Onko jollain sama ongelma... parisuhde kaikin puolin aika hyvässä kunnossa mutta jos seksiä ei ole PALJON niin syvä ahdistus ja tyytymättömyys suhteeseen valtaa mielen?
seksi tie onneen?
nymfo24
4909
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kokemusta toisinpäin että mikään muu ei toiminut kuin seksi. Sitä oli paljon ja se oli hyvää, mutta jos mitään muuta ei ole niin ei ole suhdettakaan, ainakaan kovin kauan.
Mulla on vähän sama homma. Olen kyllä superonnellinen ja tyytyväinen suhteeseen mutta seksiä kaipaisin enemmän.
Joskus ahdistun kovasti kun kumppani ei jaksa tai ei lähde mukaan leikkiin.
Pelkään että haluni katoavat jossain vaiheessa kokonaan jos minut torjutaan tarpeeksi usein...
Ja tämä pelko johtuu vain siitä, että elin 5 vuotta suhteessa missä seksi ei toiminut vähintään kolmeen vuoteen ja sitä ei siis käytännössä ollut, kun en sitä halunnut. Aina keksin verukkeita miksi ei juuri nyt.
Tähän en halua palata. Taistelen sitä vastaan kynsin hampain. Tämän hetkinen poikaystäväni on jo vuoden ollut kanssani, meillä on ihanaa seksiä ja haluan häntä TODELLA paljon. Tätä fiilistä en halua menettää.
Tunnen itseni vain joskus niin kyltymättömäksi ja omitukseksi kun "en saa tarpeeksi". Vaikka olenkin tyytyväinen seksielämäämme, silti joissain tilanteissa saatan ahdistua.
(Kokemus kuukaden suhteesta myös toisinpäin, kun mies halusi samana iltana vähintään viisi kertaa peräkkäin. Emmä nyt ihan semmostakaan halua! Lähinnä että yksi pidempi sessio, useita kertoja viikossa, mutta ei välttämättä edes joka päivä.)
Jep, näin on.. itselläni sama vaihe menossa. Suhde upea muuten,mutta rajoittunut seksielämä painaa pahasti mieltä. Se stressaa ja pyörii koko ajan ajatuksissa. Olen huomannut,että seksin ollessa ongelma suhteessa, se vaikuttaa koko suhteeseen järkyttävästi. Mutta seksin ollessa ok eikä sitä tarvitse miettiä,ei se ole niin suuri osa suhdetta.
Huoh..
Tuo on ihan totta. Mulla on takana kaks vuosia kestänyttä avoliittoa. Ekassa seksi ei ollut ongelma, tokassa se(kin) oli ongelma. Kun muistelen ensimmäistä suhdetta, en voi muistaa edes kuinka usein harrastimme, minkälaista se oli, mitä teimme jne. Se ei jäänyt mieleen, kun se ei ollut ongelma. Se hoitui ja oli tyydyttävää! Toisesta suhteesta muistan - vähän liiotellen - jokaisen seksin harrastmisen kolmelta vuodelta! Kuinka usein (tai siis harvoin) jne .., ihan kaikki!