nikkeliallergia?

Onko kellään kokemusta nikkelivapaista kitarankielistä?Onko ne oikeasti nikkelivapaita ja onko hinta sit paljon kalliimpi kuin normikielet?Alkaa olla sormissa outoa ihottumaa ja en keksi muuta kuin kitara,joka sen aiheuttaa.
Onko muita vaihtoehtoja olemassa(enkä tarkoita nylonkieliä.)Valaiskaa tietämätöntä...Kiitos :)

3

779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anonyymi

      Kun ajattelee, että miljoonat kitaristit ympäri maailman soittavat nikkelipintaisilla kielillä vuosikymmeniä, luulisi tämän olevan tunnetumpi ongelma? Eli onko mitään muuta mahdollista syytä?

      Helppo vaihtoehto on teräskielet, mutta soundi on paljon kirkkaampi. Niitä saa samaan hintaan kuin nikkelipintaisia. Toinen vaihtoehto on kromipinnoitteiset flatwound kielet, mutta näitä on harvemmassa liikkeessä myynnissä.

      • tosiaan,kyllä tämä tietysti oudolta saattaa kullostaa,mutta jos jätän kitaran vaikka viikoksi rauhaan,niin sormet paranevat.Sellaista pientä vesirakkulaa tulee...no anyhow...kiitos kuitenkin vaihtoehto tiedoista ja hyvää kesää :)


      • aino-marja
        Kai65 kirjoitti:

        tosiaan,kyllä tämä tietysti oudolta saattaa kullostaa,mutta jos jätän kitaran vaikka viikoksi rauhaan,niin sormet paranevat.Sellaista pientä vesirakkulaa tulee...no anyhow...kiitos kuitenkin vaihtoehto tiedoista ja hyvää kesää :)

        Sama juttu täällä. Kitarankielistä tulee ihottumaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      57
      6503
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      346
      5560
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      168
      5196
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      141
      4972
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      4230
    6. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      42
      2901
    7. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      20
      2726
    8. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2498
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      28
      2467
    10. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      79
      2156
    Aihe