1½ vuotta yhdessä, eikä vieläkään rakkaudentunnustusta.

Olen seurustellut puolitoista vuotta miehen kanssa, joka ei vieläkään ole kertonut minulle rakastavansa mua. Minäkään en hänelle, kun haluaisin (vanhanaikaisena :D) niin kuulla ne sanat häneltä ensin.

Onko vimkkejä miten voisin mainita hänelle asiasta, tai "kysyä"? en vain enää jaksa odottaa, mut toisaalta tutuisi näin pitkän ajan jälkeen oudolta vain heittää että "Rakastatko minua?"

Rakkautta hän osoittaa kaiken aikaa teoin, ja ehkä muuanlaisin ilmauksin esim. oot täydellinen, oot tärkeä. Mutta olisi se mukava kuullakin, että hän minua rakastaa, ymmärrätte varmaankin.
91888
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

rakastaako hän sua niin sillä selviää rakastaako todella sua ja kuinka paljon koska ei teot välttämättä tarkoita aina rakkautta.ei se oo outoa jos kysyt häneltä.hyvin ymmärrän et haluaisit kuulla sen rakkauden tunnustuksen siks ehdotan et kysy kun et siinä mitään menetä.

Äänestä

Täälläkin ilmottautuu yksi jonka puolisko ei kyseistä lausetta jakele. Kohta ollaan oltu yhdessä vuosi.

Mä olen tottunut siihen että rakkaus osoitetaan muilla tavoin. Tehdään ihanaa ruokaa (siinä se rakkaus vasta maistuu!!), hierotaan jalkoja, pusutellaan niskaa, katsotaan nätisti... Yleisimmät sanat mitä kuulen aiheeseen liittyen on "Ootsä kyl kiva tyttö", "Kyllä mä niin tykkään susta" ja tämän tyylisiä. Itse sanon suoraan että "Rakastan sua" eikä mua haittaa vaikka poika ei vastaa heti "niin mäkin sua" vaan jotain muuta, mutta ihanaa sekin. Emmä koe sitä tyrmäyksenä.

Kaikki ei vaan silleen viljele tuota tiettyä termiä niinkuin ameriikkalaiseen tyyliin. Arvostan sitä toisaalta koska sitten kun se sanotaan niin sitä kans tarkotetaan.

Tiedän myös miestyyppejä jotka hokee sitä tyyliin kaikille. Ei uskottavaa sekään.

Äänestä

aloitapa joskus keskustelu et kun kulta, kunme on oltu jo näinkin kauan yhdessä nii mua on jääny mietityttään et kun mä rakastan sua tosi paljon nii et rakastatko sä mua takaisin.

mulla itselläki kesti aikaa ennenkuin uskalsin miestäni rakkausasialla lähestyä, lähetin eka varovaisen tekstarin, mut hän sivuutti sen ja sitten sanoin asian puhelimessa ja uudelleen tekstarilla. kun nähtiin seuraavan kerran mieheni tunnusti rakastuneensa muhun ja minä sanoin rakastuneeni mieheen, joten siitä se sitten lähti.

Äänestä

Kaipa se on niitä miehiä joita jotenkin nolottaa sanoa ne sanat. Teot on kai sanoja parempia vai? Mutta voithan sä siltä kysyä, että rakastaako se sua, kun yleensä välttelee sanomasta niitä sanoja.

Äänestä

Yli 25 vuotta yhdessä, enkä ole noita sanoja koskaan sanonut...

Äänestä

mitä merkitystä noitten snaojen hokemisella on jos ne tunteet ovat näkösällä ?
Itse en ole kuullut niitä koko 20 avioliittovuoden aikana enkä ole koskaan kaivannutkaan. En myöskään ole koskaan epäillyt eikö sitä rakkautta olisi. Jos se näkyy arjessa, se on aitoa.

Äänestä

Itse tein niin että kun olimme olleet yhdessä reilun puolivuotta (olisko olut 8kk) mies oli työmatkalla toisessa kaupungissa n. viikon verran, tekstasin ja sanoin että kun seuraavan kerran nähdään niin haluan tietää mitä tunnet mua kohtaa.

Viikonloppuna kun mies tuli luokseni niin hän itse otti asian puheeksi ja kysyi mitä minä tunnen häntä kohtaa. Siihen totesin että kerro sinä ensin :) Silloin sain kuulla ensimmäisen kerran mieheltä ne ihanat sanat: Mä taidan rakastaa sua :)

Vähän väliä sen nytkin kuulee, yhdessä oltu nyt 2,5v. Usein meillä sanotaa 'olet rakas'.

Äänestä

Selitys tämäkin:

"Minäkään en hänelle, kun haluaisin (vanhanaikaisena :D) niin kuulla ne sanat häneltä ensin."

Todellisuudessa et uskalla sanoa, koska pelkäät liikaa, mitä miehesi vastaa, jos sanoisit hänelle ensin.

Odottele sitten rauhassa, mutta älä syyllistä miestäsi, jos hänkin odottaa.

Äänestä

Jospa hän onkin ukkomies, ei ole lupaillut liikaa, vaan pitänyt hauskaa. Ihailla voi , mutta rakkaus???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alkanut harmittaa kirjoitti:

Olen seurustellut puolitoista vuotta miehen kanssa, joka ei vieläkään ole kertonut minulle rakastavansa mua. Minäkään en hänelle, kun haluaisin (vanhanaikaisena :D) niin kuulla ne sanat häneltä ensin.

Onko vimkkejä miten voisin mainita hänelle asiasta, tai "kysyä"? en vain enää jaksa odottaa, mut toisaalta tutuisi näin pitkän ajan jälkeen oudolta vain heittää että "Rakastatko minua?"

Rakkautta hän osoittaa kaiken aikaa teoin, ja ehkä muuanlaisin ilmauksin esim. oot täydellinen, oot tärkeä. Mutta olisi se mukava kuullakin, että hän minua rakastaa, ymmärrätte varmaankin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu