löllyvä peppu :/

Hyviä vinkkejä millä saisi ihraisen ja löllyvän pyllyn kiinteäksi???


Kuinka hyvin rullaluistelu kiinteyttää reisiä ja peppua?
61160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

laihduttamalla

Äänestä

siinä se niksi on. Täsmä kiinteytystä ei ole, mutta jos pakaralihakset ovat hyvät toki peppu on erilaisessa ryhdissä.

Uinti, rullaluistelu, juoksu jne
Uinti on loistavaa koko kropalle! Ja reisillekin.

Jos pakaroita haluaa muokata niin salilla kyykyt, jalkaprässi, askelkyykky, mave ja varmasti tunnollisella tavoitteellisella treenillä saat tuloksia aikaan. Ne eivät tosin tule parissa kuukaudessa.

Äänestä

tilanteen paremmin.
sauvakävely on tod näk tehokkain tapa, myös vesijuoksu hyvä, jos nivelet ei kestä...

Äänestä

liikkeitä neuvottiin edellä. Opettele kuitenkin ensin syvien vatsalihasten käyttö. Niin aktivoit pakaroita myös salin ulkopuolella esim. kävellessä. Löysä vatsa ja lantio keinuu, eikä kävellessä jalan lopputyöntö enää aktivoi pakaraa...
http://www.kuntosalille.com

Äänestä
  • HenryPope kirjoitti: "kävellessä jalan lopputyöntö aktivoi pakaraa"

    Eli kävelyssä pakaralihas aktivoituu. Mutta sen lopputyöntö tulee osata myös tehdä. Sauvakävelyssä saadaan tuohon jalan lopputyöntöön lisää napakkuutta. Porraskävely ja step-aerobic aktivoivat myös pakaraa siinä missä luistelu/rullaluistelu ja hiihtokin. Pyöräily ja spinning ovat myös hyviä lajeja. Toki oikea perustekniikka tulee hallita, jos tuloksia haluaa. Kemppijumppa/body pump ja nuo edellä mainitut kuntosaliliikkeet edesauttavat oikein tehtyinä myös pakaralihaksen kunnossa pysymistä. Ja kävely epätasaisessa metsämaastossa, vaeltaminen (tai vaikkapa lumikengillä hangella tai suossa tarpominen ) on hyvää treeniä myös.

    Äänestä

Lähetä kuva vyötäröstä alaspäin, siis pepusta ja reisistä, niin katsotaan mikä neuvoksi. Mulla on ollut sama ongelma, mutta apua on saatu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Hyviä vinkkejä millä saisi ihraisen ja löllyvän pyllyn kiinteäksi???


Kuinka hyvin rullaluistelu kiinteyttää reisiä ja peppua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu