Työmatkalta kotiin

Tulin parin päivän työmatkalta kotiin. Jääkaappi on tyhjennetty kaikista normaaleista tuotteista (juusto, margariini, kevytmaito jne.) ja tilalla on kevytjogurttia, kevytlevitettä, kevytleikkelettä ja perkeleesti salaattia. Leipä on niin kovaa, että hyvä jos pystyy pureskelemaan, kuulemma jotain "vähärasvaista ja vähäsuolaista mutta runsaskuituista hiivatonta ruisleipää". Yrttisuola on heitetty pois ja tilalla on jotain ihme hitulaa nimeltä "itämaiset yrtit", hyi hitto. Kuntopyörä on jysäytetty keskelle olkkaria telkkarin eteen ja koko olohuone on täynnä jotain kuminauhoja, nilkkapainoja, palloja sun muuta. Nahkakengät oli siirretty kaapin ylähyllylle, eteiseen jätetty vain molempien lenkkarit.

*Syvä huokaus.* Olen muuten tasan erittäin normaalipainoinen, kuin myös armas vaimoni.
131473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

vaimostasi!

Niin sitä pitää. Terveellinen ravinto ja mukava kuntopyöräily.

Äänestä
  • Ei se kyllä ihan tervettä ole olla joka toinen kuukausi neuroottinen aina toiseen suuntaan.

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    Ei se kyllä ihan tervettä ole olla joka toinen kuukausi neuroottinen aina toiseen suuntaan.

    juuri laittaa että on tainnut vaimoosi iskeä innostus,mutta olet vissiin tottunut että niitä tulee ja menee...
    kuntoilu on hyvästä,mutta ei sen kuntopyörän paikka keskellä olohuonetta ole!
    koeta jaksaa ja toivottavasti saat suolasi ja leipäsi takaisin... ;D

    Äänestä

Ensi viikolla teillä on jo rasvamakkarat jääkaapissa ja kuntopyörä varastossa, usko pois.
Yleensä me naiset innostutaan jostakin ihan äärimmäisyyksiin asti ja innostus lopahtaa myös yhtä nopeesti kun on alkanutkin.
Pitää mielen virkeänä, kun ei ole aina niin tasapainoista ja tasapaksua tämä arki..

Äänestä

hae mäkkäristä kasa burgereita.

Livauta joka kaappiin avattu Fazerin sininen.

Ei se kauaa jaksa tai sitten se pimahtaa ja lähtee lenkille - sä voit jäädä syömään sitä pizzaa soffalle.

Äänestä

liian kauaa työmatkoilla ettei nainen ala elämään vaan oman mielensä mukaan ;) Ihan normaalia, että jääkaapissa on vaan naisen syömiä ruokia kahden päivän poissaolon jälkeen. Haeppas kaupasta lisää omia eväitäsi :).

Äänestä

>Leipä on niin kovaa, että hyvä jos pystyy pureskelemaan.

Jumatsuide. Taidat olla kalkkiviivoilla, jos pureskeleminenkin käy raskaaksi. Sen kuntopyörän saat rehata sivummalle. Nyt voi surrata ihan oikeasti ulkoilmassa. Pallolla ei kukaan viitsi tehdä kotioloissa viikkoa kauempaa.

Äänestä

Mä en tajua noita kevytjogurtteja! Ne maistuu ei miltään tai sitten jotail e345:sen ja e256:sen yhdistelmältä. Eli tosi keinotekoiselta. Kattelin joskus, että valion tai ingmanin kevyt jogurtissa on n.40kcal/100gr ja normaalissa 80. Ok, se on puolet ton normaalin jogurtin kalorimäärästä, mutta ei mun mielestä 80kcal/100gr viä paljoa ole. Kun saa kuitenkin 2000kcal syödä päivässä, muistaakseni. Että kyllä mä mieluummin nautin hyvästä jogurtista, kuin et vetäisin jotain kevytmoskaa. En tiedä niiden vitalineoiden (vai mitä ne nyt onkaan) kalorimääriä, mutta musta niitä ei sais jogurteiksi kutsuakkaan. Ne on vaan jotain outoa harmaata moskaa, jossa on pari mansikan palaa lillumassa. Mieluummin sitä jogurttia, jossa on se turkkilainen pappa kyljessä. Siinä seisoo lusikka ja sokereita ei taida olla ollenkaan.

Musta ihminen voi syödä ihan normaalia ruokaa, kunhan liikkuu ja muistaa syödä kasviksia ja hedelmiä. No voita ei kannata varmaan leivän päälle laittaa, musta kevytlevitteetkin ovat ihan hyviä, mutta muuten kaikki kevyttuotteet ovat mielestäni aika rectumista. Varsinkin se jogurtti.

Äänestä

Sun kannattaa nyt tukea ja olla 'aidosti' mukana hommassa. Ehdotat kävelylle lähtöä ja sellasta. Sanot että tosi kiva syödä välillä kevyemmin. Sitä pallojumppaa ei tartte itte alkaa tekemään. Toi juttu menee aikanaan ohi ja sitten sun ei missään tapauksessa kannata muistuttaa asiasta.

Äänestä

aatella, että oot vähän kuitenkin päässyt löystymään, tai et kuntos on huonontunut.. Jatkuvastihan täällä kysellään, et miten sanoisin nätisti et mieheltäni/vaimoltani on päässyt kunto rapistumaan ja maha pömpöttään. Ei tientenkään sun tapauksessa, sä oot ihan varmasti tosi täydellinen ja just samoissa mitoissa ja kunnossa kun tapasittekin, eiks nii?

Äänestä
  • ainakin tosi kliseinen juttu, jos ei muuta.

    Äänestä

  • Ei, enhän toki ole samoissa mitoissa kun tavatessamme. Painan noin 12 kg vähemmän, ja olen alkanut huolehtia kunnostani.

    Kyllä tämä tällä kertaa on ihan vaimon oma henkilökohtainen höyrähdys, vaikka toki voisin minäkin vielä säännöllisemmin liikkua.

    Äänestä

loistavaa!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


vai että sellaista kirjoitti:

Tulin parin päivän työmatkalta kotiin. Jääkaappi on tyhjennetty kaikista normaaleista tuotteista (juusto, margariini, kevytmaito jne.) ja tilalla on kevytjogurttia, kevytlevitettä, kevytleikkelettä ja perkeleesti salaattia. Leipä on niin kovaa, että hyvä jos pystyy pureskelemaan, kuulemma jotain "vähärasvaista ja vähäsuolaista mutta runsaskuituista hiivatonta ruisleipää". Yrttisuola on heitetty pois ja tilalla on jotain ihme hitulaa nimeltä "itämaiset yrtit", hyi hitto. Kuntopyörä on jysäytetty keskelle olkkaria telkkarin eteen ja koko olohuone on täynnä jotain kuminauhoja, nilkkapainoja, palloja sun muuta. Nahkakengät oli siirretty kaapin ylähyllylle, eteiseen jätetty vain molempien lenkkarit.

*Syvä huokaus.* Olen muuten tasan erittäin normaalipainoinen, kuin myös armas vaimoni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu