monikulttuuriset häät

Olemme suunnittelemassa ensi vuoden kesälle kahden kulttuurin välisiä häitä ja kiinnostaisi kuulla kuinka muut ovat sellaiset häänsä viettäneet..

Missä häät on pidetty?
Paljonko vieraita on ollut? Onko vieraita ollut suunnilleen yhtä paljon molemmista suvuista/ystävistä?
Mitä perinteitä on ollut mukana? Mitä on syöty ja juotu? Kuinka käytännön asioita, esim. matkoja ja majoituksia on otettu huomioon? Jne.

Tietenkin jokainen järjestää näköisensä häät ja meilläkin on jo monta ideaa mietittynä.. mutta mielellämme viisastumme myös toisten kokemuksista :) Kiitos siis vastauksista jo etukäteen!
5796
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hei, tosi kiva aloitus!

En ole tosin vielä menossa naimisiin, saatikka kihloissa, mutta olen kyllä mokusuhteessa ja tulevaisuudessa on tarkoitus itsekin pitää mokuhäät.

Olen kyllä miettinyt asiaa ja mitä kaikkea tämä tuo tullessaan, koska on kyseessä eri kulttuurit...

Toivottavasti tulee vastauksia :)

Äänestä

Vaimolle olisi riittänyt maistraattivihkiminen, mutta minä halusin, että on jotain muisteltavaa vanhana ukkona keinutuolissa. Koska vaimo ei ole kristitty, kirkko ei suostunut meitä vihkimään. Ennen kuin keksin, että kirkollinen siunaus muistuttaa erehdyttävästi häitä, keksin, että häät voisi sitten pitää Japanissa.

Niinpä meillä oli Japanissa perinteiset shintohäät temppelissä. Vaimo sanoi, että se on Japanissakin äärettömän harvinaista. Enemmistö käy vain maistraatissa ja loput haluavat amerikkalaistyyppiset häät elokuvista imettyjen vaikutteiden takia.

Paikalla oli vaimon vanhemmat ja sisarukset perheineen ja minun sisareni perheineen. Vihkimisen jälkeen ohjelmassa oli hääkuvan otto, länsimaisten häävaatteiden vaihto (kuulemma tyypillistä) ja japanilaistyyppinen häälounas. Illalla menimme paikalliseen karaoke baariin juhlimaan.

Oikein oli ikimuistoinen juhla ja loppu viikko Japanissa nähtävyyksiä katsellen kävi minulle kuin etukäteisestä häämatkasta.

Äänestä
  • Hyvän linkin lähtetit -kiitos!

    Äänestä

Menin naimisiin Turkissa eräässä pikku kaupungissa lähellä ankaraa.Mieheni on Turkkilainen, joten vietimme häät heidän kulttuurin mukaisesti.Paikalla oli koko suku ja vielä enemmän.pari sataa vierasta.Minun puolelta oli vain vanhempani.Häät olivat erilaiset, mutta ihanat.Ne vietettiin sisätilassa,isossa salissa.Häissä oli musiikkina Turkkilaisesta popista kansanmusiikkiin.lahjaksi saatiin kultaa ja koruja.Häissä ei ollut alkoholia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pirre&theo kirjoitti:

Olemme suunnittelemassa ensi vuoden kesälle kahden kulttuurin välisiä häitä ja kiinnostaisi kuulla kuinka muut ovat sellaiset häänsä viettäneet..

Missä häät on pidetty?
Paljonko vieraita on ollut? Onko vieraita ollut suunnilleen yhtä paljon molemmista suvuista/ystävistä?
Mitä perinteitä on ollut mukana? Mitä on syöty ja juotu? Kuinka käytännön asioita, esim. matkoja ja majoituksia on otettu huomioon? Jne.

Tietenkin jokainen järjestää näköisensä häät ja meilläkin on jo monta ideaa mietittynä.. mutta mielellämme viisastumme myös toisten kokemuksista :) Kiitos siis vastauksista jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu