Euroviisugallup

juurövisöngirl

En tiedä,onko täällä ollut tällaisia kyselyjä montakin,mutta no...nimetkääpä mielestänne parhaimpia ja huonoimpia euroviisuihin osallistuneita kipaleita.Ja ei tappelua,kiitos:makuasioista on typerää kiistellä.:)

Minun suosikkini TOP4(jos Lordia ei lasketa):

1.Zdob Si Zdub - Boonika Bate Toba(Moldova 2005:hauskaa ja persoonallista rokahtavaa folkia...ja kuka voisi unohtaa sitä hellyyttävää rumpumummoa?:D)

2.Sopho - Visionary Dream(Georgia 2007:upea ja raikas Georgian debyytti vaikutti todella minuun)

3.Hari Mata Hari - Lejla(Bosnia&Herzegovina 2006:kaunis,vähän surullinen,tunteikas ja persoonallinen kappale,joka sai meikätytön itkuhanat aukeamaan)

4.Eiríkur Hauksson - Valentine Lost(Islanti 2007:väkevä,mutta silti niin herkkä rockkipale,olisipa se päässyt finaaliin...:()

Inhokit TOP4:

1.Verka Serduchka - Dancing Lasha Tumbai(Ukraina 2007:kamala kielisekamelska ja ärsyttävä siansaksalallatusbiisi)

2.Marija Serifovic - Molitva(Serbia 2007:tylsä,itkuinen ja epätoivoinen kappale,joita on ollut liikaakin,en ymmärrä miksi se voitti)

3.Carola Häggkvist - Invincible(Ruotsi 2006:kamala huutokappale,tylsää eurohumppaa,lisäksi Carolan Charlien enkelit-tyylinen vanhanaikainen kampaus oli niin ygh!)

4.Teapacks - Push The Button(Israel 2007:ärsyttävä,erityisesti se "he's gonna puuuush the button,puuuuush the puuuush the puuuuush the button" -osa)

3

354

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lillemo

      paras Nocturne, Secret Garden, 1995

      muita ihan huippuja:
      Molitva, Marija, 2007
      I treni di Tozeur, Alice & Battiato, 1984
      My Star, Brainstorm, 2000

      muita hyviä esimerkiksi:
      Lejla, Hari Mata Hari 2006
      Le dernier qui a parlé, Amina 1991

      huonot ei jää mieleen, paitsi Leave me alone tänä vuonna

    • Anonyymi

      Ei olla huomattu mitään euroviisukilpailuja ees olleen.
      Ei seurata ylen antoa jos se sieltä on yritetty ulos työntää sitten?

    • Anonyymi

      No eiköhän se Abba -yhtye ollut aikanaan melkoisen suosittu ja voittiko Euroviisut sillä Waterloo kappaleellaan.

      Hyvä rytmi ja kiva sävelmä. Se oli silloin aikanaan niin suosittu kuin olla voi.

      Saisi kyllä lopettaa koko Euroviisut hömpötyksen. Aikansa elänyt ja tullut tiensä päähän jo ainakin kymmenen vuotta sitten. En ole enää pitkään aikaan edes katsonut enkä kuunnellut niitä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      887
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      647
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      572
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      31
      542
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      73
      446
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      416
    Aihe