ryhti paremmaksi

kumarainen

Minulla on lievästi kyfoottinen selkä (siis köyry, valuvika)enkä saa ryhtiäni parannettua huolimatta yrityksistä. Siis yläselkälihasten vahvistaminen, rintalihasten venyttäminen, keskivartalon hallinta eivät tuo tulosta. Voiko joku neuvoa mitä vielä pitäisi tehdä.

8

2824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokenut.

      itselläni on ollut myös selässä samaa vikaa, joten menin fysikaaliseen ja siellä minulle opetettiin monia tehokkaita liikkeitä ja sain muutenkin paljon
      apua.. ryhti ei ole vieläkään parhain mutta huomattavasti parempi :)

    • punttimimmi...

      Vahvista myös takaolkapäitä, uloskiertäjiä ja venytä, venytä venytä.. esim. lapoja ja rintalihaksia..

    • kumarainen

      Taidanpa mennä ihan OTM-fysioterapeutille. Olisi ilmeisesti kasvuiässä pitänyt yrittää korjailla tuo kiilamaisten nikamien oikaisu.

      • Tai_ga

        vaihtoehto, suosittelen! :)


    • kiinnostaisi..................

      neuvot melko samaan asiaan liittyen. Olen pitkä ja hoikka 24-vuotias nuori nainen ja varmaankin pituuskasvun myötä teini-iässä mulle suotiin tällainen köyryselkä. Se on vähän niinkuin S-kirjain väärinpäin. Silloin teini-iässä yläasteella kävin fysioterapeutilla ja hän sanoi, että on tärkeää, että lihakset ovat hyvässä kunnossa jne. Kuvittelin tyhmänä, että selkä joskus suoristuisi, mutta eihän se niin mennyt. Ahkerasti urheilen pyöräillen, spinnaillen ja pumpissa käyden. Venyttelenkin perusteellisesti lähes joka päivä, mutta en minä kyllä enää keksi, mikä voisi auttaa. Tosiaan edestä katsottuna olen ihan ryhdikkään näköinen, mutta sivusta ja takaa en. Voi kun olisi suora ja kaunis selkä!:)

      • punttisalilla

        ryhtiä korjaaviin liikkeisiin. takaolkapäät, uloskiertäjät jne...Saat varmasti saliohjelman fysioterapeutilta.


    • artsi7
    • 19+19

      Pilates on yksi hyvä vaihtoehto, pyöräily, spinnig ja pumppi tuskin ongelmaan auttavat.

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6841
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe