ilman viisumia?

voiskohan..

voiskohan usaan mennä au pairiksi suomalaiseen perheeseen ilman viisumia jos käy 3kk:n välein kanadassa? eli usan rajojen ulkopuolella.. ja sais aina 3kk:ta "lisä aikaa" .. saako tehdä työtä (=au pair hommia) jos ei viisumia?

onko muut "väärentäny" lastenhoitokokemuksia saadakseen viisumin? kuinka tarkkoja konsulaatissa ollaan siitä lastenhoitokokemuksesta? pitääkö olla aivan normaalia palkallista työtä se kaksi vuotta lastenhoidossa? vai riittääkö alaikäisenä tehty "serkkujen katsominen" ..

6

799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkkaan

      Eiköhän ne tarkista siellä järjestössä sen sun lastenhoitokokemuksen. Tuo 3kk välein Kanadassa ravaaminen voi herättää huomiota. Tiedäthän, että voit lähteä ilman järjestöä USAan jos menet ei-amerikkalaiseen perheeseen, siihen on olemassa oma viisumi, mutta sen saa ilman järjestöä. J1 viisumiin käsittääkseni vaaditaan osallistuminen jonkun USAn hyväksymän järjestön aupair-ohjelmaan.

      • suomalaiseen perheeseen..

        niin siis olen menossa suomalaiseen perheeseen, enkä järjestön kautta ollenkaan. mietinkin kun konsulaatissa b1 viisumia varten tarvii 2vuoden lastenhoitokokemuksen, että riittäääkö semmonen lastenhoito josta ei välttämättä ole saanu palkkaa ja alaikäisenä tehty? .. mutta onko laillista tuo kanadassa " ravaaminen" ? eli saisinko tehdä aupair hommia ilman viisumia?


    • Kanadaan

      Voiko Kanadaan menna tuosta vain? Tarvitseeko sinne viisumin? Luulen ettei tuo Kanadassa juokseminen onnistu.

    • kokemuksella

      En suosittele Canadassa ravaamista.Kyllä tulli alkaa jossain vaiheessa ihmetellä,miksi ylität rajan niin useasti.Riippuu myös täysin tullimiehestä, päästetäänkö sinut takaisin USA:aan.Varsinkin, jos on hiemankin aihetta epäillä,mitä teet USA:ssa.

    • usanmatkaaja

      ei välttämättä kannata ravata. ite olin puoltoista vuotta usassa laittomasti nannynä, kävin ensin 3kk jälkee canadassa, yritin hakea lisäaikaa viisumiin, ei onnistunu. sitten olin melkein vuoden ilman viisumia ja tulin käymään suomessa ja menin takaisin. luulin että kaikki on hyvin ja sitten kolmen kk:n päästä yritin saada lisäaikaa uudelleen ja lähdin käymään taas canadassa enkä päässykään enää usaan takasin. jouduin kauheisiin kuulusteluihin canadan rajaviranomaisten kanssa, kuvat ja sormenjäljet otettiin tuli porttikielto 3 vuodeksi.
      kaveri oli melkein 2 vuotta usassa käyden ulkomailla 3kk välein. nyt sitten yritti taas saada uutta viisumia käydessä ulkomailla ja joutu lentokenttävankilaan ja sai myös porttikiellon.
      menkää mielummin laillisesti. eipähän tarvii koko ajan pelätä usassa että mitä sanoo poliisille jos sattuu kysymään passia.
      tapahtumarikkaita reissuja teille usassa! voi kysellä kokemuksia multa täällä, niitä todella tuli 17kk aikana!

    • Sointsi

      Aika rohkeeta touhua, olisit voinut itsekin joutua vankilaan. Ja tuo 3 v maahantulokielto on vielä kohtuullinen. Yleensä tulee 10 vuoden maahantulokielto USA:han tollasesta pelleilystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      225
      2960
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      184
      2606
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      110
      1227
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      135
      1144
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1078
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1060
    7. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1055
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      348
      1022
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      959
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      808
    Aihe