..mun pitäisi alottaa salilla käynti mutta ihan hirvee kynnys mennä sinne,apua!
Se on ainoa mitä tahtoisin tehdä, kävelyn lisäksi kunnon kohottamisen ja kiinteytymisen kannalta.
Tiedän et olen vainoharhainen kun ajattelen et kaikki tuijottaa mua ja sitä mitä en osaa tehä kunnolla..jos en jotain laitetta osaa tjtn..tajuatteko yhtään mitä tarkotan.
Antakaa jotain kannustavia ajatuksia, mielipiteitä..
Se on ainoa mitä tahtoisin tehdä, kävelyn lisäksi kunnon kohottamisen ja kiinteytymisen kannalta.
Tiedän et olen vainoharhainen kun ajattelen et kaikki tuijottaa mua ja sitä mitä en osaa tehä kunnolla..jos en jotain laitetta osaa tjtn..tajuatteko yhtään mitä tarkotan.
Antakaa jotain kannustavia ajatuksia, mielipiteitä..
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itselläni oli tuo aivan sama kynnys. Sitä tuli vaan kuviteltua että siellä kuntoilee hirmuiset bodarimiehet ja langanlaihat mallinaiset. Mutta, kuten taas nähtiin niin kyllä siellä käy lapsesta vaariin, langanlaihasta ylipainoiseen. Rohkeasti mukaan vaan!:)
Jos haluat varmistaa, että tulee tehtyä oikein laitteella niin ota "omaohjaaja". Minä kun liityin yhteen kuntosalin jäseneksi (alkumaksu 90€ ja sitten kuukausimaksu on jotain 46€), niin yksi kuntosaliohjaaja tuli ensimmäisillä kerroilla mukaan näyttämään, että teen kaikki oikein ja teki vielä samalla oman kuntosaliohjelman, mikä on todella hyvä asia. Jäsenenä pääsen myös eri jumppiin vapaasti ja sulkapalloa, tennistä, squashia pelaamaan! Itse olen myös aloittelija, olin normaalipainon ja lievän ylipainon rajoilla. Mutta omaohjaajan ohjelman avulla on mennyt kolmessa viikossa 2,5kg:) tavotteeseen matkaa 7,5kg vielä. Proteiinia pitääkin muista syödä, ettei rasvan sijasta ala menemään lihasta.. Tsemppiä sulle! Eikun rohkeasti sekaan vaan!
Millä perusteella moni aloittaja pitää itseään niin erinomaisen näköisenä ja ainutlaatuisena että ihmiset salilla tuijottaisivat???
Kyllä siellä jokainen käy itsensä vuoksi.
Jokaisella on myös joskus ollut se ensimmäinen kerta.
Alkuun pääsyssä löytyy taatusti apua kokeneemmilta kunha uskaltaa kysyä.
Ota sitten huomioon että neuvoja on melkein yhtä paljon kuin neuvojiakin mutta perusasiat pysyvät!