Onko kellään mitään lisätietoja, omia kokemuksia, tai ystävien? Tuntuu, että ens vuonna kutsu käy ulkomaille töihin.
profco.com/ shoitajaksi saudi-arabiaan
lissu
21780
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Älä mene muslimimaihin. Siellä naiset alitetaan vankilaan ja annetaan raippoja. Eihän nainen ole arvoasteikossa edes koiran veroinen.
Norja tai joku Välimerenmaa turvallisempi!
Ihan höpöhöpöä stereotypiaa tuo.
On totta, että muslimimaissa tasa-arvokäsitys poikkeaa omastamme ja kulttuuri on varsin erilainen. Jos olet nainen ja ajatuksenasi on toimia samoilla oikeuksilla/valtuuksilla ja samanlaisesta tasa-arvonäkemyksestä käsin kuin täällä, voit joutua pettymään.
Jos taas olet valmis ottamaan selvää kulttuurista ja kunnioittamaan paikallisten tapoja sekä elämään maassa maan tavalla, uskon että kaikki menee hyvin. Islamilainen kulttuuri on hyvin lämmin ja vieraanvarainen ja ihmiset pääsääntöisesti ystävällisiä. Etenkin jos suhtaudut avoimen hyväksyvästi ja kunniottaen heidän kulttuuriinsa, mikä onnistuu hyvin vaikka olisit omalta vakaumukseltasi kristitty.