PAATTIOSSA ON ROTTIA....MISTÄ NIITÄ VOISI TULLA ONKO KELLÄÄN TIETOO??KUN TÄÄLLÄ MELKEIN KAIKILLA ON MUOVISET ROSKA SÄILIÖT JA JOKA VIIKKO KÄY ROSKA AUTO TYHJENTÄMÄSSÄ ROSKIKSET..EIKÄ KELLÄÄN OLE MITÄÄN JÄTE LÄJIÄ PIHOILLA NIIN MISTÄ HITOSTA NIITÄ TULEE??ITÄTUULEN RIVAREISTAKO??VAI MISTÄ???
ROTTIA ???
fullmoon76
223266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
niinku ihiminenki, elikkä naimala. Et kai sie luullu, että net pyhästä hengestä tullee?? Rotta on ainua elukka, joka täsä maalimasa seleviytyy, jopa ydinsoastaki. Opiskele, lapsi. Se kasvattaa kaikellalaila.
ISOISTA KIRJAIMISTA.
NIINKUIN TULEE ÄHKY NIIDEN TULKKAJILLE.. TIEDÄTKÖ, MISTÄ LAPSET TULEE.. JOS NIILLÄ ON KREPPU, NIIN NE TULEE KOULUSTA, JOS NIILLÄ EI OLE SITÄ, NE TULEE ESIKOULUSTA..
Eikö siellä ole hautuumaa.........
mutta jos joku on nähnyt..niin sitten on jollain jääny hygieenisyyspuoli hoitamatta...elikkä tuo siisteys!!!Tärkeää!
Rotta ei kyl hautuumaalla elä.
Näin tässä vikko-pari takaperin tosi ison rotan myös Lehtokadulla, sen vanhan kivitalon pihalla heti kohta liikennevalojen jälkeen oikealla. Siellä se kipitti, keskellä kirkasta päivää.
Ja se todellakin oli rotta.
todellakaan, vaan Ruuttia. Mutta rottia siellä todellakin on nähty, ja keskellä päivää, meni meinaa n 2 metrin päästä, kun Kävelin Seulankatua...harmitti kun oli ostoskassit kädessä, niin ei kerenny tappaa...
Mietin samaa, harvoin niitä täällä paattiossa näkyy, tulisivatkohan tuolta motarin toiselta puolen, vilmilän alueelta, siellä on ainakin Röngän tilat (en tiedä onko rottaongelmaa), siitä toiselle puolen lapintietä on se keräyspaperikeskus joka on aika törkynen jne.
Olettamuksia, mutta eihän noiden sikiämiseen tarvita kuin yksi törkypaikka...
ei varmasti ole lähelläkään röngän tilaa. kaikki tällaiset elintarvike laitokset ovat niin kovan omavalvonnan sekä kunnan valvonnan alaisia että se on täysi mahdottomuus.
kaikki te lähiöissä asujat. seurailkaa naapurin kompostointi tilannetta. pahimpia rotan levittäjiä on ne pitkätukat luonnonsuojelijat jotka lajittelevat jätteensä ja kuvittelevat parantavansa maailman kun heittävät ruantähteet "kompistiinsa", joka on pelkkä lautakehikko tontin perällä. niistä ne rotat tykkää
juuri noin. Meillä menevät vielä ruokajätteet muoviroskisastiaan, mutta suunnitelmissa on kompostointi.
Kun teette komposeja hyvät ihmiset, laittakaa tiheäsilmäinen metalliverkko pohjalle ja reunoille, muuten komposti on laiton ja johtaa juuri rotta yms. jyrsijä-ongelmiin.
Kävelin koiran kanssa paattio-ojan reunoja tässä eräänä iltana ja siellä löytyi aikamoisia reikiä, olisiko tuo ojan penger rottien kotiseutua? Omatuntu mukaan jokaiselle, tarkistakaa oma tonttinne, rotille ei mitään syötävää saisi olla, kyllä ne katoavat kunhan ruoka loppuu. Tosin tulokset näkyvät vasta ensi talvena, kesällähän ne löytävät syötävää mistä vain.
kyllä ne kuule olivat varmaan myyränkoloja. myyrävuosi.
älä tee itse kompostia vaan osta MUOVINEN hyvin suunniteltu komposti. valitettavasti ne itse kyhätyt verkot eivät pidätä ruan tuoksua sisällään, vaan houkuttelevat rottia!
käytä siis hiukan enemän rahaa ja osta MUOVINEN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jos kompostoit niin kompostoi kunnolla. tässä kätevä komposti 150€
http://www.sunwind.fi/tuotteet.php?mcat=5&cat=76
Nyt kaikki seuraamaan naapurien kompostointia jotta tilanne ei pahentuis.
Poliisit kiertämään taajamissa ja sakkolappu kaikille jotka kompostovat avokomposteihin!
Jep..viime lauantaina keskustassa juoksenteli melko isokokoinen rotta.Itse asiassa se melkein ryömi, oli se niin läski!!!
Joten heitellään vaan ruoan tähteet esim.grillien lähelle valmiiksi ulos ja annetaan rottien nauttia kesästä;-((((
Toisaalta jos ne vaikka kuulisi että Kemin talous on romahtamassa ja Tornio ohittamassa kemiä niin ne saattaa jo olla matkalla Paattion kautta Tornioon..Hope so..ei vaiskaan.
Rotathan jättävät uppoavan laivan ensimmäisenä...
Rotat is best
nii on🐭mulon kaks rottaa Ohra ja Unikeko, partacollienpentu Spock ja mullaon ollut lapsena myös rotat Oili ja Juliet ja tietty nahkacollie Tilly, sheltie Susse ja Kim-hamsteri. Eli aika paljon 🐭, 🐶 ja 🐹.
Ja rannassa lokkeja.
Eikö Kemissä ole muutenkin aina ollu rottia lokkeja vasikoita lepakkoja sonneja apinoita ryhävalaita ynnä muita
Kaikkia löytyy
Jokaiselle jotain joo.
Ne on vaan ihan kantakemiläisiä
Rotat tulee siieltä jätteitten sijoituspaikasta joka sijaitsee Lapintie ja lentokentän välissä.