Olen kateellinen äitini uuden miehen lapsille

jelp

Omituinen ongelma(ko) vaiko normaalia?
Olen kateellinen siitä että äitini viettää paljon aikaa uuden miehensä lasten 15-18v. kanssa. Itse olen (jo) parikymppinen tyttö.
Äitini mies ja miehen lapset reissaavat paljon ja heillä riittää koko ajan yhteistä tekemistä. Minua ei pyydetä mukaan, koska en ole tavannut miehen lapsia ja muutenkin ajattelevat että minulla on omaa ohjelmaa. Haluasin kuitenkin edes toisinaan "päästä" mukaan. Ilmeisesti tämänkin ikäisenä voi potea uusioperhe kateutta..

4

3152

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinpä niin

      jos sanot tuon äidillesi?..Kerrot että haluat myös mukaan heidän toimintoihin.
      ehkä äitisi todellakin ajattelee että sinua ei kiinnosta heidän menonsa/juttunsa.
      Kokeile!!!

    • äitipuoli

      Usein oletetaan asioita. Äitisi varmaan olettaa, että sinulla on jo "oma elämä" etkä viihtyisi heidän porukoissaan.
      Otapa asia joskus puheeksi tyyliin, "olisipa kiva joskus lähteä mukaan". Pienikin vinkki voi mennä perille.

    • kauanko

      pisti silmmän, et ole tavannut. Kauanko ovat olleet yhdessä, miksi et ole tavannut? Eikö äitisi halua että tapaat. Outoa. Vierailetko äitisi luona, missä " uudet " perheen jäsenet silloin.

    • rouh

      Nii se voi olla kuten toi yks sanoi, että äitisi luulee sulla olevan oma asioitasi, ettei sua kiinnosta. Omalle kohdalleni oisin onnellinen ku porukat ei ois aivan kotona xD. Mistä päi oot :)?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      50
      2202
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      197
      2029
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      47
      868
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe