Tantta

Olen kiinnostunut Kemista, merikaupungista.
Kuinka esittelisit kotikaupunkiasi kun tulen tutustumaan siihen?
Minkalainen yleiskuva muodostuu kaupungistanne jos vietan muutaman kesapaivan siell?
Yleensa kaupungin " sydan" on tori ja sen tapahtumat, toiminta ym. siella luo kuvan kaupungin vireydesta- kuvailkaa aluettanne!
71744
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kesällä Kemi on mahtava paikka olla. Kemin sisäsatamasta on sanottu, että se on kemiläisten olohuone kesällä. Siellä voikin kesäisin nähdä paljon ihmisiä. Kannattaa myös käydä katsomassa kaupungintalon päältä maisemia, josta näkee pitkälle merelle asti. Jos kiinnostaa, ja liikkuu autolla, kannattaa pysähtyä Isohaaran kalaportailla katsomassa, liikkuuko taimen tai jokin muu eväkäs. Jos Kemi ei kiinnosta niin siitä sitten voi autolla tai bussilla liikkua Tornioon, josta kätevästi voi pyörähtää Ruotsin puolelle ostoksille. Arkipäivisin busseja liikkuu paljon Kemin ja Tornion välillä, ja kohtuuhinnalla voi tutustua myös Tornioon,
joka sekin on mielenkiintoinen kaupunki.

Äänestä
  • Kemissä on myös tori, joskin sen paikka ei ole kovin hyvä, mutta tori kumminkin. Varsinaisella torin paikalla on lauantaisin kirppis, jonne jokainen voi tulla myymään omia tarpeettomaksi jääneitä tavaroitaan ym. Eikä unohdeta konsertteja, joita Kemissä on. Luvassa on mm. Ari Koivula , meidän kaikenikäisten mimmien suosikki-laulaja ja paljon muita hyviä esiintyjiä.
    Lisäksi Kemissä on aika rauhallinen yöelämä, eli siellä voi vielä kulkea suht. vapaasti tulematta ryöstetyksi tai muuten vain mukiloiduksi.Kemissä on myös hyviä kauppaliikkeitä, joten voi harrastaa shoppailua ja alennusmyynnitkin ovat jo meneillään, joten voi tehdä edullisia löytöjä. Ja paljon paljon muuta löytyy Kemistä, joten ei muuta, kuin poikkea kylään ja vilkaise naapurikunnankin tarjontaa Simo ja Keminmaa, yllätyt varmasti positiivisesti.

    Äänestä

Linja-auto-asemaa vastapäätä on Punainen Tori-nimeinen kirpputori, edullista antiikkia!
Mansikkanokan puisto asuntovaunuaalue rannassa kansii myös tarkastaa. Keminmaan vanha kirkko on rakennettu 1500-luvulla, kansii myös siellä käydä. Siellä on näytteillä kirkkoherra Rungiuksen muumio.

Äänestä
  • ...ihan luonnonvaraisia kommunisteja, mitkä muualla ovat jo kuolleet tai ovat vahvassa apuruokinnassa.

    Äänestä

  • luonto on ihmeellistä kirjoitti:

    ...ihan luonnonvaraisia kommunisteja, mitkä muualla ovat jo kuolleet tai ovat vahvassa apuruokinnassa.

    nimimerkin luonto on ihmeellistä. Jos et tunne häntä, niin huomaat hänet siitä, kun hän torilla katselee ihailevasti niitä luonnonvaraisia kommunisteja ja käy välillä katsomassa niitä apuruokinnassa olevia, jotka taitavatkin olla hänelle ihan lähisukulaisia, sillä niin leppoisasti hän heistä puhuu. Toivotaan, että todella kohtaat hänet, sillä siinä vasta nähtävyys taitaakin olla.

    Äänestä

Elävän kommunistin bongaamisen lisäksi voit katsella toria, jolla vuonna 1918 teloitettiin punaisia, samoin Selkäsaaressa on punaisten teloituspaikka. Kemissä on ollut kapinan poikanen vuonna 1949, jolloin kaksi ihmistä kuoli mellakassa. Sota-aikana Ajoksessa oli vankileiri ja Ajoksen aallonmurtaja on teetetty vankityönä. Vankileirin hautausmaalla kummittelee, olen kuullut kerrottavan. Onhan siellä tapahtunut myöhemminkin kauheuksia. Ajoksessa on myös Murhaniemi, jolla on synkkä menneisyytensä. Vaatii siis hermoja tutustua Kemiin. Haluatko kuulla lisää ?

Äänestä
  • Valaisevista Kirjoituksista.
    Totta Maar Haluan Tietoja, Mielenkiintoista Luettavaa.
    Kiitos!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tahtoo tietoa... kirjoitti:

Olen kiinnostunut Kemista, merikaupungista.
Kuinka esittelisit kotikaupunkiasi kun tulen tutustumaan siihen?
Minkalainen yleiskuva muodostuu kaupungistanne jos vietan muutaman kesapaivan siell?
Yleensa kaupungin " sydan" on tori ja sen tapahtumat, toiminta ym. siella luo kuvan kaupungin vireydesta- kuvailkaa aluettanne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu