Muun muuassa Täikön parkkipailla ja torin laidalla olen huomannut, että valopylväs on maalattu pinkiksi ja tämän lisäksi Täiköllä pari pyörää nojaa pylvääseen kukkapurkit "kainalossa".
Miksi ne pylväät on maalattu ja miksi pyörät ovat parkkipaikan pylväässä? :o
Miksi ne pylväät on maalattu ja miksi pyörät ovat parkkipaikan pylväässä? :o
Vastaukset 18
Vanhimmat
koristeita. tilataidetta.
Kivaahan se on,että Kemissäkin on jotain tapahtumaa ja puheenaihetta.Eikös nuo värit ilmstyneet Kemin horisonttiin viimeviikolla,ku täällä oli se sarja-kuva tapahtuma.Älkää olko Kemiläiset jyrkkiä..
Jos vaikka sen takia kun Kemi on Lapin homokaupunki?
Sauvosaarenkadulla museon edessä oleva pylväs on pinkki ja siinä on saman värinen tuoli edessä. Tosi kiva idea laittaa kulttuurista muistuttamaan tuommoisia herätteitä.
Tuollaista taidetta näkee paljon isommissa kaupungeissa.
Upea idea!
mä en oo nähny ku sen pyörä systeemin ja tulinpa siinä hyvälle mielelle hetksi.
onko näitä muitakin kun nämä kaksi. täytynee heti huomenna ka
äydä katsomassa se pinkki tuoli=)
Paljon hauskempia taideteoksia kuin kaupungin kalliilla rahalla hankkimat hökötykset.
Toivottavasti näitä tulisi katukuvaan enemmänkin.
Meripuistokadulla on myös yksi maalattu valotolppa, musiikkiopiston edessä. Talon seinässä on kiinni upea vaaleanpunainen sello. Hienoa!!!!!
maalaamattomat pylväät vieressä. Esimerkiksi täikön sivussa.
joka asiasta kyllä jotkut nega-ihmiset löytävät sanomista!
älä katso sitä ruosteista tolppaa vaan iloitse siitä pinkistä tolpasta! helppoa eikö totta, näin voi pikkuhiljaa opetella positiivisen ajattelun aakkosia!
Ihania ovat olleet. En ole paljoa kaupungilla kierrellyt, joten en ole kaikkia maalattuja tolppia vielä nähnyt. Sellon, ja torilla muistaakseni oli yksi ja sen täikön tolpan näin pari päivää sitten. Todella mukavia yllätyksi ovat kun jossain kadun kulmassa sellaiseen törmää. Jännitystä elämään.. ;) Mukava piristys!
Aika ykstotista. Eikö niillä muita värejä ollu ku tuo pinkki?
Mulla olis autotallin nurkasa miranooleja montaa värijä. Taijan jonnai iltana käyvä maalamasa naapurin auton tai pyörän kukertavaksi.
Tilataitetta tota noi.
Hyvvää kessää vaa kaikille.
niinpä niin... jokainen matti meikäåläinen olisi todella maalannu pylväät ja aiheet kukikkaaksi taikka raidallisiksi taikka pallosiksi.
hauskuus ja idea juuri piileekin siinä, että onkin hauskasti maalattu vain yhdellä värillä.
keksippäs joku uusi idis niin toteutetaan se sitten joku toinen kerta=) joku uusi juttu=)
Keskuspuistokadulla taidekoulun edessä on myös pinkki pylväs.
homma eikä olekaan kallista piristystä. Olisi ihana tietää kenen keksimä tämä hieno idea on? Samanlaista lisää! Minä ainakin haluan
olisi hauska bongailla uusia ylläreitä kaupungilta. seuraavaksi voisivat vaikkapa turkooseja pylväitä "istutella"
kulttuuri viikot vai mitkä ne nyt olivatkaan niin sen takia ovat maalattu pinkiksi tai lähinnä vaalean punaisiksi..ihan kiva idea...saiskos niitä vain lisää..
Pylväät on maalattu vaaleanpunaisiksi, koska Kemi juhlii yhteensä 240 kulttuurivuottaan. Ko pylväät ovat niiden paikkojen edessä, jotka liittyvät tavalla tai toisella teemavuoteen. Listalta löytyvät mm. Historiallinen museo, Kemin taidemuseo, Kemin Taidekoulu, Kemin kaupunginteatteri jne...Ja jokainen paikka täyttää pyöreitä vuosia. Eikun etsimään kaikki! =D Ja juhlimaan kulttuurikaupunkia ;D
Kaikki kyseiset paikat vain pitävät ovensa suljettuna kesän ajan....ei ole paikallisille eikä turisteille, jos nyt joku sattuu eksymään, mitään katseltavaa eikä kuunneltavaa.
Ainostaan vaaleanpunaiseksi maalatut pylväät, tuolit...revi siitä sitten !!