Heip..Mietiskelin tässä että kun aamupalan TÄRKEYTTÄ hehkutetaan, niin mitä haittaa on jos sitä ei syö? kuinka nopeesti heräämisen jälkeen se tulisi nauttia?
itse syön aamiaisen vasta 3-7h heräämisen jälkeen!!!teen yö siivous työtä ja yöllä ei mikään ruoka maistu,ei tosin aamullakaan het herättyä..helposti tuo 7h menee ennen kuin saan ruokaa,eli siis, onko jtn haittaa kropan kunnossa pysymisen/kuntoon pääsemisen kannalta?
Toivottavasti jtn tolkkua saitte;)
itse syön aamiaisen vasta 3-7h heräämisen jälkeen!!!teen yö siivous työtä ja yöllä ei mikään ruoka maistu,ei tosin aamullakaan het herättyä..helposti tuo 7h menee ennen kuin saan ruokaa,eli siis, onko jtn haittaa kropan kunnossa pysymisen/kuntoon pääsemisen kannalta?
Toivottavasti jtn tolkkua saitte;)
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aamiainen on päivän ensimmäinen ateria. Se nautitaan yleensä pian heräämisen jälkeen. Aamiainen antaa lisää energiaa päivän alkuun.
En ole syönyt aamiaista 20 vuoteen eikä siitä ole mitään haittaa ollut. Lounaaksikin syön voileivän/ sämpylän. 80% ravinnonsaannistani painottuu kello 16 jälkeen. Ja lihavako?
Rasvaa 15 %, cooper 3100m (ikä 40) ja energiaa riittää koko päiväksi.
Katsokaa vaikka ranskalaisia. Sama ruokailupainotus ja maailman hoikin kansa.
Meidän ravintoterapeutti sanoi, että jos ei kertakaikkiaan pysty aamulla syömään heti, niin siitä huolimatta ensimmäisen kerran kun syö, niin pitää syödä niin, että syöty ateria sisältää kaiken tarpeellisen ja oikeissa mittasuhteissa glykeemisen indeksin mukaan.
Eli se on kaikkein merkityksellisintä, että pitää aterioiden ravintoarvot ja keskinäiset mittasuhteet kunnossa. Eli ei mitään "vain omenaa" aamupalaksi, siitä yhdestä omenasta on kokonaisravitsemuksellisesti enemmän haittaa kuin hyötyä. Syöt vasta sitten, kun pystyt syömään oikein.
Esimerkkiaamupala sisältää esimerkiksi raejuustoa, marjoja, kasvirasvajuustoa ja sitä uutta sydänystävällistä leipää vain yhden siivun.
Salaattiakin voi aamiaiseksi popsia.
leipää vaan 1 siivu?
Miun esim. aamiainen tänää,4h heräämisen jälkeen: Puuroa valion mansikka keittoa,kahvia,2 ruispalaa pääliset ja porkkanoita..Mie ainaki tankkaan aamul paljon hiilareita ja iltaa kohden sit enempi protskuu..
Ravintoterapeutti kielsi liian leivän syönnin. Käski katsella leivän energiatiheyttä, ja tosiaan, esimerkiksi näkkärissä on aika tavalla kaloreita.
Yksi siivu riittää. Hiilareita saa sitten liiankin helposti ihan mistä tahansa.
mie oon laihtunu kohta 10kg vaikka leipää syönkii..nyt mitat 165,5/57...jos muuten kattoo että saa tarpeeks rasvaa protskuu,niin voi niitä hyvän laatuisia hiilareitakin popsia..mie ainaki vejän niin paljo ku huvittaa;D en muuten jaksais siivota öitä,hoitaa lapsia/kotia päivisin ja iltasin...ja viel jossain välissä kuntoilla!!!Jotkut noitten Hanna Partasten jutuista on ihan yli ammuttuja ja liian tiukkia,nih!Miun mielipide:)
Ja katsokaapa vaikka Partasta. Onko se sitten itse huippukunnossa?
miekii oon paremmas kunnossa vaik vejänkii sapuskaa fiilis pohjalta;D
Tämä aamupalajuttu on nyt vähän samanlainen kiistakapula kuin aamuaerobisen teho laihduttamisessa. Kummallekin vaihtoehdolle löytyy kannattajansa, mikä osoittaa, että aamupalalla on täysin henk.koht.merkitys kullekin yksilölle.
Toisilla tulee kiljuva nälkä jo klo 11, jos ei syö aamiaseksi mitään. Toiset taas sitkuttelevat klo 16 asti, ennen kuin laittavat mitään suuhunsa. Omien havaintojeni mukaan ja myös oma kokemukseni on osoittanut, että jos harrastaa rankempaa liikuntaa illalla, niin aamulla on kyllä saatava heti kunnon purtavaa.
toki meitä moneen junaan..mutta pohjana tälle kysymykselle oli kun joku aika kuulin että jos ei syö aamiaista,kroppa luulee että ei saa ruokaa ja pitää läskeistä kii...mie en oo oikeestaa ikinä syöny aamupalaa,en edes lapsena(luulis et kroppa on tottunu?), ku ikinä ei ollu mitää..koulussa eka ateria 11 maissa ja niin on edelleen,silloin syön aamupalan..riippuu tietysti monelta herään!Jos herään 2.30,silloin syön jo 8 maissa:) ja tuosta aamuaerobisesta..sitä kertyy 3-6h melkei joka aamu;D
Em. tilanteessa on kyllä harkkoihin lähdettävä tuoremehulasillisella!
Sen jälkeen kunnollinen aamiainen, ei pelkkä pala.
Edellyttää myös syömistä iltaharjoituksen jälkeen!