voiko rinnoista saada kiinteät tekemällä rintalihaksia??? Kuinka se käy parhaiten?
rintalihaksista
?????
5496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
eli riippuu onko kyseessä mies vai nainen. Sillä naisten rinnat on rasva kudosta ja se on mahdotonta kiinteyttää... toisin miehillä kiinteytys tapahtuu lihas massan lisäämisellä. Se tapahtuu parhaiten penkki punnerruksella ja jos on aikaa niin perus punnerruksilla, pumppaa niin paljon kun koskaan jaksat. Määrällä ei ole väliä vaan että tuntuu polttavan niin että maitohappoa erittyy...
Totta, että naiset eivät voi kiinteyttää rintoja, mutta rinta- ja hartiaseudun lihasten treenauksella ne saa nousemaan jonkun verran ylemmäs ja sitä myöden näyttämään terhakammilta. Rasvaprosentin pudottaminen tietty lisäksi pienentää rintoja, joka aiheuttaa vastaavaa, mutta sekin on melko yksilökohtaista kuinka paljon ja missä vaiheessa dieettiä vaikutusta alkaa näkemään. Olen kylläkin mies, mutta näin olen kuullut monelta kuntoilevalta naiselta, joita tunnen useita. :)
, että mikä saa meidät puhumaan kiinteytymisestä. Mitä se tarkoittaa, oletteko koskaan miettineet? Lihaksen solukoko kasvaa tai pienenee. Vanhuuden myötä lihassoluja jopa häviää. Rasvakudosta voi kuulemma tulla lisää ja yksittäiset rasvasolut joko kasvavat tai pienenevät. Keksitään tälle ilmiölle jo joku uusi nimi... :)
http://www.kuntosalille.com
tuo kiinteytyminen terminä, sillä naisesta todellakin tuntuu sille, kun lihaksisto vahvistuu ja läski vähenee. Keskiverto aktiivisesti liikkuvan miehen on ehkä vaikea ymmärtää, sillä rasvaprosentti tuskin 30:ssa tai sen yli on hänellä koskaan. Kuitenkin normaalipainoiselle naiselle tuollainen rasvaprosentti on ihan ok. Jos ajatellaan, että rasvaprosentti olisi vielä korkeampi esim. 40 ja se tippuu liikunnan avulla 30:neen niin eiköhän tässä ole jo kroppa 'kiinteytynyt'.
Kiinteytymisellä tarkoitetaankin useimmiten kropan rasvaprosentin pienenemistä sekä lihaskunnon kohenemisen myötä tapahtuvan lihasvahvistumisen yhteistulosta. 'Kiinteytyjäthän' eivät missään nimessä halua suurta lihasmassaa... joka meille naisille muutenkin on suuren suuren suuuuuren työntakana. Eikä onnistu pelkillä miinuskaloreilla, jota taas laihtuminen ja rasvaprosentin pienentäminen edellyttää.
Ärsyttävä termi, myönnän, mutta siitä tuskin päästään eroon, kun naistenlehdet ovat sitä pullollaan. Ja kirjoittavista toimittajista vain murto-osa on perehtynyt aiheisiin laajemmin. Pintatieto riittää yllättävän monelle. Sääli.
Usealle 'kiinteyttäjälle' olisi aerobisen liikunnan lisäksi suurta hyötyä ruokavalioremontista. Kunnon ravintoa 'tyhjien kaloreiden tilalle'. Näyttää olevan mulla päivän teema, heh :)
Aloittajalle sen verran, että rintojen 'kiinteyttämiseen' auttaa laihduttaminen tai sitten lihottaminen. Riippuu mitä itse kukin tällä tarkoittaa. Rintalihasliikkeet voivat myös tuoda rintoihin ryhtiä, mutta jo repsahtanutta povea nuo liikkeet eivät kohota.
selvennyksestäsi. Mutta emmekös me siis ole omalla tavallaan kaikki myös kehonrakentajia? Silläkin nimityksellä on suhteellisen ikävä kaiku ja kuitenkin niin monta merkitystä. Osa rakentaa keskikehoa osa taas kokonaisuutta enemmän tai vähemmän.
Ymmärrän median tuoman termin ja sen yleisyyden, mutta toivottavasti myös sen käyttäjät. Kuten myös tuo kehonrakennus.
Kuten jo tossa sanoitkin, on lihasten kasvattaminen naisilla vaikeaa ja sen jos joku luonnostaan osaa, kannattaa osallistua toki kilpailuihin. Lahjattomia menestyjiäkin riittää.
Mutta eipä siinä, oikeilla raiteilla kait ollaan. :) Rinnoistahan tää lähti.
zek aut:
http://www.kuntosalille.com