Käytättekö aurinkorasvaa lenkeillä jalkoihin/käsiin/niskaan? Meinaan että ei oo varmaankaan hirmu terveellistä kruisailla iho paljaana montaa tuntia hellepäivien uv-lukemilla. Jos käytättä niin mitä merkkiä/laatua ja millainen sopisi hikoilun ja yleensäkin urheilun yhteyteen? Ktos.
Aurinkorasvaa lenkille??
ko/kö??
4548
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tuollaista merkkiä kun Piz Buin. Suojakerroin on kasi.
Yleensäkin arskasuojavoiteen pitäisi olla sellainen, että se ei tukkisi ihohuokosia. Ei siis öljy vaan voide. Toinen vaatimus olisi vedenkestävyys. Ei häipyisi harakoille kun hikoilee.
Kolmas ja ainakin eukon mielestä tärkein ominaisuus on se, että se ei perkele saa tahrata muutenkin vaikeasti pestäviä urheiluteryleenejä ;)
tämmöinen purkki erikoistilanteisiin joissa joutuu olemaan koko päivän auringossa, en ole vielä kokeillut, mutta kehuttu on:
http://www.hyvinvoinnin.fi/hvttShop.pmd/shop/prdinf?p=2509
Normaalisti arkirasvailen Lidl:n laardeilla tai mitä nyt sattuu löytymään ja mahdollisimman isolla suojakertoimella:
http://www.lidl.fi/fi/home.nsf/pages/c.o.uutuu.Aurinkovoiteet.index
Ilman rasvoja en kyllä lenkkejä helteellä tee.
eri merkkejä ja suojakerroin saa olla vähintään 15, mielellään 20 - 25, jos ajaa puolikin päivää. Myös pitkähihaista kannattaa käyttää aurinkoisella kelillä, sillä ihosyöpä on lisääntymään päin.
Kun aurinko paahtaa täysillä, kannattaa käyttää pitkähihaista paitaa, kuten Mikke huomautti. Tyhmintä on ajaa pitkiä lenkkejä ilman paitaa. Sellaisia näkee valitettavan usein varsinkin ns. pyöräretkeilijöitä.