Omaisuuden jaosta

Haluaisin tietää miten avioerotilanteessa omaisuuden jako menee, kun puolisot omistavat yhteisesti talon (molempien nimissä) sekä toisella puolisoista on oma yritys (omissa nimissään) toiminimellä. Yritys on perustettu avioliiton aikana eikä ole mitään avioehtoja, joten meneekö kaikki omaisuus puoliksi vai saako yrittäjäpuoliso pitää oman yrityksensä kokonaan ?
81669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

yritys kuin muukin..mutta myös velat !!

Äänestä
  • Aviopuolisot itse vastaavat omista veloistaan, eikä niitä voida toisella maksattaa. Varsinkin, kun yrityksen perustaja on itse vetänyt nimensä laina hakemukseen. Siihen on mahdotonta vetää toista aviopuolisoa mukaan mitenkään.
    Eri asia on sitten se, jos yritys tuottaa voittoa ja toinen puoliso vaatii siitä osansa.
    Joten, kysy asiaa asianajajalta.

    Äänestä

  • Yritys kirjoitti:

    Aviopuolisot itse vastaavat omista veloistaan, eikä niitä voida toisella maksattaa. Varsinkin, kun yrityksen perustaja on itse vetänyt nimensä laina hakemukseen. Siihen on mahdotonta vetää toista aviopuolisoa mukaan mitenkään.
    Eri asia on sitten se, jos yritys tuottaa voittoa ja toinen puoliso vaatii siitä osansa.
    Joten, kysy asiaa asianajajalta.

    Yritysmuoto saattaa ratkaist myös.
    Jos on osoitettavissa, että laina on otettu perheen tuloja varten, saattaa tilanne muuttua.
    Kannattaa konsultoida juristia (ainakin toiminimellä ammattiaan harjoittavan puolison).

    Äänestä

Toiminimi on henkilöyritys.
Tämä varmaan riittää?

Toiminimellä ammattiaan harjoittavat, yleensä, tekevät tuottonsa työpanoksellaan.
Miten sinä olet tämän toiminellä tapahtuneeseen ammatinharjoittamiseen vaikuttanut? Kuinka käsität tämän tominimen arvonmuodostuksen?
Puolet puolisosi selkänahasta?

Talo onkin jo sitten helpompi tapaus jos se on yhteisessä omistuksessa.

Äänestä
  • Velka asia on kai selvä (h,koht.), kuin myös toi talo asiakin, kun molemmat ovat velkaa yhteisestä kiinteistöstä, jonka omistavat puoliksi.
    Mutta, YRITYS joko tuottaa voittoa tai tappiota. Se asia selviää yrityksen "tase-kirjasta", Eikö niin?
    Silloin voidaan sanoa, että se on toisen selkänahasta revittyä rahaa, mutta voitto on voittoa, oli yritys muoto mikä tahansa.

    Äänestä

  • näin:Miehellä T:mi,jossa vaimo on ollut palkattomana "perheenjäsenenä" töissä,maksanut yrittäjäeläkkeen?

    Äänestä

Tämä asia nyt on niin, että kyllä kaikki varallisuus (=varat-velat) jaetaan 50/50 kummallekin. Yritysmuodolla ei sinänsä ole merkitystä.

Jos (yrittäjä)puolison velat ovat suuremmat kuin hänen varansa, niin se tilanne lasketaan osituksessa 0 euroksi. Eli sinänsä ei joudu toisen velkoja maksamaan.

Esim.

talon arvo 300 000 euroa; omistus 50/50%
Miehen nimillä auto 40 000
Vaimon nimillä auto 35 000

Miehen yrityksen arvo vaikkapa 500 000
Miehellä velkaa yritykseen 600 000

Ositus menee näin:
Vaimon varat puolet talosta 150 000+ auto 35000 = 185 000 varallisuutta.

Miehen varat puolet talosta 150 000 + auto 40000 + yritys 500 000 = 690 000 - yritysvelat 600 000 = 90 000 varallisuutta.

Yhteinen ositettava varallisuus on 275 000, joka jaetaan 50/50 eli 137 500 per nenä.

Näin ollen voidaan ositus tehdä esimerkiksi siten, että vaimo pitää talon ja oman autonsa ja maksaa tasinkona miehelle 47 500. Ja mies pitää firmansa, velkansa ja autonsa.


******
Toinen esimerkki

talosta puolet 150 000
vaimon auto 30 000
____________________
varat 180 000

talosta puolet 150 000
Miehen firma 100 000
Yritysvelka -280 000
Miehen auto 40 000
Autovelka -35 000
_____________________
varallisuus - 25 000 / osituksessa 0 euroa.

Näin ollen "varakkaampi" vaimo maksaa tasinkona miehelle 90 000 ja pitää talonsa ja autonsa.

Mies pitää velkaisen autonsa ja velkaisen firmansa.

Äänestä
  • Noinhan se menisi, vaikka esimerkkisi firma on jokseenkin konkurssikypsä... mutta alkuperäiselle vielä tarkennuksena:

    Avioliitossa ja avioeron osituksessa kumpikin puoliso omistaa ihan itse oman omaisuutensa, avio-oikeus EI muuta omistusoikeutta... eli ET saa puolta miehesi firmasta. Mutta se on mukana osituslaskelmissa vaikuttamassa hänen nettovarallisuuteensa (ks. yllä).

    Samoin velat, niistä vastaa hän kuka on velallinen... ei puoliso... MUTTA ne velat ovat puolestaan alentamassa nettovarallisuutta ja vaikuttavat sitäkautta tasinkoon.

    Tasinko on summa jolla puolisoiden nettovarallisuudet tasataan yhtäsuuriksi, tasingon maksaja saa päättää millä omaisuudellaan sen suorittaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ummikko ? kirjoitti:

Haluaisin tietää miten avioerotilanteessa omaisuuden jako menee, kun puolisot omistavat yhteisesti talon (molempien nimissä) sekä toisella puolisoista on oma yritys (omissa nimissään) toiminimellä. Yritys on perustettu avioliiton aikana eikä ole mitään avioehtoja, joten meneekö kaikki omaisuus puoliksi vai saako yrittäjäpuoliso pitää oman yrityksensä kokonaan ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu