Joudun aloittamaan lääkityksen joka todennäköisesti aiheuttaa ummetusta, ja joudun silloin tällöin ottamaan ummetuslääkettä. Onkohan niillä mitään vaikutusta laihdutukseen samalla? Toivottavasti ei ainakaan kiihdyttäisi elimistön toimintaa sillä tapaa että tulee enemmän nälkä, sillä se olisi huono juttu.
Olen kuullut joskus että mallit laihduttavat ulostuslääkkeillä... kyseessä varmaan on kuitenkin hiukan eri lääkkeet kuin apteekin suun kautta otettavat pillerit. En halua sitäkään että alkaisin luulla laihtuvani noilla pillereillä ja alkaisin syömään niitä tarpeettoman usein, sillä se ei olisi terveellistä. :)
Onko neuvoja, kokemuksia?
Olen kuullut joskus että mallit laihduttavat ulostuslääkkeillä... kyseessä varmaan on kuitenkin hiukan eri lääkkeet kuin apteekin suun kautta otettavat pillerit. En halua sitäkään että alkaisin luulla laihtuvani noilla pillereillä ja alkaisin syömään niitä tarpeettoman usein, sillä se ei olisi terveellistä. :)
Onko neuvoja, kokemuksia?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kokeile ennen lääkeitä ihan perinteistä luumuhilloa. Mulla auttoi kun jouduin syömään monta kuukautta varsin suuria määriä Panacodia, joka aiheuttaa pitkään käytettynä toisille ummetusta.
Koko ikäni vatsaongelmista kärsineenä on tullut vedettyä ties minkälaisia vatsalääkkeitä ja voin kertoa että kaikki napit ovat pahimmasta päästä; ne auttavat melkein heti, mutta seurauksena on mahan tyhjentyminen kerralla ja äärettömän huono olo.. eli suosittelen nestemäisiä ummetuslääkkeitä joita otetaan lusikallinen silloin tällöin. Nyt ei nimi tule muistiin...
Hei!
Itsekin ummetuksesta kärsineenä takuuvarman räjähdyksen saan seuraavalla pommilla. Sulata pakastemarjoja esim. mustikat "lautasellinen" (300-400g), lurauta päälle vähärasvaista vaniljajugurttia ja nauti. Muista, että esim. keitetty porkkana on vanha ummettava ripulilääke. Ummetuksestta kärsivän kannattaa välttää siis keitetyn porkkanan syömistä. Samoin perunajauhoilla suurustettu marjaisakin kiisseli samoin luumusoppa saattaa ummettaa. Perusperiaatteena ummettuvan kannattaa muistaa syödä paljon marjoja, hedelmiä ja kasviksia, mutta raakana. Tämä tehosi minulle ja pojalleni, joka kärsi aikoinaan pahasta ummetuksesta vauvana. Joillekin sitrushedelmät saattavat olla hyvä apu vaivaan. Kannattaa välttää ummetuslääkkeitä mahdollisimman pitkään, ettei suoli rupea niitä vaatimaan. Nykyisin yritän syödä joka päivä puoli kiloa vihanneksia, hedelmiä ja marjoja. Vatsa toimii jopa useamman kerran päivässä, kun olen syönyt paljon rehuja. Tsemppiä!
Ennen kuin turvaudut ulostuslääkkeisiin, kokeile vanhoja tunnettuja ja luonnollisia suolen aktivoijia. Niitä ovat esimerkiksi pellavan siemenet, kuivatut viikunat, luumut ja taatelit. (Kaloripitoisuuden takia pysy kohtuudessa.)
Laita ruokalusikallinen pellavansiemeniä illalla likoamaan lasilliseen vettä. Aamulla juo vesi ja syö siemenet sellaisenaan tai sekoita puuroon, jogurttiin tms. Pureskele siemeniä, sillä muuten niiden sisältämät hyvät rasvahapot menevät harakoille.
Apteekista saa myös pellavansiemeniä jalostetussa muodossa Linus-rakeina, joita voi sekoittaa eri ruoka-aineisiin.
Sinun on syytä lisätä ruokavalioon kaikenlaista kuitujen saantia syömällä paljon kuitupitoisia vihanneksia ja hedelmiä. Hyvä kuitupitoinen valmiste on suomalainen keksintö Yosa. (Löytyy kaupoista samoista kylmäkaapeista kuin jogurtit.) Makuja on monia ja tässä tapauksessa luumu lienee suositeltavin. Yosa on tehty kauraleseistä. Se sisältää terveellisiä maitohappobakteereita. Purkillisessa on vain 100kcal.
Ruis- ja kaurapuuro, johon on lisätty kaura ja/tai vehnäleseitä, on hyvä aamiaisvaihtoehto. Sekoituksia löytyy valmiina tai niitä voi tehdä itse.
Kahvi kiihdyttää suolen toimintaa, musta tee puolestaan kovettaa vatsaa. Ummetusta kannattaa ehkäistä myös juomalla tavallista runsaammin vettä.
En tiedä miten se lääkitykseesi sopii, mutta magnesium löysyttää vatsaa. Se on hyvä lisäravinne lihaksille, jos harrastaa liikuntaa.
Hei!
Itselläni on diagnosoitu useiden tutkimusten jälkeen laiska suoli. Ruokavalioon pyydettiin lisäämään kuituja, mutta ei kuinkaan liikaa niitäkään.
Nyt säännöllinen lääkitys 30ml laktuloosivalmistetta ja jos tilanne pahenee äärimmilleen jauhemmaista veteen liuotettavaa ainetta max 3 X vrk, viimeisintä vaihtoehtoa olen tarvinnut harvemmin.
Kun ottaa lääkityksen säännöllisesti olokin on parempi. Jos sinulla on ummetusta jatkunut pitkäänkin ja apua ei kotikonstein löydy yrityksistä huolimatta, ota yhteyttä lääkäriin niin saat asiasta jutella ja pohditte yhdessä mitä tulisi tehdä.
Tsemppiä
ja chili vauhdittavat. pellavansiemenet saattavat aiheuttaa migreeniä mikäli taipumusta.
Minulle eivät sopineet suun kautta otettavat lääkkeet, mutta luumut ja muut "luomut" vaihtoehdot taas eivät tehonneet. Kokeilin apteekista ostettavia pieniä peräruiskeita ja ne ovat ainakin minulla toimineet. Vatsa toimii suht nopeasti, mutta ei ole kipeä tms.