Korvan lävistämisestä...

Rookieh

Niin, kun ajattelin itse tehdä korvareiän
niin voiko sen tehdä ihan jääpalalla ja nuppineulalla ja voinko sen jälkeen samantien käyttää korua... Ja kauanko menis, että paranis?
Kiitoksia niille jotka viitsivät vastata.

4

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä.

      mene liikkeeseen! Ei hyvää seuraa, jos rupeat itse tökkimään nuppineulalla!!!

      • nauska

        Samaa mieltä, tulee vaa tulehduksii ym, jos rupeet itse tekeen.. kipin kapin liikkeeseen, ei maksa paljoa ja asia on hoidettu, älä ota terveysriskiä!


    • Hae edes injektioneula apteekista ja puhdistusainetta jos välttämättä tahdot itse tehdä. En tiedä mikä tämä nuppineula villitys on mutta tulehduksia voi aiheuttaa. Korvalävistyksien parantumisajat ovat n.5viikon maissa,ja sen aikana ei suositella vaihtamaan korua toiseen vaan pidetään tätä "ensikorua" koko parantumis prosessin ajan. Lävistystä pitää muistaa putsata säännöllisesti.

    • näyttävät

      olevan sitä vastaan että ite tekisi korun. Olen itse tehnyt pari korvareikää itselleni ja tein toisen ilman että jäädytin, tein sen ihan ompeluneulalla. Toisen tein jäädyttämällä ensin semmoisella jutulla pakastimesta otin ja hakaneulalla läpi. Ei sattunut ja toinen niistä on nyt paranemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      130
      1355
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      101
      876
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      713
    4. 51
      605
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      13
      511
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      417
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe