jep, sellasta vaan tulin tänne kyselee, jos jollain ois kokemusta tai tietoa. Muistan kun nuorempana harjottelin spagaattia, niin oli parhaimmillaan 20 jäljellä maahan. Mutta nyt vuosien jälkeen, onko enää mitään toivoa, kun on niin kankea?? nyt ikä olis 24 ja sillon 14-15 on tuo 10 vuotta tehnyt aika kankeaksi. olis kiva päästä se spagaatti :)
Vastaukset 1
Vaikka ei vielä tosta iästä ole kokemusta, niin voin sanoo, että jos vaan venyttelet ja huollat lihaksia kunnolla, niin ei se spagaatti mikään mahdottomuus ole. Alkuun venyttele lihakset; max. 10 sekuntia samaa liikettä. Alkuvenyttelyn jälkeen juokse pieni lenkki tmv., jotta saat lihakset mukavan lämpimiksi. Sitten otat huolelliset venyttelyt, n. 30 s - 1 min pituudeltaan yhtä lihasta kohti. Suositeltavaa olisi, että suorittaisit nämä jälkimmäiset venyttelyt vaikka kahteen kertaan. Kaikki venytykset ihan kaikessa rauhassa; uloshengitys kerralla venyy aina enemmän, mutta älä koita väkisin venyttää. Pitää tuntua sellanen mukavan kivulias venytys :) Huolellisten venyttelyjen jälkeen voi koittaa spagaattia. Jo viikon aikana huomaa eron! Itse harrastin aikoinani kahdeksan vuotta balettia, jolloin spagaatti meni alas asti molemmin puolin, mutta lopetettua baletin spagaattikaan ei enää luonnistunut (lopetin baletin 12-vuotiaana). Muutaman vuoden kuluttua siitä löysin totaalisesti oman lajini, lentopallon. Aloitin taas täysipainoisen harjottelun, ja ymmärsin lopulta täysin venyttelyjen ym. merkityksen. Jossakin vaiheessa tuli jälleen kipinä koittaa spagaattia. Pienet juoksulenkit iltaisin tulivat mukaan kuvioihin ja huolelliset venyttelyt siihen päälle. Aina ei tarvinnut edes juosta lenkkiä, kunhan vain venytteli hyvin. Ahkera venyttely palkittiin ja tänäkin päivänä spagaatti onnistuu hienosti.
Tsemppiä harjoitteluun! (:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132341Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???301157- 106953
- 71942
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha611912- 48855
- 85790
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 70666
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31666