valtavat reidet :E

Olen 16 vuotias poika.
81kg, ~175cm.
Ja mulla on valtavat reidet.
Paksuimmasta kohdasta 64 senttiä!
tietysti kauhean leveä alavartalo ja jättiperä.
Miten pirussa pääsen liikaläskistä eroon reisien kohdalta?
Kotoa löytyy kuntopyörä ja crosstrainer
( http://www.bikeplanet.fi/images/progym_crosstrainer.jpg )
Kumpi on yleensäkin parempi vekotin, ja voiko kumpaakaan hyödyntää ongelmassani?
Helppejä, kiitos!
3667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kuntopyörä ei ota perään ja crossi on ihan susi.
reipasta kävelyä parempi on vain sauvakävely.
osta sykemittari ja vedä rasvanpolttosykkeellä välillä kohtuu rankkaa (ylämäkiä) kävelylenkkejä ja rasvasi tirisevät hetkessä...

Äänestä

1. Lisää liikuntaa. Esim.joka toinen päivä reilu puolentunnin lenkki kävellen, juosten, uiden,luistellen....

2. Ruokavalio kuntoon. Vähennä rasvan käyttöä. Syö enemmän vihanneksia, kasviksia, marjoja... makeisten yms syönti minimiin.

3. Tee tavoite. älä aloita liian rankasti, MUUTEN parin päivän päästä lopetat "leikin" kesken.

Äänestä

samalla tavalla kuin edellinen kirjoittaja. Kävelemällä tai jopa juoksemalla on hyvä polttaa niin rasvaa kuin lihaksia jaloista pois. (muistettakoon tässä yhteydessä että paikallinen rasvanpoltto on myytti!)

Kaipaamasi suorituksen pitää tapahtua, kuten mainittua, alhaisella syketasolla ja pitkään. Kuntopyöräsi kotona voisi toimia ihan mainiosti, mutta siinä on vaarana, että reisiisi tulee lihasta sen verran että kaipaamasi "pienennys" ei tapahdu.

Lopuksi paras helppini: olet siinä iässä, että luustosi ja rakenteesi muutenkin on vielä ns. keskenkasvuinen. Odotapa muutama vuosi, niin huomaat reisiesi kapenevan siinä ajassa periaatteessa itsestään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


auttakaa plz kirjoitti:

Olen 16 vuotias poika.
81kg, ~175cm.
Ja mulla on valtavat reidet.
Paksuimmasta kohdasta 64 senttiä!
tietysti kauhean leveä alavartalo ja jättiperä.
Miten pirussa pääsen liikaläskistä eroon reisien kohdalta?
Kotoa löytyy kuntopyörä ja crosstrainer
( http://www.bikeplanet.fi/images/progym_crosstrainer.jpg )
Kumpi on yleensäkin parempi vekotin, ja voiko kumpaakaan hyödyntää ongelmassani?
Helppejä, kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu