Taas kerran viljattomalla ruokavaliolla tutkitusti paremmat sokeriarvot kuin täysjyväviljaan perustuvalla ruokavaliolla.
-----8
-----8
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Jos tuo toinen linkki ei toimi, niin tämä ehkä paremmin:
http://www.springerlink.com/content/h7628r66r0552222/
Minä näin artikkelissa ihan jotain muuta kuin sinä.
Ensimmäinen ryhmä söi "lean meat", eli vähärasvaista lihaa. Rasvaa he saivat lihan lisäksi vain pähkinöistä, kaloista ja kananmunasta. "Root vegetables" tarkoittaa esim. maniokkia, jamssia ja perunaa, joissa niitä hiilareita on varsin rutkasti. Kuitua he saivat paljon.
Toinen ryhmä söi sekä öljyä, että sitä pahamaineista margariinia. Lisäksi et ihan helpolla saa minua uskomaan, että välimerellisessä ruokavaliossa viljatuotteita edustavat täysjyväruis ja -kaura.
Kaiken kaikkiaan ykkösryhmä söi siis selvästi terveellisemmin, vaikka ei viljaa käyttänytkään. Siksi tulos ei kauheasti yllätä.
Lisäksi on huomioitava, että kaikki testihenkilöt olivat jo valmiiksi sairaita. Tulos ei siis välttämättä päde esim. sinuun tai minuun.
Minulla ei tuosta tutkimuksesta ole vielä koko tekstiä luettavissani, joten osa seuraavasta on vain arvailua: Kun tutkittiin nimenomaan kivikautista ruokavaliota, niin en usko, että koehenkilöt söivät jalostettuja runsashiilihydraattisia juureksia. Tulitpa kuitenkin myöntäneeksi, että (täysjyvä)viljattomasta ruokavaliosta saa paljon kuitua. Välimerellisen tyyppinen oli tutkijoiden oma sanavalinta. Välimerellä ei välttämättä syödä ihan samalla tavalla, joten parempi vaan katsoa, mitä ruokia heidän mainittiin syövän. Nimenomaan täysjyvätuotteista oli puhe, ja oletettavasti ruotsalaisia elintarvikkeita.
No niin, nyt sain lukea koko tekstin. Kivikautisen ryhmän juuresten käytöstä ei ole muuta mainintaa, kuin että perunan määrä oli rajoitettu korkeintaan kahteen keskikokoiseen perunaan päivässä, eli hiilarit perunoista korkeintaan 25 g. Välimerellisen ryhmän täysjyväviljatuotteiden käyttöä ei eritelty tarkemmin.
Aika paljon kaikenlaisia arvoja mitattu eri ryhmiltä, mutta en nyt ehdi katsella tarkemmin, palaan ehkä niihin myöhemmin.
mitään muuta, kuin että ruokavalio numero yksi oli terveellisempi. En sitä noudattaisi, ellei olisi pakko.
Uskotko todella, että koehenkilöille kuljetettiin Papuasta villijuureksia? Syön muuten itse esim. voikukan juuria, ja niissä on varsin paljon hiilareita.
Täysjyvävehnä ei ole sama kuin täysjyväruis tai -kaura, jotka kuuluvat suomalaiseen ravintoon. Ruotsissakin suositaan huomattavasti enemmän valkoisia jauhoja ja makeita leipiä, joissa usein mallas korvaa rukiin ainakin pääosin.
päivässä on minusta varsin paljon. Jos ei nyt oteta huomioon skandinaavista uusien perunoiden sesonkia, joka kestää muutaman viikon vuodessa. Ja uusien perunoiden sokerivastehan on varsin alhainen.
Mukavaa, että olet Ruotsissa käytettävien viljatuotteiden asiantuntija. Ilmeisesti Ruotsalaiset ovat sinun mukaasi verran hölmöjä, etteivät osaa käyttää täysjyväviljatuotteita, vaikka niin ohjeistetaan ja vielä päälle kerrotaan niiden eduista.
(Tai sitten olet vaan taas väärässä ja täysjyväviljasta ei ollutkaan mitään hyötyä viljattomaan verrattuna, kuten jo aikaisemmistakin tutkimuksista on selvinnyt. Varo nettiartikkeleja!)
Itse olen asunut Ruotsissa ja se, mitä Skäri sanoi, on ihan totta.
ja muuten, ruotsalainen leipäkulttuuri näkyy täällä skärissäkin. Kunnon hapanlimppu ei mene kaupaksi, kun sitä ostavat lähinnä me ja pari muuta perhettä. Muut haluavat vaalea ja makiaa. Valtaosa leipoo leipänsä itse, ja siinä ei siirappia ja mallasta säästellä! :)
"Ensimmäinen ryhmä ... Kuitua he saivat paljon."
Kuidun saanti oli kivikautisella ryhmällä 21 g/vrk ja suositusryhmällä 27 g/vrk. Jälleen siis nähtiin, että sokeriarvojen kannalta hiilarien rajoitus on hyödyllisempää kuin kuitujen lisäys.
Kuitujen ja sokerikuorman välillä oli tilastollisesti merkitsevä ja vahva korrelaatio 0,63 eli mitä enemmän kuituja ravinnossa, sitä suurempi sokerikuorma. Ei siis mikään ihme, että täysjyväviljatuotteilla saadaan sokerikuormaa laskettua vain ja ainoastaan ranskanleipään verrattuna.
Kun nyt laihdutuspalstalla ollaan, niin katsellaan, mitkä ruokavalion tekijät korreloivat tilastollisesti merkitsevästi vyötärönympäryksen muutokseen koko porukalla:
Negatiiviset arvot ovat siis tässä parhaita, koska ne merkitsevät vyötärönympäryksen pienentymistä.
-0,50 hedelmät
-0,39 pähkinät
+0,47 hiilihydraatit E%
+0,52 glykeeminen kuorma
+0,53 energiansaanti
+0,59 kastike
+0,64 viljatuotteet (täysjyvää suositeltiin)
+0,64 suola
Hedelmät ja pähkinät laihduttivat.
Hiilarit, sokerikuorma ja viljatuotteet lihottivat.
oikeaa elämää ollenkaan? Vai elätkö ihan pelkästään omien nettisivujesi, kyseenalaisten nettiartikkeleiden ja tilastojen huumassa? Tämäkin ketju kun on silkkaa ajanhukkaa, niin sinulle kuin minullekin. Mitään uutta tässä ei ole, mitään se ei muuta, ei todista.
Ajatella, että tälläkin palstalla on niin monta fiksua ihmistä, että älysivät olla koskematta tähän turhakkeeseen.
että sinua alkaa heti harmittamaan kun joku tuo tänne tutkimuksiin perustuvia tietoja hiilihydraattien, varsinki viljan, vähentämisen terveysvaikutuksista. Ehkä se häiritsee sinua niin paljon kun itse kirjoittelet tänne vain omaa MUTU tietoasi VHH:n "vaarallisuudesta".
että sinäkin "nimetön" kirjoitat tänne heti kun näet minun nimimerkkini. Edes alkuperäistä kirjoitusta et sitten vaivautunut lukemaan. Kun kyseessä ei nyt ollenkaan ollut hiilareiden vähentäminen.
Hanki vaikka nyrkkeilysäkki, jos elämäntilanteesi aiheuttaa aggressioita. Saat liikuntaakin. Minä en ole kaikkien idioottien roskakori.
Monesti sinun viestisi on juuri ne mitkä jätän kokonaan lukematta, niistäkun tietää jo etukäteen mitä ne ovat.
Mutta sinä se jaksat olla asiaton täysin vieraille ihmisille, onko tämä syynä siihen että asut saaressa?
Mikä sinä olet arvostelemaan muiden harrastuksia? En minäkään arvostele sinun harrastuksiasi. Jos tämä ketju on sinulle silkkaa ajanhukkaa, niin miksi ihmeessä kirjoittelet tänne?
PS. Tilaa Diabetologia ihan oikeana lehtenä, jos nettiartikkelit tekevät sinut vainoharhaiseksi.
Kivikautinen ruokavalio on joo loistava. Silloin ihmiset elivät paljon kauemmin. Vai miten se menikään? Ainakin luulisi niin, koska nykyään kaikki ovat hiilihydraattihumalassa ja käyvät lääkärissäkin silloin tällöin. Lääkärithän VHH:laisten mukaan eivät tiedä mistään mitään ja harkitussa yhteistyössä lääketehtaiden kanssa sairastuttavat ihmisiä. Ai niin, onhan se yksi ortopedi, ja huom. ORTOPEDI, joka tietää ravitsemuksesta kaiken paljon paremmin kuin alan ammattilaiset ja ne tutkijat, jotka saavat tutkimuksistaan aivan vääriä tuloksia.
Oi miten loistavaa analyysiä! Koska sitä on ilo lukea, niin kertoisitko vielä lisää kaikista elinikään vaikuttavista tekijöistä ja lääkäreiden ravitsemuskoulutuksen määrästä?
Oppini olen saanut sinulta (kiitos siis!!!) ja kirililtä. Musta kyllä nyt tuntuu, että mun pitää alkaa haukkumaa suo jos et lopeta, koska en osaa vastata kysymyksiisi. Usein yritän karkottaa epäilijöitäni haukkumalla heidän kotipaikkaansa, sukulaisiansa ja sosiaalista statusta. Minulla on myös lukuisia hyviä ystäviä, jotka ovat julkisuuden henkilöitä, ja he tukevat minua tässä asiassa. Olen antanut haastatteluja joihinkin laihislehtiin, koska vaikka minulta pyydettiin haastattelua iltapäivälehdestä, jolla on laajempi levikki ja lukijamäärä, niin valitsin laihdutuslehden, sillä kritiikkiä esiintyy huomattavasti vähemmän.
Lääkäri tietää ravitsemuksesta enemmän kuin lääkäri, ja juuri sinä olet tarpeeksi pätevä sanomaan kuka lääkäri tietää eniten.
=)