Eli tune-o-matic kun vaatii kaulan kulman, niin luin että sen voi myös tehdä niin, että laittaa kaulan vähän korkeammalle, niin sen pitösi korvata kaulan kulman. Onko joku tehnyt tälleen ja onko se sitten toiminut normaalisti?
Jos vaikka kulma pitäsi olla 3 astetta, niin riittääkö, jos kaula tulee 3mm yli kannen?
Jos vaikka kulma pitäsi olla 3 astetta, niin riittääkö, jos kaula tulee 3mm yli kannen?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miten niin tune-o-matic vaatii kaulaan kulman? Vai puhutko lavan kulmasta?
Jos puhut lavan kulmasta, niin ei vaadi vaan lessuissa (ja monissa muissa) on se kulma mm. sen takia, että kieliin saadaan tietynlainen jännite (vaikuttaa sitten soitettavuuteen) ja etenkin siksi, että kielet eivät tarvitse lavassa erillistä ohjuria vaan pysyvät satulan kieliurissa ilmankin. Samaiseen kielten jännitteeseen vaikuttaa sitten myös tallan korkeus ja tallan ja kieltenpitimen välinen kulma.
Jos puhut kaulan ja bodyn välisestä kulmasta, niin ei silläkään oo mitään tekemistä tallan kanssa vaan sen, miten kitara asettuu soittajan "käteen", siis suhteessa soittajan vartaloon. Lessuissakin kulmat vaihtelee vuosimallin yms. mukaan. Käy tsekkaan gipponin omilta sivuilta tms. Myös piirustuksia löytyy netistä, soitinrakennussivuilta googletat Gibson Les Paul Blueprints tms. hakusanalla.
Miten noi kaulan kulma ja kaulan korkeus liittyvät toisiinsa. En tajua kyllä yhtään tätä kysymyksen kohtaa. Nyt oot kyllä lukenut jotain avaruustekniikkaa toisesta galaksista...
Ja mietihän nyt sekunti ihan itsekin, mitä tapahtuu, jos sen kaulan laittaa korkeammalle? Kävisköhän niin, että sulla loppuu korkeussuunnassa säätövara siitä tallasta?
Kysyjä voi tarkoittaa sitä systeemiä mikä on joissain karummissa SG:issäkin, että kaula on korkeemmalla ja kaulakulma vastaavasti pienempi.
Silloin ei lopu se säätövara.
Älä multa kysy miks ne on sillai tehty, mutta oon nähny sellasesta kaulaliitoksesta kuvan. Vissiin niitä rumimpia 70-luvun alun SG:itä.
on vähän pakko laittaa sitä kulmaa että saa otelaudan menemään linjassa kannen kanssa.
ei sen kaulakulman tekeminen niin vaiketa ole. sen voi tehdä siihen kaulaankin.
ja 3milliä ja 3astetta ei todellakaan ole sama asia.
asian saa selville laskemalla jos vähän on vaivaa.
Yks yhteen kun piirtää sivukuvan koko hommasta niin näkee suoraan onnistuuko juttu.
Kyllä sen kaulakulman tehtyä saa jos kerta kaarevan kannenkin.