Näin kesäisin naama ja maha turpoavat lämmön vaikutuksesta. Mikä tähän neuvoksi? Kokemuksia nesteen poistajista? Toimivatko? esim?
apua turvotukseen?
jipjup
5736
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mä pidin neste/hedelmäpäivän niin kyllä lähti nesteet liikkeelle. päivän aikana tuli 700 kaloria rasvattomasta piimästä ja omenoista. ja aamulla voikukkateetä ja vettä pitkin päivää.
sitruunavettä, ne ainakin saavat juoksemaan vessassa :)
Vältä suolan käyttöä, syö vähäsuolaisia ruokia ja juo riittävästi nestettä. Älä kuitenkaan liiottele nesteen juomisen kanssa, koska liika neste pöhöttää. Ananas kuulemma auttaa poistamaan nestettä, samoin tee ja kahvi jonkin verran.
Reipas kävelylenkki pistää verenkierron ja
nesteet mukavasti liikkeelle. Tuntuu että
ihmiset haluavat aina helpoimman konstin
eli jotain suun kautta.:)
Ja jos jollakin on syy olla kävelemättä/
hölkkäämättä, aina voi tehdä kotona jotain
liikettä eikä vain istua koneen ääressä.
Onhan ihmisellä lihaksia myös yläkropassa, joita
voi venytellä ja rasittaa.
Ja tietenkin on sairauksien aiheuttamaa
turvotusta joka hoidetaan lekurissa.
Mun on oman kokemuksen pohjalta sanottava, että mulla ei liikunta pistä nesteitä liikkeelle. Päinvastoin, liikuntaa seuraavana päivänä on aina vähän turvonnut olo, koska lihaksiin on kertynyt nestettä liikunnan ansiosta. Se näkyy puntarisskain hienoisena painonnousuna.