Millä nimellä silikoni lukee inci-listassa? Entä mitä muita haitallisia aineita tulisi välttää hiustenhoitotuotteissa?
Silikonin inci-nimi?
6
8007
Vastaukset
- tietoa...
Silikoni ei ole vaarallista hiuksille, vaan tuo niille sen kauniin kiilloin, ja sulkee hiussuomuja. Toki joissain halpissampoissa ja hoitoaineissa silikonia on niin paljon, että se saa tukan lässähtämään. kaiken lisäksi halvoissa hiustenhoitotuotteissa silikonit ovat huonolaatuisia, eli kerrostuvat helpommin hiusten pintaan, jolloin esim. väri saattaa tarttua huonommin. Syväpuhdistavilla hoidoilla (esim. cx corrector) tämäkin asia korjaantuu.
Kalliimmissa tuottaissa = kalliimmat raaka-aineet, jolloin silikonitkin ovat parempi laatuisia ja eivät jämähdä hiuksen pintaan.
Mutta periaatteessa, jos haluat kiiltoa tukkaan, niin silikoni on siihen lähestulkoon pakollinen... Nykyään ei taida löytyä sampoita joissa silikonia ei jossain muodoissa olisi...- Vaatemyyjä
No, itse ainakin käytän paria eri tuotetta, joissa ei ole silikonia. Eli:
XZ Rauhoittava shampoo suklaa-vanilja (purkissa lukee: ei sisällä silikonia eikä silikoniyhdisteitä)
Cutrin sensitive shampoo (purkissa lukee: silicon free)
Minulla on näihin molempiin myös hoitoaineet, ja hiukset kiiltävät kauniisti. On vissiin aika tuotekohtaista, sekä myös hiuksista riippuvaista käykö silikoniset tuotteet itsekullekin. Siksi en lähtisi mitenkään jyrkästi niitä puoltamaan/tuomitsemaan.
Olen huomannut että minulle ne eivät käy, olivatpa kalliitta tai halpoja, joten siirryin näihin. Olen käyttänyt myös elokuu-sarjan hiustenhoitotuotteita, ja nekin olivat todella hyviä, pidin myös täyttöpulloista.
Sittenhän on myös herbina, ja hieno suomalainen shampoo, sekä LV. Apteekeista saatava Favora on mielestäni myös silikoniton. Eli onhan näitä.
Minulla kesti kyllä muutaman kuukauden ennenkuin sellainen 'narskuvuus' katosi hiuksista, eli ehkäpä joku syväpuhdistava shampoopesu aluksi olisi hyvä. Kuulema VO5:lläkin olisi sellainen silikonittomana.
- tyttölöinen
Jos oikein muistan niin sellanen sana putelikyljessä joka päätyy Cone sanaan on silikoonia esim. dimethicone( luultavasti kirjotin väärin) mut en tosin oo varma =)
- nimityksiä
silikoniyhdisteet tunnistaa incistä päätteillä
-cone
ja
- siloxane
Mutta koska kaikki silikoniyhdisteet ovat erilaisia ja muista tuotteen ainesosista riippuvaisia niin kukaan muu kuin ko tuotteen valmistaja ei voi tietää miten kyseinen yhdiste kerrostuu tai poispeseytyy. Enin osa peseytyy normaali shampoopesulla pois vaikkei veteen liukenisikaan.
En ymmärä silikonihysteriaa. Silikoni ei ole allergisoiva aine eikä se estä hiusten kemiallisia käsittelyitä. Paljon mieluummin välttelisin ylimääräisiä allergisoivia hajusteita, säilöntäaineita ja HYVIN allergisoivia foemaldehysin vapauuuajia. Mutta ei, silikoneja vainotaan.
Silikoniyhdisteitä ei kannata suosia shampoossa koska eivät tietenkään ole kivoja päänahassa, mutta hoitoaineissa silikoneja saa vähän olla ja latvasuojassa melko reippaastikin koska suojaa hienosti latvaa kulumiselta. Itse käytän silikonitonta shampoota, katson että pikahoitiksen incissä silikoniyhdisteet ovat puolivälin loppupäässä (listataan niin että eniten ainetta ensin ja vähiten viimeiseksi) ja latvasuojista en piittaa vaikka olisi pelkkää silikonia. Tukka voi hyvin.- meeIi
Mulla on aika pakollista käyttää silikonittomia shampoita, koska on rastat enkä halua sen silikonin jäävän tuonne pötkylöiden sisään muhimaan.
- valmistajalta
Markkinoilta löytyy useita tuotteita jotka eivät sisällä silikonia missään muodossa vaan silikonit ovat korvattu jollain muulla hiusta silottavalla ja sulkevalla aineosalla.
Miksi silikonia sitten käytetään niin monissa tuoteissa???
Johtuu siitä että tutkitusti hyvin harva on niille allerginen, tosin kuin korvaaville silottaja-aineosille.
Silikonia tulee siis välttää vain jos on allerginen silikonille/-johdannaisille.
Silikoni esiintyy todella monilla INCI-nimillä!
www.kosmetiikka-allergia.fi Sinne voi soittaa tai ostaa lukuaikaa. Sieltä saa luotettavaa tietoa mitä tuotteita allerginen henkilö voi käyttää, sillä ohjelma löytää automaattisesti kaikki kymmenet eri INCI-nimet. Ihmissilmällä katsoen jokin voisi jäädä tuotteen INCI-listasta huomaamatta.
Silikonin väitetty päähän jämähtäminen...
Jos ei ole kyse allergiasta, vaan siitä että haluaa välttää silikonia, koska jotkut väittävät että silikoni jämähtää päähän, niin alla siihen vastaus:
Silikoneja käytetään shampoissa ja hoitoaineissa silottamaan hiusta ja lisäämään kiiltoa. Tämän päivän kosmetiikkatuotteissa käytettävät silikonit ovat vesiliukoisia.
Silikoneja alettiin käyttää shampoissa ja hoitoaineissa noin 12-13 vuotta sitten. Siihen aikaan oli markkinoilla yleistuotteita, joissa ei spesifioitu niin tarkkaan mille hiustyypille tuotteet sopivat. Niinpä asiakkaat saattoivat käyttää omalle hiustyypilleen vääränlaista tuotetta.
Nykyään asiat ovat paremmin, sillä:
1) Tuotteet on kohdennettu tarkkaan kunkin kuluttajan tarpeisiin: On omat tuotteet kuiville, rasvoittuville, värjätyille, heikoille… hiuksille. Kun kuluttaja valitsee omalle hiustyypilleen sopivat tuotteet, niin hänen hiuksensa saavat juuri sopivan määrän silikonia.
2) Lisäksi näiden 12-13 vuoden aikana tutkimus on tuottanut yhä parempia silikonimolekyylejä (esimerkiksi pienempikokoisia, joten ne eivät jämähdä), ja näitä osataan nykyään valita ja annostella paremmin formuloihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302295
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu292188Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121559Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett131464Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701241- 1001131
- 171067
- 88923
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon18828Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks122798