanottu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu