Matkailuautojen päästövero 600€ vuosi ?

Niinhän se on jos hiilidioksiidimääriä mitataan ja moottorin sekä auton koko otetaan huomioon.
Kallista lystiä, mutta mitäpä ei harrastuksestaan maksaisi.
Ihmetyttää vain, että sitten rutistaan alueiden henkilölukuun perustuvasta hinnoittelusta.
Maksakaa vaan pulisematta nekin maksut, kun kerran olette pentunne hankkineet.
71063
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minulla oli muutama vuosi myös moottorivene. Sehän maksaa, ensin ostat sen ( 100 000euroa ) sitten kuljetus rantaan (200 euroa) sitten laiturimaksu (3000euroa/vuosi) bensat 70 litr./tunti ( 1000euroa/viikonloppu) kuljetus rannasta kotiin (200euroa) huollot (200euroa) talvisäilytys ym ym.

Asuntoauto on halpa pitää vaikka maksais 1000 euroa/vuosi päästöveroja.

Äänestä
  • Ketjun aloittaja kirjoittikin matkailu, eikä asunto-autosta, joissa ei painonkaan puolesta em. maksuja ole.
    Ne kun ovat rekisteröity kuorma tai linja-autoiksi.

    Äänestä

  • Mutta. kirjoitti:

    Ketjun aloittaja kirjoittikin matkailu, eikä asunto-autosta, joissa ei painonkaan puolesta em. maksuja ole.
    Ne kun ovat rekisteröity kuorma tai linja-autoiksi.

    Kaikki kokonaismassaltaan alle 3500 kg matkailuautot rekisteröidään henkilöautoiksi. Kuorma- tai linja-autoiksi on matkailuautoista rekisteröity varmaan alle 10 %.
    Termistöä:
    Matkailuauto = Omalle moottoroidulle alustalleen rakennettu liikennekelpoinen asumis- ja matkailukäyttöön tarkoitettu ajoneuvo.
    Asuntoauto = Riittävän tilavasta autonkorista rakennettu asunto, jossa voidaan asua siinä paikassa, mihin laite on joko hinattu tai omalla koneistollaan tuotu. Rakennelma on tarkoitettu asunnoksi, eikä sitä tarvitse pitää liikennekelpoisessa kunnossa.

    Äänestä

Taas on meidän kapteenimme kehissä. Ja aina yhtä valoisalla ja positiivisella asenteella. Hyvä! Tätä olemmme odottaneetkin.

Äänestä
  • Tasapainoa, vaikka vain negatiivista puolta painottamalla.
    Epäkohtiin ja ongelmiin on puututtava ja niitäkin pidettävä esillä.

    Kyllä niitä valopäitä täällä muutoin on riittämiin.

    Äänestä

Ihme nillitystä jostain 600 eurosta.
Ei kai kukaan matkailuauton hankkinut ole viimeisiä rahojaan auton hankintaan tuhlannut. Muutama satanen ei tunnu päässä eikä persiissä. Ihan sama.

Noppakorollakuskit erikseen. :)

Äänestä

Ne paikat missä on henkilöt hinnoiteltu erikseen niin kierrän kaukaa. Onneksi caravan leiritäopas on hieno apu kun lomamatkaani suunnittelen.
Itse päätän mistä olen valmis maksamaan ja mikä verran.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KapteeniAlarm kirjoitti:

Niinhän se on jos hiilidioksiidimääriä mitataan ja moottorin sekä auton koko otetaan huomioon.
Kallista lystiä, mutta mitäpä ei harrastuksestaan maksaisi.
Ihmetyttää vain, että sitten rutistaan alueiden henkilölukuun perustuvasta hinnoittelusta.
Maksakaa vaan pulisematta nekin maksut, kun kerran olette pentunne hankkineet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu