hyvät hiusalanammattilaiset

Kyselisin teiltä, jotka tietävät:
Mistä löytyy tietoa hiusalan prosenttipalkalla olemisesta ja yrittäjyydestä?? Asialla on pienoinen kiire..

kiitän vastauksista etukäteen :)
4621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kähertäjätyönantain liitosta. Googlesta tarkemmat puh. ym tiedot

Äänestä

Haluaisin vuokrata tuolin pa-ka liikkeestä, eli aloittasin itsenäiseksi yrittäjäksi pikku kaupungissa.Paljonko on NOIN vuokra kuukaudessa?
Onko kellään kokemusta? Miten ainemyynti toteutuu? Haluaisin kiinteän vuokrasuhteen.
Anna ystävällisesti vähän ohjeita ja vuokratietoja

Suuresti kiittäen. ?????600-700€ ?????

Äänestä
  • oulussa vuokrat ainakin on jotai 500- 1200 välillä riippuen paikassa. monesti tuotemyynnit menee provikalla. itsellä oli 15 pros. riippuu vähän miten sopii. kannattaa ottaa selvää miten muut maksut menee... esim... lehdet, vesi, sähkö, tarvikkeet.. kassanauhat ym kaikki pikkuset jutut.. kannattaa pitää huolen ettei joudu ite kaikesta maksaan koska mielestäni tuolivuokraan pitäisi kuulua kaikki em. asiat..

    Äänestä

  • Tuolinvuokrakäytäntojä on monenlaisia. Itse vuokratuolilaisena Helsingissä, sopimuksella, jossa vuokraan sisältyy sähkö, vesi ym. mutta aineet ja työvälineet ovat omia. Vuokrani on tällä sopparilla 550€/kk, johon siis sisältyy 22% alv:tä. (tuolinvuokraan tulee aina alv 22%, muista tarkistaa, onko se laskettu jo ilmoitettuun vuokrahintaan, vai lasketaanko päälle)
    Tässä viimevuosina katsellut toisella silmällä uutta paikkaakin, ja huomannut käytännön olevan hyvin kirjavaa. Joissakin vuokratuolipaikoissa vuokraan sisältyy kaikki, siis myös aineet, koulutus jne, jolloin tietenkin vuokra on paljon suurempi, halvimmillaan täälläpäin on vastaan tullut 1000€/kk, kallein paikka lähenteli 8000...vaan tuskin vuokralaista sillä hintapyynnöllä sai... Joissakin vuokrapaikoissa pyritään jopa sanelemaan työaikoja, ja sellaiset itse kierrän kaukaa. Vuokratuolilainen on yksityisyrittäjä, ja katson, ettei vuokranantajalla ole oikeutta säännellä, kuinka paljon haluan töissä olla.
    Jossain vaiheessa pidin "omaa tuotemyyntisarjaa" liikkeessä myös, mutta lopetin sen kannattamattomana. Tällä hetkellä siis myyn vuokranantajan tuotteita, saamatta niistä mitään provisiota. Uskon, että joissain liikkeissä vuokralainen saa jonkinlaisen provikan myös myymistään tuotteista.
    kuten sanottu, käytäntö on hyvin kirjavaa, ja kaikki mahdollinen kannattaa kysellä etukäteen selväksi vuokrapaikkaa kysellessä. Eli tarkista mitä vuokraan sisältyy; alv., sähkö, puhelin, pyyhkeet, aineet, vesi, lehtitilaukset jne. Varmista, ettei työaikoihisi puututa, toki joustoa tarvitaan itsesikin puolelta, mutta nimenomaan siihen, että SAAT olla töissä vaikka aina. Kysy kuinka mahdollinen tuotemyynti provisio hoidetaan, jos et omia tuotteita ota myyntiin. Tarkista, käykö liikkeessä pankki/luottokortit ja kuinka vuokralaisen osalta rahansiirto hoidetaan. Käy katsomassa liike, varmista, että tilaa on riittävästi, 2 työtuolipaikkaa/kampaaja seka vähintään 1 pesupaikka/2 kampaajaa (eli viiden kampaajan liikkeessä tulisi olla 3 pesupaikkaa) Katso liikkeen yleisilmettä ja siisteyttä, varmista, että omille aineillesi ym. on säilytystilaa, ellet vuokraa paikkaa "ainepaketilla". Kunnollinen valaistus ym ym ym...
    Ihan vinkiksi, meidän vuokralaistenkin on aika alkaa vaatia vastinetta vuokralle. Hurjia ilmestyksiä olen nähnyt joissa ehdot kummalliset ja vuokra aivan kohtuuton, liike suttainen toimimaton jne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tärkeää! kirjoitti:

Kyselisin teiltä, jotka tietävät:
Mistä löytyy tietoa hiusalan prosenttipalkalla olemisesta ja yrittäjyydestä?? Asialla on pienoinen kiire..

kiitän vastauksista etukäteen :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu