mut tulkoon tänne. Mua ei jostain kumman syystä tippaakaa häiritse nuo huorittelu ja lutkittelu jutut tai syytökset. Johtuen syystä, ettei kohdallani pidä mitenkään paikkansa. Lasten suusta kuultuna kyllä häiritsee. Omiien en ole kuullut sanovan, mutta muiden lasten olen joskus kuullut sanovan.
Se taas häiritsee ja nostaa tunteet pintaa jos joku arvostelee tai haukkuu äitiyttäni, koska voiko milloinkaan olla lapselle/lapsille tarpeeksi hyvä äiti.
Sekään ei heilauta tippaakaa jos joku haukkuu lesboksi tai bi:si, kun tiedän siinäkin mieltymykseni, etten lesbo ole. Monet miehet taas suuttuvat homoksi sanomisesta.
Olisikohan vaan niin ihmiset nousevat varpailleen aina silloin, kun negatiivinen asia liippaa liika läheltä?
Se taas häiritsee ja nostaa tunteet pintaa jos joku arvostelee tai haukkuu äitiyttäni, koska voiko milloinkaan olla lapselle/lapsille tarpeeksi hyvä äiti.
Sekään ei heilauta tippaakaa jos joku haukkuu lesboksi tai bi:si, kun tiedän siinäkin mieltymykseni, etten lesbo ole. Monet miehet taas suuttuvat homoksi sanomisesta.
Olisikohan vaan niin ihmiset nousevat varpailleen aina silloin, kun negatiivinen asia liippaa liika läheltä?
Vastaukset 22
Vanhimmat
en tiedä mutta epävarmuus omasta identiteetistä nostaa jokaisen varpaille. Ristiriitainen mieli tekee sen. Ja jos joku väittää, että sillä ei ole ristiriitainen mieli, silloin se valehtelee. Ihminen joka on sinut itsensä kanssa, ihminen joka on kohtalaisen hyvin tietoinen itsestä, ei huoritele tai homottele. Sellainen ihminen ei myöskään enää välitä siitä huorittelusta ja homottelusta. Ristiriidat mielessä alkaa poistua vasta kun myöntää itselle niiden olemassaolon. Se mielen ristiriitaisuus/sairaus on vaan paljon vaikeampi myöntää itselle kuin jokin fyysinen sairaus...
sitten yleisesti epävarmoja omasta identiteetistään? Ainakin täällä luetun perusteella voisi vetää sen johtopäätöksen.
miehet vaikuttavat olevan enemmän sinuja itsensä kanssa.
Ei tarvitse kun katsoa ympärille, lukea jonkun verran vaikka tätä miehen logiikka palstaa ja muitakin niin suurin osa on erittäin epävarma omasta identtiteetistä. Paljon kysymyksiä ja vähän vastauksia. Aika usein vastaukset löytyy läheltä. Liian läheltä. Peilistä ei näe kuin oman ulkokuoren mutta silloin kun katsoo itseensä sisältä käsin voi saada huomattavasti enemmän vastauksia. Ja sisältä käsin ei katsota silmillä...
Oman kokemukseni mukaan huorittelut menevät melkein tasan miesten ja naisten käyttäminä ilmaisuina mutta lutkaksi nimittely on yksinomaan naisten toisistaan käyttämä ilmaisu. Lutkan nimen saa täysin tuntematonkin nainen pelkästään olemalla kauniimpi eli kateus ilmaistaan naisten kesken nimellä lutka. Huora sanaa miehet käyttävät yksinomaan maksullisista naisista sekä vaimostaan jos tämä on jäänyt kiinni pettämisestä. Loput huorittelusta tulee naisten suusta ja tarkoittaa samaa kuin lutkan käyttö mutta sillä pyritään saamaan suurempi loukkausarvo. Kun tavis naista kutsutaan lutkaksi sen voi nimittelyn kohde ottaa suoraan kehuina.
Äitiyttä arvostelevat ja haukkuvat ovat järjestään naisia enkä osaa sanoa mikä häiriö mielessä pakottaa sellaiseen.
Lesbo, bi, homo, hintti ovat merkityksettömiä sanoja paitsi niille jotka käyttävät niitä haukkumistarkoituksessa. Siitä puhe mistä puute pätee tähän 100%.sesti. Kun kuulet jonkun vaikkapa homottelevan jatkuvasti toisia voit olla varma, että henkilö itse painii ankaran identiteettikriisin kanssa ollako hetero vai ryhtyäkö sittenkin samaan sukupuoleen. Homottelu on lähinnä hätähuuto henkilöltä joka jo tajuaa olevansa itse kallellaan homoseksuaalisuuteen mutta rimpuilee vastaan kiljumalla homo sanaa joka käänteessä ja vakuuttamalla samaan hengenvetoon heterouttaan.
Ihmiset nousevat aina varpailleen, toiset nähdäkseen joukon yli ja toiset pitääkseen ikävät asiat mahdollisimman kaukana.
jos joku arvostelee äitiyttäsi, niin liippaako se sit niin läheltä että siksi nostaa karvat pystyyn? Jos tiedät epäonnistuneesi äitinä nii suutut ku joku sanoo sen! Mutta jos oot yrittäny parhaas niin ei se sitte loukkaa ku ite tiiät etei se ole totta! Turha, huonoksi äidiksi haukkuminen johtuu kateudesta samalla tavalla ku huoritteluki. Siinä käytetään vaan likasempia keinoja pahan mielen saavuttamiseksi toiselle. Naiset on ilkeitä toisilleen, ilkeämpiä ku miehet. Sanallisesti ainakin.
"Olisikohan vaan niin ihmiset nousevat varpailleen aina silloin, kun negatiivinen asia liippaa liika läheltä?"
En pidä tuota ainoana syynä.
Minua loukkaa usein pelkästään se, että joku haluaa loukata, sanoi sitten mitä tahansa.
Ja mitä tutumpi ihminen haluaa loukata, sitä pahemmalta se tuntuu.
Minua huorittelu ja lutkittelu häiritsee sikäli, että ne ovat turhia rumia sanoja, jotka saavat minkä tahansa tekstin tuntumaan siltä, ettei tuottajalla ole käytöstapoja.
oletko tiedostanut itsesi?
kauan siinä meni ja oli pitkä ja kivinen tie, mutta niin siinä vain pääsi käymään, että tiedän kuka olen ja mitä teen. :)
tiedostamisen asteeksesi asteikolla 1-10 ? Eli kuinka hyvin maailma sulautuu sinuun ja sinä maailmaan?
Koetko, että yksi ihminen on kaikki ihmiset, kaikki ihmiset on yksi ihminen?
kysyjä mutta jatkan kysymistä. Nyt heräsi mielenkiinto. Mikä olet ja mitä olet täällä tekemässä?
Mutta tietenkin tapahtuu vaihtelua ajasta ja paikasta riippuen.
Minä sulaudun maailmaan hyvin, mutta en allekirjoita tuota ajatusta, että yksi ihminen olisi kaikki ihmiset jne. Ihminen on aina yksilö, ja maailma pääasiallisesti ihan jotain muuta kuin ihmiset.
että maailma rakentuu ihmisen mielestä?
Tuo "vaihtelu ajasta ja paikasta riippuen", tarkoitatko jotain pinnallista liikahtelua?
Heitit heti aluksi pommin. Nämä ihmismielet pitää pommiasi hulluutena. Heidän on vaikea hyväksyä, että maailma missä eletään kehityksine teknologioineen päivineen, ei ole muuta kuin ihmisen mielíkuvituksen tuotetta. Mielikuvituksen mille ollaan annettu fyysinen muoto. Kuin todellinen se sitten on? Siihen voi jokainen vastata itse.
kysymykseni olivat vain maatiaisille liian vaikeita tajuttaviksi eikä niihin siksi vastattu.
huvittavaa kun joku väittää tarkkaan tietävän mikä on ja mitä on täällä tekemässä. Ristiriidoille mielessä ei voi tehdä mitään ennen kuin tiedostaa niiden olemassaolon. Silloin pystyy aloittaa mielensä parantamisen. Suurin osa ei varmaan edes halua sitä. Oikotietä siihen ei ole. Ei mitään lääkkeitä, terapioita, poppakonsteja... Ainoastaan ristiriitojen tiedostaminen ja hyväksyminen. Sen jälkeen alkaa asiat vähitelleen asettumaan.
ilmeisesti aina ollut (aiemmin siis tiedostamaton) pyrkimys konkretisoida ristiriitaisuudet.
ennen kuin se tulee tietoiseksi. Mieltä ei hallita rajoittamalla se johonkin tiettyyn mielipiteeseen ja pitämällä kynsin hampain kiinni siitä. Mielen saa hallintaan kun vapauttaa sen. Vapauttaa sen tietoisesti ja vapaasta tahdosta. Silloin saa tiedon siitä, että ei tiedä. Ja se tieto, että ei tiedä on vapauttavaa. Se on jotain mitä ristiriitainen tavallinen ihmismieli pelkää. Jokainen haluaa olla niin erikoinen ja yksilöllinen ja väittääkin olevan mutta onko se kuitenkaan niin? Meidät erottaa toisista ainoastaan yksi asia. Ja se on meidän fyysinen olemus. Pohjimmiltaan ollaan kuitenkin yksi ja kaikki, kaikki ja yksi...
viimein joku täysjärkinen tapaus. Mäkään en oikein ymmärrä et mitä vitun väliä jollain lutkittelulla / muullakaan yleisellä vittuilulla netissä voi olla kenellekkään. Kait tosta on tehtävä sama johtopäätös mihin sä oo tullut, ne jotka älähtää tuntevat piston sydämmessään :-)
Mä oon varmaan sit aika yksinkertainen ja tyhmä, kun mua ärsyttää kaikista eniten, jos mua sellaiseksi haukutaan. Hemmetti. Ja kun mä luulin olevani ihan normaali älykkyydeltäni.
Mutta tosta huorittelusta. Musta sen ei tarvitsisi tulla jokapäiväistä täällä netissä tai oikeassa elämässäkään. Mutta kun se valitettavasti on. Peruskoulussa lapset haykkuvat huoraksi, tietävätköhän, että mitä se edes tarkoittaa? Mun mielestä huorittelu ja lutkittelu on alhaisin tapa, miten voi toista ihmistä haukkua.
Se, että haukkuu toista lesboksi tai homoksi, osoittaa minun mielestäni vain tämän yhteiskunnan asenteen seksuaalivähemmistöjä kohtaan. Kenenkään seksuaalisuushan ei muille kuulu, mutta miksi lesbosta tai homosta tarvitsee tehdä "paha sana"? Huora on joutunut alentamaan oman ihmisarvonsa, myymään itsensä muille, lesbous ei ole minusta verrattavissa millään tasolla tähän.
Ja miksi YH:sta on tullut haukkumasana? Eikö pitäisi niitä vanhempia kunnioittaa, jotka saavat yksin kasvatettua lapsistaan kunnon kansalaisia? Miettikääpä omalle tilalle, jos puoliso jättää sinut vaikka viiden lapsen kanssa, niin eikö se elämä aika rankkaa ole? Rahat tiukoilla ja pitäisi olla vielä energiaa opettaa lapset käyttäytymään hyvin ja huolehtia heidän koulun käyntinsä. Miettikääpä, kuinka monta YH:ta Suomessa oli sotien jälkeen! Silti he ovat jaksaneet kasvattaa lapsensa, käydä töissä ja elää elämääsnä, vaikka mies on kuollut sodassa. Tai onhan vaimokin tietenkin voinut kuolla. Kyllä monella nykyajan pullamössöllä pleikkarin hakkaajalla ei olisi resursseja selvitä siitä tilanteesta, kun on äite kuorinut perunatkin valmiiksi!
Ne miehet joita vituttaa homoksi haukkuminen onkin oikeesti homoja itse ja päinvastoin.
Sama kaikissa muissa haukkumisissa.
Idiootti.
Minua kyllä häiritsee huono käytös, johon luen huorittelut yms. huutelut. Eikä kyseessä ole mikään läheltä liippaa asia. Minusta on vain käsittämättömän huonoa ja sivistymätöntä käytöstä ylipäätänsä haukkua muita (tuntemattomia) ihmisiä noilla sanoilla.
Ihminen, joka arvostelee muita kyseisin termein, ei voi olla kovinkaan fiksu eikä terve henkisesti.