Lukekaa

Hei lukio siellä vai täällä vastustajat/kannattajat!

Olemme lukeneet pahojakin kirjoituksia täällä keskustelupalstalla. Lukekaa Olavi Katajan puolueeton kirjoitus paikallislehdistä .. siinä on tietoa näkijältä... kiitos Olavi.
71144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ai puolueeton... Kyseessähän ei ole lukionsiirron puuhaaja, eihän?

Äänestä
  • lukion siirto?
    Eikö siihen kalloon jo pikkuhiljaa uppoa, että kyse on kouluverkosta. Lukio on siis vain yksi osa kouluverkosta. Tässä ei taida auttaa edes kertaus....

    Äänestä

  • iheen kirjoitti:

    lukion siirto?
    Eikö siihen kalloon jo pikkuhiljaa uppoa, että kyse on kouluverkosta. Lukio on siis vain yksi osa kouluverkosta. Tässä ei taida auttaa edes kertaus....

    Keskeisin kysymys on ollut, että lukio saadaan ammattiopiston yhteyteen muka pönkittämään ammattiopistoa, kun on kamala pelko, että linjat loppuvat ja hallinnollisesti siirtyy Roin alaisuuteen. Sitten ei voi enää Kemijärven kaupunki päättää viroista - ja hyvä nii! Kukahan valitaan koulukuraattoriksi?

    Hoe niin paljon kuin haluat, että kyse on kokonaisuudesta. Halusitte nujertaa lukion ja onnistuitte. Olisitte iloisia voitostanne, mutta piikittely ja nälviminen vain jatkuu.

    Äänestä

Olavi Kataja on virkamies ja toimii samanlaisella virkavastuulla kuin kaupunginjohtaja ja sivistysjohtaja, tekninen johtaja ja sekö sos ja terveysjohtaja! He saavat palkkaa siitä että hoitavat kunnan ja kuntalaisten asioita kokonaisuuteen nähden parhain päin. Luottakaamme siis heihin tai erotetaan heidät eikä olla jossain siellä välillä.

Jos osa heistä käy kirkossa tai on reserviupseeri ei se tee heitä huonommaksi kuin muitakaan virkamiehiä. Ja yksi näistä johtajista on luutapyssysotamies ja samalla ateisti. Yksi taas on yksinäinen ihminen vailla ainuttakaan ystävää, ellei maakuntajohtaja ole jonkin tason ystävä, niin kuin huhutaan. Sivistysjohtaja on varmasti henkilö, joka hoitaa rehellisesti ja avoimesti virkaansa kunnan ja kuntalaisten edun mukaisesti. Sama pätee myös sosiaali- ja terveusjohtajaan. He ovat myös sosiaaliselta älyltään keskiverota älykkäämpiä ja muutenkin hieman keskitason yläpuolella. Muita ei tunne ja tiedä oikein kukaan, mutta molemmat ovat todella huippuälykkäitä henkilöitä, joskin tunneäly ei ehkä ole samaa tasoa kuin muu älykkyys! Oli miten oli, suurin osa Kemijärven virkamiehistä on sekä sopivia että päteviä omiin tehtäviinsä.

Äänestä
  • kannanotto.

    Äänestä

  • Onkohan noin mitä tuo kirjoittaa? Olen kyllä aivan päinvastaista mieltä. Tosin sosiaalijohtaja on kyllä hyvä, ainesta vaikka kaupunginjohtajaksi. Muista kirjoittajan näkemyksistä veisaan viis eli olen aivan toista mieltä. Koulummailma on hunningolla! Paremmin voisi olla ja olisikin, jos Alaräisänen olisi sivistysjohtajakin samalla!

    Nuorio voi huonosti Kemijärvellä! Tosi huonosti!

    Äänestä

  • MIELTÄ OLEN kirjoitti:

    Onkohan noin mitä tuo kirjoittaa? Olen kyllä aivan päinvastaista mieltä. Tosin sosiaalijohtaja on kyllä hyvä, ainesta vaikka kaupunginjohtajaksi. Muista kirjoittajan näkemyksistä veisaan viis eli olen aivan toista mieltä. Koulummailma on hunningolla! Paremmin voisi olla ja olisikin, jos Alaräisänen olisi sivistysjohtajakin samalla!

    Nuorio voi huonosti Kemijärvellä! Tosi huonosti!

    Just tyypillista kemppaa! Eri mieltä olevat ovat täysiä tolloja eikä kunnioiteta toisen mielipidettä lainkaan. Niistä veisataan viis!!! Kummassa tuollaista sivistystä sitten lietsotaan, lukiossa vai amiksessa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olavi Katjan kirjoitus kirjoitti:

Hei lukio siellä vai täällä vastustajat/kannattajat!

Olemme lukeneet pahojakin kirjoituksia täällä keskustelupalstalla. Lukekaa Olavi Katajan puolueeton kirjoitus paikallislehdistä .. siinä on tietoa näkijältä... kiitos Olavi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu