Sellaista septumista kyselen sellaisilta jotka sen omistavat, mitenkäs kun nuha yllättää ja nokka vuotaa ? Pystyykö niistämään mitenkään ?
Septumi haluttaa , mutta arveluttaa kun nuha iskee.
Muutenkin omia mielipiteitä septumista saa kirjoitella.
Septumi.
5
5706
Vastaukset
- ..............
mulle tuli flunssa heti kun olin ottanut septumin, ja alkuun oli tosi vaikea niistää kun nenä oli hellä, mutta sit kun siihen tottui ja nenä parani niin niistään pystyy ihan tavallisesti, samaten nenänkaivuu onnistuu, vaikka siinä se koru häiritsee vähän enemmän, mutta ihan normaalisti pystyy elään.
septumissahan on yleistä se haju, mikä tuntuu jos korua liikuttaa, se on ainakin mun nenässä vähän niinkuin joku tosi voimakas juusto yhdistettynä salsakastikkeeseen, mutta en ole hajua pahakseni pistänyt, joitakin se vissin yököttää. varmaankin sen hajun pitäisi jossain vaiheessa poistua, mutta mun koru on ollut puoli vuotta ja haisee vieläkin.
sellainen asia, mikä vähän ärsyttää septumissa on, että vähänkin viileällä ilmalla koruun tulee kosteutta, joten sitä pitää olla pyyhkimässä pois. ja sit kun se heiluu nenäkarvoja vasten niin nenä kutiaa ehkä normaalia enemmän :).
mut ihan kiva lävistys, en ainakaan itse ole katunut.- Nimetön
Kiitoksia, oli todella kiva saada vastausta. Itselläni on jo nenän sivulla läväri,aluksi se tuntui todellakin niistämistä ja nenän kaivuuta haittaavan,ei kyllä loppujen lopuksi. Kai se sama pätee suurin piirtein septumiin :) Eikait tässä muutakuin ottamaan uutta vauvvaa. :)
Pystyy niistämään..miksei pystyis? :o
Itsellä on 4mm septum eikä mitään ongelmia ole ollut.- ``annika``
Minä kävin laittamassa septumin kans tässä kesällä ja tuli heti nuha,kai se oli vaan jotain sattumaa.
Septumin laitto ei mielestäni käynyt yhtään vaikka olenkin vasta 14v.
Korunu haisee myös aika pahalle mutta vaihdoin korun niin ei haise enään paljoa, korun reijjän ja korun puhistaminen kans edellyttää sitä että se ei haise.
Minun koru pareni noin 3vk jolloin se ei ollut enään kipeä, sillojn vaihdoin korun.
KAnnatan septumin laittoa :):) - ...............
Löytyy septum ja tälläkin hetkellä nuha. Ei mitää ongelmaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1148153Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4167381Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804634Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294389Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-73969Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032779- 1152607
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332545Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps232204Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m12067