nikkeliallergia?

Onko kellään kokemusta nikkelivapaista kitarankielistä?Onko ne oikeasti nikkelivapaita ja onko hinta sit paljon kalliimpi kuin normikielet?Alkaa olla sormissa outoa ihottumaa ja en keksi muuta kuin kitara,joka sen aiheuttaa.
Onko muita vaihtoehtoja olemassa(enkä tarkoita nylonkieliä.)Valaiskaa tietämätöntä...Kiitos :)

3

819

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anonyymi

      Kun ajattelee, että miljoonat kitaristit ympäri maailman soittavat nikkelipintaisilla kielillä vuosikymmeniä, luulisi tämän olevan tunnetumpi ongelma? Eli onko mitään muuta mahdollista syytä?

      Helppo vaihtoehto on teräskielet, mutta soundi on paljon kirkkaampi. Niitä saa samaan hintaan kuin nikkelipintaisia. Toinen vaihtoehto on kromipinnoitteiset flatwound kielet, mutta näitä on harvemmassa liikkeessä myynnissä.

      • tosiaan,kyllä tämä tietysti oudolta saattaa kullostaa,mutta jos jätän kitaran vaikka viikoksi rauhaan,niin sormet paranevat.Sellaista pientä vesirakkulaa tulee...no anyhow...kiitos kuitenkin vaihtoehto tiedoista ja hyvää kesää :)


      • aino-marja
        Kai65 kirjoitti:

        tosiaan,kyllä tämä tietysti oudolta saattaa kullostaa,mutta jos jätän kitaran vaikka viikoksi rauhaan,niin sormet paranevat.Sellaista pientä vesirakkulaa tulee...no anyhow...kiitos kuitenkin vaihtoehto tiedoista ja hyvää kesää :)

        Sama juttu täällä. Kitarankielistä tulee ihottumaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      85
      1196
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      959
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      932
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      690
    5. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      183
      652
    6. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      159
      651
    7. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      267
      648
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      616
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      615
    10. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      602
    Aihe