Olen harrastanut vasta keväästä pyöräilyä ja ajelen sellaisia 40-60 km pyörälenkkejä. Pari kertaa on tullut tehtyä rauhallisemmalla tahdilla vajaa 100km lenkki ja tarkoitus on tehdä vielä pari pidempää lyhyiden lisäksi ennen kuin lähden reilu parin viikon päästä kaupungista A kaupunkiin B (440km). En osaa vielä arvoida omaa jaksamista kovin hyvin, joten mitä olette mieltä, sujuuko matka ok kolmelle pvälle jaettuna? Yksi pvä olisi muita pidempi n. 180km. Utopistista?
440km/3pvä?
vasta-alkaja
111642
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei suju. Syksyllä ehkä säännöllisen treenin jälkeen. Tai sitten matkapäiviä lisää.
minkämoisella vauhdilla oot noita lenkkejä tehnyt, jos saan kysyä?
harvoin tulee otettua aikaa tai laskettua tarkkoja kilometrejä, mutta ainakin yksi lenkki oli mitattuna 53km ja aika 1h40min. Ja oletettavasti ne tuon mittaset edelleen on samaa aikaa ellei sitten kunto ole paljon noussut. Pidemmistä en osaa km/aika -suhdetta sanoa, kun usein tulee vain ajettua niin kauan kun tuntuu siltä ja jossain vaiheessa käännettyä nokka kohti kotia. Km-määrät on hyvin summittaisia silloin.
Sanot siis, että painat noin rennosti menemään tollasella 32 km/h keskarilla yli 50 km lenkkejä? Ja varmaankin jollain vanhalla perushybridillä? Ja sanot juuri aloittaneesi pyöräilyn?
Itse olen viime kesästä polkenut pyörällä suht säännöllisesti lenkkejä. Itse poljen tullaisia lenkkejä about 28-29 km/h:n keskarilla. Pyöräilyä iknsä harrastanut työkaverini ei tuon kovempia keskareita myöskään polje. Maratonia vuosia juossut toinen työkaverini on nyt ruvennut vähän enemmän polkemaan, eikä tod. ole vielä ihan noihin keskareihin päässyt. Eikä muuten ole puolentoista kesän aikana montaa ohittajaa ollut varsin suositulla reitillänikään. Itse asiassa muistan tasan kaksi, joista toinenkin painoi punasia päin, kun ite oottelin enkä enää saanut kiinni ku 105 km painoi jaloissa.
Tässä onkin siis kaksi vaihtoehtoa. Joko sinun mittauksesi ovat yhtä summittaisia kuin reittisi, tai sitten sulla on oikeasti pohjalla helvetin hyvä kunto. Vaikken itse koekkaan olevani mikään huippukuntoinen, niin kyllä minä mielestäni olen jo ihan hyväkuntoinen kuitenkin.
Että, jos tosiaan nuo matkat ja ajat pitää paikkaansa ja olet ne tuosta lonkalta aloittaessa polkaissut, niin nostan hattua ja sanon, että älä turhaan emmi reissuasi vaan anna mennä. Kyllä sulla kuntoa riittää.
en koe mitenkään erityisen huipuksi, aivan ok. Sen verran oli kuitenkin pohjakuntoa aloittaessa, että pystyi noita 50km lenkkejä aika alkuunsa heti tekemään. Tosin takapuolella oli totuttelemista.
Mittauksen tein eniron mukaan ja reitti oli lähes kokonaan maantieajoa maalaismaisemissa, eikä yhtiäkään liikennevaloja, joten turhia hidasteita matkalla ei ole. Pyörä on tonnin hybridi, joten ei nyt ainakaan huonoimmasta päästä.
Todennäköisesti lähden kuitenkin kokeilemaan reissua kuulostelemalla, otan lisäpäivän jos tarvetta. Tai sitten teen matkan vähän myöhemmin.
Ei ainakaan hyvin. On kuitenkin mahdollista vetää läpi erittäin hitaasti etenemällä ja paljon taukoja pitämällä. Reissun jälkeen voi jalat ja perse olla kipeät. Reissun aikana varmaan selviää mistä on kyse kestävyysurheilussa.
onhan se toki kova urakka. Mikähän päivä on se 180 km ? Tuohon aikaan kesästä päivät ovat vielä pitkään valoisia, mutta jos on hellekausi, niin kannattaa pitää päivällä vähän siestaa ja suosia aamu- ja iltaaikoja kun on viileämpää. Sitten jos tavaroita on paljon mukana, niin matkanteko on hitaampaa. Matkahan ei tapa, vaan vauhti. Ja ravintohuolto ja taukojumpat on tärkeitä. Satulan täytyy olla istuva ja pyörä saisi olla tiptop kunnossa.
Kyllä se menee, jos todella olet ajellut kertomasi pituisia lenkkejä keväästä alkaen. Päivässä on mahdollista käyttää yli kymmenen ajotuntia vaikka laittaisi itse ruuat retkikeittimellä matkan varrella. Se onkin hyvä tapa saada tauoista tarpeeksi pitkiä.
Onnea yritykselle vaan, muista aloittaa rauhalliseen tahtiin. Viimeisenä päivänä voit vetää niin lujaa kuin vain tuntuu mukavalta.
Samma på svenska
Hehehe... Minä se ruukaan talven aikana pyöräillä töihin ja takaisin 2.5 km suuntaan. Olen hiukkasen ylipainoinen ja patalaiska, mutta kesällä iskee himo lähteä pyöräilemään. Mulla ei oo läheskään niin hyvä kunto kuin sulla. Viime vuonna 620 km/6pvää sitä edeltävänä 350 km/3pvää. Minä olen myöskin sitä mieltä että meissä on isoja eroja, meissä polkijoissa. Toinen on sprintteri ja toiselle meno alkaa maistua vasta ensimmäisten kolmen tunnin jälkeen. 180 km yhtänä päivänä on kova juttu, mutta minä oon huomannu, että jos istahtaapi ja laittaa kunnon ruuat 3 tunnin välein niin jaksaa jatkaa niin kauan kuin auringonvaloa piisaa. Taukojen puute kostautuu välittömästi. Voi onnea sinulle. Minäkin lähen taas johonkin päin, kuhan satun sille päälle.
Kiitos vastauksista. Reitti muuttui. Siis nyt reilu 500 km 2,5 päivässä takana ja loistava olo. Näköjänsä sitä jaksaa hyvinkin. Ei muuta kuin sama reitti takaisin ja seuraavaa kierrosta suunnittelemaan :)
Amelie1983