Volkswagen passat 1.8 vm.1986 pyörien ohjearvo

Haluaisin saada passatin ohjearvot kun säädän itse renkaat ni jos saisin ohje arvon että sen mukaan pystyn säätämään
6532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

1.8 - 2.2 bar kaikki renkaisiin kuorman mukaan.

Äänestä
  • En tarkoittanut kyllä ihan että mikä pyörä tuleen minäkin paikalle ja paljonko laitetaan paineta renkaisiin...Haen lähinnä aurauksien säätö ohjearvoja

    Äänestä

  • pyörä_tirehtöör kirjoitti:

    En tarkoittanut kyllä ihan että mikä pyörä tuleen minäkin paikalle ja paljonko laitetaan paineta renkaisiin...Haen lähinnä aurauksien säätö ohjearvoja

    http://kiinteistohuolto.info/aurausohje.htm

    Äänestä

  • pyörä_tirehtöör kirjoitti:

    En tarkoittanut kyllä ihan että mikä pyörä tuleen minäkin paikalle ja paljonko laitetaan paineta renkaisiin...Haen lähinnä aurauksien säätö ohjearvoja

    Etuakselilla pyörän kehältä mitattuna noin 0...1 mm aurausta.
    Ensin kannattaa mitata lyhyellä vesivaa'alla, että camberit ovat suunnilleen samat molemmin puolin tasaisella alustalla.
    Jos tarvis, ne voi säätää alapallonivelen kiinnityksestä alatukivarteen jossa kiinnitysreiät ovat pitkulaiset. Muistaakseni.

    Taka-akselin aurausta ei voi säätää.



    Haynesin kataloogi sanoo:
    auraus 10' -10' (eli pyörät lähes suoraan)
    camber -40' -30' (eli neg. camber)

    Äänestä

vasen etupyörä kuuluu vasemman etupyörän paikalle, oikea etupyörä kuuluu taas oikean etupyörän paikalle, vasen takapyörä kuuluu vasemman takapyörän paikalle ja niin uskomattomalta kuin se tuntuukiin niin oikea takapyörä kuuluu oikean takapyörän paikalle.

Kysele vaan lisää jos on jotain epäselvyyttä.

Äänestä
  • Kysyjä halusi tosissaan tietää kuinka oikaista kierossa olevat vanteet, saadakseen romunsa ajamalla hajottamolle. Hinausauton käyttäminenhän on kallista ja kavereiden autolla hinaaminen ei onnistu, jos renkaat ovat poikittain alla.

    Neuvon kuitenkin tilaamaan sen hinausauton, koska tälle palstalle kirjoittavilla ei ole kavereita, eikä ruosteisten alumiinivanteiden oikominen vunderbaumin huumaamana ole yksinään mikään helppo tehtävä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pyörä_tirehtööri kirjoitti:

Haluaisin saada passatin ohjearvot kun säädän itse renkaat ni jos saisin ohje arvon että sen mukaan pystyn säätämään

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu