Ihastunut ukkomieheen

Tässä kävi niin, että luulin löytäneeni sielunkumppanini. Kaikki sujui kuin tanssi, tuntui kuin oisimme ymmärtäneet toisiamma sanomatta sanaakaan. Suurempia ei välillämme ehtinyt tapahtua, kun hiljattain sain selville hänen olevan lapsellinen ukkomies. Järki sanoo, että anna olla. Olen tätä hokenut itselleni tuosta päivästä lähtien. Mutta... Nykyään yritän vältellä hänen näkemistään, mutta sitä useammin ukko sattuu kohdalle. Tuntuu, että sydän meinaa haljeta, jalat ja kädet kramppaavat. En tiedä mitä tehdä. Lyökää naisen päähän logiikkaa. Pliis
171371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

hänen kanssaan tästäkin asiasta. Kysy miten asia on. Sielunkumppanin kanssa voi puhua.

Äänestä
  • "tarpeetonta", toisten elämässä.

    Pelkään, että estelemällä ja välttelemällä siirrän ongelmaa ja se surkastuu aikanaan pois. Huonosti vaan tuntuu tämä prosessi edistyvän.

    Äänestä

...on tosiaan vain ihastuminen, niin niitä tulee ja menee. Siis ihastumisia...

En nyt halua alkaa tämän enempää moralisoimaan, mutta ukkomies on ukkomies ja jos häneen sotkeudut, niin joku ihan varmasti pahoittaa mielensä jossakin vaiheessa. Sitä tuskin haluat itsellesi tai omalletunnollesi.

Tämän miehen kanssa pysy ystävänä vaan. Odota niin kauan että hän on taas sinkku, jos ero ajatuksia hänellä ylipäätäänkään on?
Jos et jaksa odottaa, niin uusia ihastuksia tulee kyllä, tiedä vaikka vielä parempia! :)

Äänestä

Selvitä, ketä kaikkia muita panoja sillä ukolla on. Ehkä se kirkastaa sun ajatuksesi. Kokemukseni mukaan noilla pettäjillä ei suinkaan ole mitään kakkosta, vaan lauma toisia.

Äänestä
  • kun ei olla pantu, hyvä kun mies edes tietää ihastuksestani/kiinnostuksestani.

    Äänestä

  • laumalaisia ole kirjoitti:

    kun ei olla pantu, hyvä kun mies edes tietää ihastuksestani/kiinnostuksestani.

    mennä siltä kyselemään yhtikäs mitään.
    Huumoria peliin nyt itsesi suhteen vaan, että kävikin noin typerästi, että sielunystäväsi onkin ukkomies ;), ja sitten vaan unohdat koko ihmisen. Älä nyt herranjestas ainakaan yritä mitään sen miehen suhteen.

    Äänestä

Itse olen ns. ukkomies, jolla ei ole omia biologisia lapsia. Vaimolla on kaksi lasta edellisestä liitosta ja seurusteluajan puheista huolimatta, hän ei haluakaan lisää lapsia. Minä tahtoisin, mutta hän ei.

Mielestäni en tekisi hänelle yhtään suurempaa petosta kuin hän on minulle tehnyt, jos löytäisin jonkun toisen. Eli otahan asia esille, tiedä kuinka onnettomassa tilanteessa hänkin on.

Äänestä
  • kätevä puolustus pettämiselle jo valmiina takataskussa, jos joskus siltä alkaa tuntumaan...

    Äänestä

  • miehellä on kyllä lapsia. Toisekseen tuntus *aika* omituiselta, jos mies ois päättäny jättää vaimonsa sen takia että tekee mun kanssa pentuja. Taidan yrittää unohtamista edelleen. Eihän tässä ole ollut vasta kuin viikon totuus käsissä.

    Äänestä

  • aperäinen kirjoitti:

    miehellä on kyllä lapsia. Toisekseen tuntus *aika* omituiselta, jos mies ois päättäny jättää vaimonsa sen takia että tekee mun kanssa pentuja. Taidan yrittää unohtamista edelleen. Eihän tässä ole ollut vasta kuin viikon totuus käsissä.

    Minkä ikäisiä lapsia? Tuossa muutama logiikkatäky, jotka tuli mieleen ihan oman ja läheisten kokemusten pohjalta. Ymmärrän hyvin, että olet ihastunut ja kamalalta tuntuu jos ei toimisi. Mutta sanon jo pelkästään huolesta sinua kohtaan, että älä etene. Jos miehen nykyinen parisuhde rikkoutuu, niin sitten rikkoutuu ja katsotte sen jälkeen. Mutta älä itseäsi aja siihen kuvioon mukaan, koska tulee sattumaan jokatapauksessa.

    Olet mielettömän ihastunut eli tuon suhteeksi jalostaminen tulisi satuttamaan sua todella paljon. Koska epätodennäköisempää, että mitään syntyy.

    Jälkikäteen kun se ihastushuuma on kadonnut, voit myös alkaa potemaan tunnontuskaa että olit pettämisessä mukana. Helppoa nyt kun on niin ihastunut, mutta kun tilanne tasaantuu voi hahmottaa mitä kaikkea toiminta aiheutti toisille. Vaikka syy on pettäjän, niin oma osallisuuttaan vaikea sivuuttaa omassa pääkopassa. Omilla vanhemmillani pettäminen johti henkiseen romahdukseen ja uskon, että oli laukaisijana sitä kautta monissa fyysisissa sairauksissa joita seurasi. Itse en ikinä halua palata siihen aikaan, kun mietin selviääkö ylipäätänsä äitini tai isänikään asiasta hengissä.

    Jälkikäteen kun se ihastushuuma on kadonnut, voit kokea tunnontuskaa siitä, mihin itseäsi alennat (et se ykkönen, odottelet ja odottelet milloin "ykköseltä" mies ehtii viettämään aikaa) ja miten huonosti itseäsi kohtelet. Riskinä, että itsetuntosi alenee.

    Jos teillä syntyisikin tuosta parisuhde, riippuen lasten iästä, olisitte sidoksissa toisiinne. Uusperhekuviot exineen voi olla hankalia muutenkin, mutta petetyksi tullut ex-puoliso ei välttämättä kuulosta kauhean kivalta. Eli ei mene siten, että nyt vain pykätään uusi parisuhde. Lasten käytännön asiat tuo helposti sen exään mukaan kodin arjen iholle. Jos lapset ovat vanhempia ja tietävät taustan, voi heidän kanssa olla haastavaa. Samaan aikaan joudut seuraamaan miehen tuskaa tilanteesta (lasten perheen rikkominen, ei näe lapsiaan niinkuin tarvitsee, mahdolliset huoltajuuskiistat yms. lasten arkeen liittyvät kiistat). Uusperheen perushaasteet potenssiin vähintään kolme.

    Äänestä

ukkomiehillä on taipumusta tekeytyä ns. "sielunystäväksi" naisille käyttäytymällä avoimesti, ystävällisesti, huomioivasti, kiinnostuneesti jne. Nainen ihastuu ja kuvittelee miehen olevan sielunystävänsä.

Ukkomies pystyy olemaan niin "sielunystävämäinen" siksi, ettei hän tunne mitään painetta naisen taholta: painetta sitoutua mihinkään vakavampaan. Hänellä ei hänen vinkkelistään ole muuta kuin saatavaa, menetettävää ei ole. Hänhän on jo "menettänyt" vapautensa vaimolleen. Jos tuo samainen mies olisikin vapaa, niin hän ei sinusta luultavasti tuntuisikaan niin sielunystävältä, koska silloin miehellä olisi omat syynsä käyttäytyä etäisemmin kuin mitä hän nyt käyttäytyy.

Äänestä
  • miten sinä voit tietää, käyttäytyisikö samainen mies vapaana etäisemmin vai läheisemmin? Koska tämä on naisenlogiikka-palsta, voi tällaisenkin käännön esittää.
    Miten voit tietää, ettei mies vapaana lähestyisi täydellä höyryllä, ettei hän nyt joudu jarruttelemaan. Mielenkiintoisia nämä nettipalstojen selvännäkijät.

    Äänestä

  • läheisemmin, kirjoitti:

    miten sinä voit tietää, käyttäytyisikö samainen mies vapaana etäisemmin vai läheisemmin? Koska tämä on naisenlogiikka-palsta, voi tällaisenkin käännön esittää.
    Miten voit tietää, ettei mies vapaana lähestyisi täydellä höyryllä, ettei hän nyt joudu jarruttelemaan. Mielenkiintoisia nämä nettipalstojen selvännäkijät.

    joilla on niin paljon "sielunystävä"-ehdokkaita.

    Äänestä

pahalta tuo ukko sana."ukko sattuu kohdalle".Jos minä sanon ukkomies, se on ihan eri asia kuin"ukko" Ukkoja ja akkoja ei ole olemassa. Et ole hänen arvoisensa. Lopeta vampin leikkiminen.

Äänestä
  • ihan murresyiden puolelle, miksi sanoin miestä ukoksi. Täällä meillä päin sanoja käytetään tuollaisissa merkityksissä ihan halveeraavaa tarkoitusta.

    Mutta kiitos silti kommentistasi.

    Äänestä

Muista jos se on ukkomies ja katselee jo toisia sillä silmällä niin unohda!!!
sillä jos alat olemaan sen kans ni niinkö luulet et ne vanhat tavat häviää!!! se kyllä jonkun ajan päästä kun sinuun kyllästyy ni alkaa jo katsella muita........kirjoitan tätä kokemuksen suurella rinta äänellä.........!!

Äänestä

Ukkomiehet pitävät silmäpeliä, mutta harvemmin oikeesti kiinnostuneita. Harmia vaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nainen vailla logiikkaa kirjoitti:

Tässä kävi niin, että luulin löytäneeni sielunkumppanini. Kaikki sujui kuin tanssi, tuntui kuin oisimme ymmärtäneet toisiamma sanomatta sanaakaan. Suurempia ei välillämme ehtinyt tapahtua, kun hiljattain sain selville hänen olevan lapsellinen ukkomies. Järki sanoo, että anna olla. Olen tätä hokenut itselleni tuosta päivästä lähtien. Mutta... Nykyään yritän vältellä hänen näkemistään, mutta sitä useammin ukko sattuu kohdalle. Tuntuu, että sydän meinaa haljeta, jalat ja kädet kramppaavat. En tiedä mitä tehdä. Lyökää naisen päähän logiikkaa. Pliis

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu